Jak pěstovat citronovník v našich podmínkách?

I v minulosti lidé mívali ve svých šlechtických sídlech oranžérie, v nichž si pěstovali citronovníky a jiné cizokrajné rostliny. Nebylo to vždy pouze pro radost, ale také pro zdraví.

Sklízet malé citrony můžeme i u nás. Jaké podmínky a postupy při pěstování citronovníku byste měli dodržet?

Nasadit si semínko z citronu možná napadlo už hodně lidí. Je to celkem jednoduchá cesta k získání rostliny. Jenže, i když vám citronovník vyroste, ještě nemáte zaručené, že vám bude kvést a plodit. U citrusů pěstovaných v domácích podmínkách ze semene platí, že plodí velmi často až po šesti a více letech. A ani to někdy ne. Nejlepší cestou, jak získat plodící rostlinu, je na stromek nechat naroubovat vyšlechtěnou odrůdu. Obvykle to ale chce zásah odborníka, který tomu rozumí.

Výběr substrátu, hnojení

Než se pustit do vypěstování citronovníku ze semínka je lepší variantou si koupit již vzrostlý stromek u prodejců – v hobby marketech nebo obchodech, co nabízejí subtropické rostliny. Odolnou odrůdou vhodnou do bytů je například Citronovník Durko nebo Citronovník Pavlovský.

Aby se rostlině dařilo, měla by růst v lehčí, humózní zemině, jejíž půdní reakce je spíše kyselá, nebo pouze mírně kyselá. Klidně můžete koupit substrát přímo určený pro pěstování citrusů. Během vegetace pak je třeba růst podpořit speciálním hnojivem pro citrusy, co neobsahuje vápník, zato je bohaté na železo, které pomáhá proti žloutnutí listů. Přemíru hnojiva poznáte tak, že listy na okrajích hnědnou.

Zdroj foto: IgorZh / Shutterstock.com

Pravidelná zálivka je nutností

Citronovníkům bude vyhovovat teplota místnosti okolo 22 stupňů Celsia. Milují vyšší vzdušnou vlhkost, nebojte se je tedy rosit. I na zalévání jsou v létě náročné, vyžadují pravidelnou zálivku, nikdy ale nesmějí stát ve vodě. To by pak chřadly. Obvykle rostou po celý rok, odpočinou si jen krátkou dobu, kdy by se teplota měla pohybovat okolo 10 stupňů Celsia. Zároveň omezíme zálivku tak, aby byl kořenový bal pouze vlhký. Tento odpočinek je důležitý pro jejich dobrou kondici. I během zimování ale rostlina potřebuje dostatek světla.

Chcete-li se dočkat květů, tak pravidelné střídání období léta a zimy je nutné dodržet. První poupata se objevují již v únoru, což bývá signálem k tomu, aby měl citronovník k dispozici vyšší teplotu. V chladu by mohla poupata odpadnout.

U citronovníku je zajímavé to, že na jednom stromku mohou být zároveň poupata, krásně vonící květy, malé plůdky, zelené i zrající plody. Některé odrůdy dozrávají za osm a více měsíců od květu. Díky tomu získáme do interiéru rostlinu, která ho bude zdobit a dělat radost po dlouhý čas. Květy u citronovníku pěstovaného doma je třeba štětečkem jednotlivé květy opylovat. Jestliže ho necháte letnit venku, o opylování se pravděpodobně postarají včely.

Zdroj foto: Andrey Aboltin / Shutterstock.com

Choroby a škůdci

Stromky citrusů mohou trpět na svilušky a puklice, které napadají hlavně listy. Poznáte to tak, že se na listech objeví černé skvrny. Je třeba stromek ošetřit prostředkem nejlépe na bázi olejů, který je zdravotně nezávadný. Puklice vytvářejí na kmínku a větvičkách drobné hnědé krunýřky. Ty můžeme setřít vatou namočenou v lihu nebo také ošetřit olejovým preparátem.

Pravidelný řez a přesazování

Mladý citronovník je vhodné upravit výchovným řezem. I starší rostliny pravidelně prořezáváme, protože tím napomůžeme lepší plodnosti a kondici stromku.

Citronovník roste a potřebuje více prostoru pro svoje kořeny. Zpočátku ho přesazujeme každé dva roky, později stačí až po pěti letech. Volíme vždy květináč, který má ve dně otvor pro odvádění přebytečné vody.

Pěstování citronovníku lze zvládnout i v našich podmínkách, když se budeme držet určitých pravidel. A možná se dočkáte i vlastních plodů.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.