Jaký materiál zvolit pro konstrukci terasy?

Velmi jednoduchým a naprosto elegantním způsobem, jak zvětšit obytný prostor domu a zároveň mít o důvod více trávit více času na čerstvém vzduchu, je stavba terasy. Jako ideální místo se pro ni jeví plocha podél francouzského okna nebo dveří vedoucích na zahradu – cílem by mělo být dosažení plynulého přechodu z obytné části a zpět do domu. Ale jaký materiál pro konstrukci terasy zvolit? Aby nedocházelo k pnutí, je vhodné použít pouze jeden typ a nikoliv kombinaci více materiálů. S vlastnostmi těch nejpoužívanějších vás seznámíme v následujících řádcích.

Praktický dřevoplast

Kompozitní materiály v čele s dřevoplastem jsou v posledních letech v kurzu. V případě dřevoplastu hovoříme o kombinaci plastové směsi a dřevěných pilin, prkna z recyklované plastu se vyrábí pouze z recyklátu. Silná dvojka garantuje několik podstatných výhod: odolnost před poškozením, ke kterému by mohlo dojít při zatečení a zamrznutí vody, ale také bezúdržbový charakter. Tato terasová prkna mají povrchovou úpravu již z výroby.

Ani tím však pozitiva dřevoplastu a potažmo i recyklovaného plastu nekončí. U obou typů můžete počítat s vysokou odolností vůči vlhkosti a povětrnostním vlivům, snadnou opracovatelností a velmi dlouhou životností. Co se týče ceny, dřevoplast není o moc dražší než kvalitní dřeviny.

Ve jménu klasiky

Pokud se z nějakého důvodu neshlédnete v prknech z kompozitu, natožpak z čistého plastu, stále vám zůstane možnost výběru z poměrně širokého spektra dřevin. Které se jeví jako ideální kandidáti?

Nemáte-li hluboko do kapsy, sáhněte po exotickém tvrdém dřevě. Je odolné proti plísním a nenajdete na nich otvory po sucích, takže se můžete spolehnout na vskutku dlouhou trvanlivost.

Další možností jsou terasová prkna z tuzemských či severských dřevin. Stejně jako například střešní latě se vyrábí ze smrkového dřeva a dalších jehličnanů. Potěší vás dostupnější cena, ale mějte na paměti, že jde o ústupek na úkor delší životnosti. Navíc se nevyhnete impregnaci, která není u exotiky zapotřebí (pro ošetření cizokrajných dřevin se používají speciální oleje).

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.