Jak na pěstování guzmánie?

Tropické okrasné rostliny si našly místo v našich domácnostech, a stejně tak i guzmánie. Tato tropická rostlina je navíc i nenáročná na pěstování, hodí se tak i pro pěstitele začátečníky.

Jak ji doma opečovávat, aby vám kvetla a dělala jen samou radost?

Krásná a barevná guzmánie

Pokud nevíte, kterou z nich si vybrat, vybírejte určitě podle její barvy. Má totiž mnoho barevných variant. Může být červená, žlutá, oranžová nebo třeba růžová. Patří k tropickým rostlinám, konkrétně do skupiny bromélií. V přírodě se nejvíce vyskytuje v jižní Americe, a to v korunách stromů, kde se zakoření tak, že se zachytí o jejich kůru.

Vláhu a živiny rostlina čerpá pouze z dešťových kapek, voda se postupně usazuje ve středových růžicích. Kytka tedy potřebuje mít na sobě neustále vodu, je na to zvyklá. Když k tomu ještě přidáte dostatek světla, máte vyhráno.

Kam ji zasadit a umístit

Guzmánie je na pěstování poměrně nenáročná, když si ji ale přivezete domů, je potřeba ji zasadit do správného substrátu. Ten musí být určený pro bromélie. V substrátu pak musejí zůstat jen kořeny rostliny, celá růžice musí zůstat venku. Dá se vysadit také venku, na terase nebo balkóně a velmi ráda koření na kůře, větvi nebo pařezu. V tomto případě je ale potřeba kořeny obalit v rašeliníku.

Jde o tropickou rostlinu, která má ráda sluníčko, ale nesnese přímý sluneční svit. Raději má polostín, v přírodě přeci jen kvete v korunách stromů. Nejlépe uděláte, když jí zajistíte rozptýlené světlo.

Zdroj foto: Helga_777 / Shutterstock.com

Jak na to?

  • Rostlina by měla být umístěna tam, kde se polední slunce rozptýlí a nebude na ni svítit slunce přímo přes okno.
  • Postavit ji tak snadno můžete k nějaké vyšší rostlině, která se o to postará, možností je také západní strana okna.

Dostatek rozptýleného světla je pro ni stejně důležitý jako teplo. Pro pěstování guzmánie a tvorbu barevných listenů je potřeba zajistit, aby rostlina nikdy neprochladla. Dlouhodobě by teplota v místnosti neměla klesat pod osmnáct stupňů, a to ani v zimě.

Jak guzmánii zalévat

Substrát by měl být stále vlhký ne však příliš promočený. Vodu ale nalévejte i přímo do růžice během vegetativního období. V zimě patří voda zásadně do zeminy, ale ani tak nezapomínejte rostlinu pravidelně rosit. To je potřeba hlavně v místnostech, kde je velmi suchý vzduch. Přežívá díky vláze, kterou nashromažďuje uprostřed růžice. V domácím prostředí by tam ale voda neměla zůstávat déle než měsíc, pak je zapotřebí ji vyměnit. Venku si s tím starosti dělat nemusíte.

Vodu na zálivku nechte odstát a zalévejte v intervalech, v létě jednou týdně i víckrát a v zimě zálivku naopak omezte. Voda po zálivce by měla dosahovat do dvou třetin listové růžice. Pokud se vám stane, že listy guzmánie začnou hnědnout, pravděpodobně bude na vině příliš suchý vzduch v místnosti nebo velmi tvrdá voda.

Jak guzmánii rozmnožit

Nezapomeňte na to, že rostlina pochází z přirozeně vlhkého prostředí, pokoje s ústředním topením a bez dostatečného rosení jí tak skutečně nebudou vyhovovat. Rosení rostlinky je tedy základ úspěchu. Rozptýlené světlo se zase postará o to, aby guzmánie kvetla, dostatek tepla je potřeba pro tvorbu odnoží. Když odkvete, začne rostlina tvořit novou růžici, o ni je nutné se postarat stejně jako o mateřskou rostlinu.

Jakmile vytvoří novou růžici, ta získá své vlastní kořeny, a mateřská rostlina odumírá. Do té doby než se nové kořeny vytvoří, se však nesmí růžice z mateční rostliny odlupovat, jinak by nám odumřely. Guzmánie se rozmnožuje poměrně rychle a snadno, jakmile novou růžici s kořeny přesadíte, začněte se o ni starat stejně. Koloběh péče se neustále opakuje.

Pokojová varianta vám bude dělat radost. Rostlina se hodí i do domácností s domácími mazlíčky nebo malými dětmi, není totiž jedovatá rostlina.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.