Akvárium jako samostatný svět u vás doma

Mami, já chci zvířátko. Jak často jste tuto větu od svých ratolestí slyšeli? Děti zvířátka milují a soužití s nimi působí pozitivně na formování jejich osobnosti. Na druhou stranu, v dnešní uspěchané době není jen tak pořídit si mazlíčka. Naštěstí existují i zvířátka nenáročná na péči.

Pečlivě vybírejte mazlíčka

V první řadě je nutné zvážit, kolik energie, a hlavně času můžete novému členu rodiny věnovat. Pokud trávíte celý den venku a domů se vracíte pozdě, psa rozhodně nepořizujte. Ani kočka není v tomto případě ideální. Skvělou možností je zvolit takové zvířátko, které se vejde do malé klece, terária či akvária. Především rybičky jsou jedněmi z nejoblíbenějších společníků. Akvárium je však nutné správně připravit – a stejně tak musíte být opatrní při výběru ryb.

Podmořský svět u vás v obýváku

V první řadě vyberte, kam akvárium umístíte.

 • Určitě by to nemělo být rušné místo, ryby by byly zbytečně ve stresu.
 • Vhodné také není příliš mnoho denního světla, které prospívá řasám, a mohlo by akvárium rychle zamořit. Určitě berte v úvahu také váhu akvária.

Pokud jste našli to správné místo, je čas vybrat samotné akvárko.

Mnoho lidí začíná s malým objemem 60 l, ale kompromisem je objem 120 l. Nové akvárium dobře vymyjte, pozor si však dejte na použití saponátů. Na zadní stranu nalepte tapetu a použijte vyrovnávací podložku pod akvárium. Rozhodně nezapomeňte na:

 • osvětlení,
 • kvalitní filtr s topným tělískem a termostatem (většina chovných rybiček pochází z tropů, kde se teplota vody pohybuje kolem 24 stupňů),
 • kvalitní substrát (čím tmavší tím lepší – světlý odráží světlo, které podporuje množení řas),
 • rostliny a dekorace.

Akvárium připravené? Jdeme vybírat jeho obyvatele.

Nebojte se nechat si poradit

Obecně platí, že by v akváriu neměla být tlačenice. Při nákupu počítejte s tím, že rybičky kupujete malé a vyrostou. Samotné rybičky nevybírejte jen podle vzhledu, zohlednit musíte podmínky jejich chovu a charakter. Řídit se můžete jednoduchým rozdělením dle druhů:

 • tetry (jsou mírumilovné, menší a krásně vybarvené, řadí se k nim oblíbené neonky),
 • labyrintky (vhodné i do menších akvárií),
 • cichlidky (bývají agresivní a teritoriální),
 • živorodky (rodí živá mláďata, jsou mírumilovné),
 • parmičky (žijí v hejnech a jsou háklivější na kvalitu vody),
 • gavůnci (žijí v hejnech, krásně zabarvené).

Naprostou samozřejmostí, kterou vyžadují všechny druhy, je kvalitní prostředí. Ideální kyselosti docílíte pomocí tabletek. Rybičky také nesmíte překrmovat. Lepší malé dávky, které spořádají celé než usazené zbytky krmiva na dně akvária.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Suché akvárko neboli terárium

Je možné, že si na akvaristiku netroufáte, a přesto byste rádi doma zvířecího a nenáročného společníka. Udělejte z akvária terárium a dejte domov například plazům a dalším terarijním zvířatům.

Had bývá ne všemi oblíbený, stejně jako pavouci. Ale želva je ve zverimexech častou volbou. Nevyžaduje celodenní pozornost, je tichá a vybavení jejího obydlí není nijak složité. Potřebujete zářivku, zdroj UVB záření a výhřevný zdroj. Úkryt želvě poskytne kůra a svoje drápky si ráda obrousí o kameny nebo kořeny.

Její potrava se v přírodě sice skládá i z hmyzu, ale v domácím prostředí se doporučuje želvy živit rostlinami. Pochutná si na pampeliškách, čínském zelí, čekance nebo mrkvi.

A pokud ani želva není to, co jste si představovali, do výběrového řízení můžete zahrnout i agamy, leguány, šneky, hmyz, a i již zmíněnými hady či pavouky.

Ať se rozhodnete pro jakékoliv zvířátko, život s dalším živým tvorem je k nezaplacení a vykouzlí vám úsměv na rtech i po namáhavém dni.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.