5 tipů na lepší výsledek z nošení rovnátek u dětí

Již to, že s dítětem navštívíte ortodontistu a podstoupíte léčbu rovnátky, může výrazně změnit chrup vašeho potomka k lepšímu. O samotném výsledku rozhodují kromě zkušeností a kvality ortodontisty či rovnátek také faktory, které ovlivníte přímo vy či právě vaše dítě. O jaké faktory se jedná, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Dentální nit či mezizubní kartáček

Pravidelné čištění mezizubních prostorů je důležité pro zdraví dásní všeobecně, jeho důležitost však dále roste u lidí s rovnátky. Ideálně byste měli chrupu věnovat péči za pomoci dentální nitě či mezizubního kartáčku dvakrát denně či po každém jídle.

Správná strava

V tomto případě lze spíše o to, vyhnout se starostem s čištěním zubů. Po dobu nošení rovnátek se snažte vyhnout tvrdým, tuhým či lepkavým potravinám. V době těsně po nasazení rovnátek, kdy mohou být dásně podrážděné, je vhodné zvážit konzumaci potravin typu: zmrzlina, citrusy, pikantní jídlo.

Fluorid

Fluorid je důležitý pro zachování silných zubů a kostí. Pozitivní účinky fluoridu u pacientů s rovnátky potvrdilo i několik vědeckých studií (viz zde). S doporučením přidat do své výbavy zubní pastu se zvýšeným obsahem fluoridu se s největší pravděpodobností setkáte i u svého ortodontisty.

Zubní kartáček

Rovnátka způsobí dřívější fyzické opotřebení vašeho zubního kartáčku v porovnání se situací, kdy si zuby čistíte bez rovnátek. Zapomeňte tedy na pravidelné intervaly, ve kterých měníte zubní kartáček a přizpůsobte nákup nové dentální pomůcky jejímu aktuálnímu stavu.

Pravidelné konzultace s ortodontistou

Na konečném výsledku má výrazný vliv i fyzický stav rovnátek. Ortodontistku byste měli navštívit vždy, když:

  • rovnátka povolí,
  • dlouhodobě cítíte bolest,
  • jsou rovnátka poškozena či povolena.

Důležité je to nevzdat!

Zejména, pokud nemáte vlastní zkušenost s nošením rovnátek, či tuto zkušenost nemůžete načerpat zprostředkovaně ve svém okolí, můžete mít vy či vaše dítě tendence léčbu přerušit. Jedná se přitom o největší chybu, kterou můžete udělat, protože pokud vám opravdu záleží na kvalitě chrupu vašeho dítěte, pravděpodobně se v budoucnosti k rovnátkům opět vrátíte a budete začínat od začátku. U nošení rovnátek je nejtěžší začátek, kdy si pacient zvyká na cizí těleso v ústech a zvýšených nároků na ústní hygienu.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.