Efektivní tipy, jak vybělit záclony? Budou jako nové

Mít krásně čisté záclony je sen všech, kdo touží po útulném a uklizeném domově. Jak to udělat, aby vaše záclony vypadaly i po letech nádherně a zářily čistotou?

Co přidávat do praní záclon, a na co byste naopak měli úplně zapomenout? Podívejte se na naše tipy.

Chemické versus přírodní bělidlo na záclony

Přejete si, aby vaše záclony opět zářily krásou? V případě, že máte již hotové záclony, které jste si nechali ušít nebo jste je koupili před časem jako kus, vzpomeňte si na úžasnou sílu přírodních bělidel. Ty se totiž od chemických prostředků liší zejména v tom, že nijak nepoškodí vlákno. Chemická bělidla také často nesmíte používat na slunci, je tedy zcela nemyslitelné, že byste takto ošetřené záclony vystavili slunečním paprskům. Navíc chemická bělidla zanechávají na jemných textiliích nepříjemné mapy.

Bělení záclony citrónem

První bělidlo máte určitě ve své spižírně. Jeho síla je velká a nepoškozuje vlákna jemných záclon. Co tedy budete potřebovat? Obyčejný citrón! Především záclony do kuchyně vám poděkují, protože vlivem vaření bývají nejvíce poškozené a zašedlé.

Co tedy musíte udělat? Nic složitého. Přes noc namočit záclony do vany, kde ještě před jejich vložením nalejete necelý hrnek citrónové šťávy a přidáte 2 lžíce sody. Přes noc budou mít vlákna dost prostoru k vybělení, a ráno záclonu už jen vložíte na jemný prací program do vaší pračky. Vaše záclony a závěsy vám poděkují!

bělení záclony praním tipy
Zdroj foto: FotoDuets / Shutterstock.com

Jak prát záclony?

Základy pro praní záclon by měli znát všichni. Bohužel si za špatný stav našich záclon často můžeme sami. Zejména levné záclony potřebují skutečně dodržovat precizní postup při jejich praní. Dříve všichni lidé věděli, že pro záclony není vhodné používat aviváž. Naprosto se nehodí k tomuto typu tkaniny, zatěžuje ji a vede k jejímu šednutí.

Klasické nebo moderní záclony, všechny si zaslouží skvělou péči. Zapomeňte tedy na aviváž. Prát můžete v běžném pracím prostředku, který používáte – ať již jde o klasický prací prášek, gel, nebo třeba mýdlové ořechy. Jen nepoužívejte aviváž.

Až záclony vyperete, vymáchejte je ještě ve vaně v tekutém škrobu. Budou působit skutečně čistým dojmem! Škrob je také přírodní optický rozjasňovač, a zasadí se mimo jiné i o skvělý tvar záclon. Navíc s jeho ošetřením bude zabráněno rychlému usazování prachu.

Babská rada jak vybělit záclony

I když se dříve žilo skromněji, důraz na čistotu domova, a především oken, byl nepopiratelný. Lidé si často dokázali ušít vlastní záclony. Metráž se dala sehnat v každém menším městě. Takto si mohli obstarat pro svá okna dostupné vzory, které se jim přesně hodily na rozměry oken. Záclony levně ušili, a dobře se o ně starali.

Modré barvivo – Aby bylo bílé prádlo, včetně záclon, zářivě čisté, přidávali do vody modré barvivo neboli šmolku. Díky jemně namodralému odstínu tak záclony působily ještě čistším dojmem. Šmolka se dnes již nepoužívá, podobného efektu však docílíte pomocí modrého inkoustu.

Právě pár kapek modrého inkoustu se přidává do posledního máchacího procesu, a výsledkem jsou na pohled velmi čisté záclony. Skvělý trik, že?

Čištění kolejničky na záclony

Pokud máte kolejnice na záclony, nebo tyče, nezapomeňte je v čase, kdy se záclony perou, pořádně otřít vlhkým hadříkem a zbavit je tak prachu nebo drobných pavučin. Žabky na záclony můžete sundat a omýt je ve vodě a následně dobře usušit.

Správná péče o záclony je základ pro to, aby po dlouhou dobu vypadaly jako nové. S našimi tipy si zajistíte, že i zašedlé záclony budou opět zářit čistotou.

Zdroj: https://www.furnio.cz/blog/jak-vybelit-zaclony/

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.