Jak se zbavit blech v domácnosti? Efektivně a rychle

Blechy mají v oblibě naše domácí mazlíčky. Pokud máte doma psa nebo kočku, určitě byste se tomuto parazitu rádi vyhnuli. Prevence je důležitá. Poradíme vám, jak k boji s blechami.

Možná také máte za sebou nechtěnou návštěvu v podobě blech. Ty mohl váš mazlíček domů přinést po procházce v přírodě nebo po kontaktu s jiným zvířetem. Blechy patří mezi časté parazity, kteří nejen znepříjemňují život, ale také se mohou stát přenašeči některých nemocí.

Pokud nechcete zjistit, zda je blecha opravdu jen záležitost psí či kočičí, nebo se usídlí i na vás, je potřeba se tohoto nezvaného návštěvníka velmi rychle zbavit.

Jak vypadá blecha

Blecha (Siphonaptera) patří mezi parazity, kteří parazitují zejména na suchozemských savech, ale někdy i na ptácích. Blecha má zploštělé tělo, její velikost je 1 až 8 mm. Blechy se mohou dožít několik měsíců, avšak jejich maximální dožití může být i 3 roky.

Nejčastěji napadají tato zvířata:

  • domácí mazlíčci – kočky a psy,
  • hlodavci,
  • masožravci,
  • ptáci a netopýři.

Blechy mají v oblibě ta zvířata, která bývají v norách či žijí trvale v pelíšku, protože je to pro ně ideálním prostředím.

Jak poznat blechy: Charakteristickým znakem jsou její velmi dlouhé končetiny, především druhý a třetí pár. Nejčastější zbarvení blech je černé, hnědé a žluté.
kousnutí od blechy
Zdroj foto: photowind / Shutterstock.com

Jak již bylo zmíněno, blechy jsou paraziti, což znamená, že se živí krví svého hostitele. Blechy vysají ze své oběti až o 50-60 % více krve, než potřebují, zbývající krev vyloučí a ta je následně potravou pro larvy.

Přenašeč nemocí

Kromě pokusu, blechy roznášejí různá onemocnění na zvířata i lidi. Kousanec od blechy obsahuje obrovské množství bakterií. Psi a kočky se mohou dokonce nakazit tasomnicí, protože infikované blechy přenášejí tuto bakterii.

Druhy

Mezi nejznámější druhy blech patří zejména:

  • blecha psí,
  • blecha kočičí,
  • lidská blecha,
  • blecha morová,
  • blecha písečná.

Prevence před blechami

Účinnou ochranu během sezóny poskytují různé druhy antiparazitik, která se používají jako prevence. V nabídce naleznete celou řadu prostředků. Záleží jen na tom, čemu dáte přednost. Jen je potřeba vybrat vždy pouze jeden, kombinace několika přípravků naráz by mohla vašemu mazlíčkovi uškodit.

  • Antiparazitní šampony – používají se pro pravidelnou hygienu. Jestliže však používáte antiparazitní obojky nebo spot on pipety, pro hygienu využijte pouze šampony bez antiparazitního účinku.
  • Spot on pipety – nabízí je několik výrobců a každá má trochu jiný časový účinek, jedná se o rozmezí asi jednoho až tří měsíců. Některé jsou, po aplikaci a zaschnutí, dokonce voděodolné. Jsou tedy vhodnou volbou pro čtyřnožce, kteří milují vodu a koupání. Jejich aplikace je velmi snadná, postačí obsah nakapat mezi lopatky nebo podél páteře a nechat zaschnout.
  • Repelentní a antiparazitní spreje – aplikujeme vždy před vycházkou, a to na místa, kam se škůdci přichycují nejčastěji – záhyby kůže a oblast kyčlí.
  • Oblíbenou variantou jsou také obojky proti blechám a dalšímu hmyzu. Účinkují asi 7-14 dnů po nasazení, ale účinek je pak dlouhodobějšího charakteru, opět v závislosti na výrobci, řádově však několik měsíců. Nevýhodou je, že mohou obsahovat alergeny.
co odpuzuje blechy
Zdroj foto: Chutima Chaochaiya / Shutterstock.com

 

Co dělat, když objevíte blechy

Pokud na pejskovi či kočičce objevíte blechy, je potřeba je ihned z jeho srsti odstranit. Mezi účinné způsoby patří koupel pomocí speciálního šamponu. Následně použijte speciální hřeben s hustými zuby. Ten vám pomůže vyčesat jak blechy, tak také jejich vajíčka. Důležité je také domácího mazlíčka odčervit. K tomu slouží speciální přípravky ve formě pasty nebo tablet, které zakoupíte u veterináře nebo v lékárně.

Dalším krokem je vyčištění domácnosti, především pak míst, kde váš mazlíček odpočívá. Pokud máte kočku, která používá škrabadlo, nevynechejte ani to.

Nejvíce blech se drží v místech, kde jsou textilie. Je tedy potřeba je ihned vyměnit a vyprat.

Máte-li doma čalouněný nábytek, je nutno ho také vyčistit. Nesoustřeďte se pouze na dospělé jedince, ale i na jejich vajíčka. Proto je potřeba dokonale vyluxovat celý byt. Nezapomeňte ani na škvíry a spáry, kterých je v bytě velké množství. Po vysátí ihned sáček z vysavače vyměňte. Jestliže máte vysavač bezsáčkový, dokonale vyčistěte nádobu, v níž jsou vysáté nečistoty. Jakmile jste se postarali o úklid, je nutno vše vystříkat pomocí speciálních dezinfekčních přípravků.

Jak vypadá kousnutí od blechy

U člověka poznáte štípance od blechy tak, že vás kůže velmi svědí a na těle si najdete kruhové fleky, které jsou ostře ohraničené. Pokud máte velmi citlivou pokožku, kousnutí od blechy se může projevit i krvácejícími pupínky. Štípance mizí po několika dnech.

Pokud jste si všimli, že vašeho domácího mazlíčka svědí kůže, prohlédněte jeho srst. Pokud najdete v pelíšku či přímo na kůži černé kuličky, ze kterých po stlačení jde krev, tento nepříjemný parazit se usídlil i u vás doma.

Dobrá rada: Domácí zvířata vyčesávejte na bílé látce, snadno tak spatříte či se srstí vypadly i blechy.

Babské rady jak se zbavit blech

Pokud se ptáte, co odpuzuje blechy, v boji proti těmto škodlivým parazitům můžete také vyzkoušet následující tipy:

  • Bylinky: blechy nesnášejí vůni máty, rozmarýnu či eukalyptu. Bylinky můžete použít sušené nebo jako prášek, který nasypte do spár a umístěte na více míst v domácnosti.
  • Citron a ocet na blechy: vodou smíchanou s citronem nebo octem pořádně omývejte váš domov, vyčistit jí můžete i boudu či pelíšek vašeho zvířátka.
  • Banán: položte volně do prostoru banánové slupky tak, aby vnitřní strana směřovala na hor. Blechy nesnášejí tuto vůni a měly by zahynout.
  • Suchý vzduch: blechy nemají rádi suchý vzduch, proto pokud nastavíte doma vzduch na vlhkost pod 50 %, blechy uschnou, protože nemají vhodné podmínky pro život.

Při péči o srst vašich domácích mazlíčků můžete vyzkoušet i domácí přírodní repelent (sprej z levandule, mátový olej apod.), který rovněž odpuzuje nejen blechy, ale také klíšťata při pobytu v přírodě.

Past na blechy: blechy milují teplo a světlo, proto je můžete na tyto podmínky nalákat. Pod zasvícenou stolní lampičku nachystejte misku s vodou a saponátem. Takové prostředí blechy naláká, naskáčou do vody a zahynou.

Určitě vám na vašich domácích mazlíčcích záleží, kontrolujte jim proto pravidelně jejich srst a starejte se o prevenci před parazity, nejen blechami, ale i klíšťaty.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.