Poradíme vám ty nejlepší tipy, co dělat, aby kvetl jasmín

Také milujete voňavou složku zelených nebo žlutých čajů, nebo jste si oblíbili jasmínovou rýži? Víte o tom, že jasmín zvládnete pěstovat i vy? A krásnou ozdobu zahrady vám budou všichni závidět.

Jeho květy pak můžete využít při výrobě pokrmů nebo kosmetiky. Pojďme se podívat na to, co potřebujete vědět, aby vám kvetl jasmín.

Využití jasmínu

Jeho květy jsou úžasnou ukázkou rozmanitosti a krásy přírody. Nejen, že krásně voní, ale jejich účinky pro naše tělo jsou dokonce léčivé. Rostlina se vám tak za vaši péči odmění více než královsky. Květy můžete přidávat do čaje, skvěle se hodí i k přípravě rýže. Milujete přírodní kosmetiku? Jasmín je její nedílnou součástí. Květy této rostliny využijete i v relaxační koupeli, která vám dokonale zpříjemní den. Využití jasmínu je tedy více než různorodé.

Kde se dá jasmín pěstovat?

Myslíte si, že pěstovat tento nádherný keř je složité? Opak je pravdou! Zvládnete ho pěstovat i na vaší zahrádce! Toužíte po jeho krásné vůni, ale nemáte k dispozici zahradu? V tom není vůbec žádný problém! Jasmín si můžete vysadit i do větší nádoby na balkón, nebo se dokonce hodí i do vašeho bytu.

Zdroj foto: Nitr / Shutterstock.com

Který druh jasmínu si vybrat?

Jasmínu je na 200 druhů, proto budete potřebovat dobře zvážit, jakou rostlinu si zvolíte. Jasmín – keř se bude vyjímat na zahradě, kde bude mít dostatek místa okolo sebe. Jasmín křovitý se totiž pěstuje jako solitér.

Přejete si dopřát tuto rostlinu vaší zimní zahradě, nebo jí zkrášlit například jižní stranu vaší pergoly před domem? Jasmín růžokvětý je skvělá volba! Tato rostlina se výborně hodí i pro zakrytí plotu. Jasmín popínavý není nijak náročné pěstovat, pouze potřebuje teplejší stanoviště.

Chcete ho pěstovat na místě, kde je jinak nevzhledný trávník? Zvolte jasmín nahokvětý, ten vaši zahradu krásně provoní a zkrášlí. Jasmín mnohokvětý bude také rád za kousek slunného místa na vaší zahradě.

Rozhodli jste se, že si tuto květinu pořídíte k vám domů? V tom případě bude nejlepší volba si pořídit jasmín pravý nebo velkokvětý. Obě tyto rostliny jsou si velmi podobné a vyznačují se tím, že jsou nenáročné na substrát a nádherně kvetou.

Zdroj foto: Nitr / Shutterstock.com

Jak se o něj starat, aby krásně rozkvetl

Přejete si, aby vykvetl a ozdobil prostor okolo sebe svou nádherou a vůní? Nabízíme několik skvělých tipů. Dodržte základ, co rostlina potřebuje, a budete mít voňavou krasavici přímo na dosah ruky.

  1. Než ho vysadíte, zkontrolujte si vhodný substrát. Bohatě postačí směs zeminy určená pro pokojové rostliny. Je v ní dostatek živin a směs bude jasmínu vyhovovat.
  2. Nemá rád přemokření, a škodí mu i nedostatečná zálivka. Přejete si tedy, ať vaše rostlina prospívá? Dopřejte jí zálivku v rozumné míře.
  3. A jak je to se stanovištěm? Vybrat to pravé místo je základ úspěchu, aby rostlina krásně kvetla. Potřebujete najít světlé místo, ale v letním žáru se hodí, aby byla rostlina i na mírném polostínu. Záleží také na vaší nadmořské výšce. Obecně platí, že čím níže jste, tím větší nárok na polostín bude květina mít. Bílý zázrak pak na sebe nenechá dlouho čekat.
  4. Máte-li rostlinu doma, v létě se nebojte ji přesunout na balkón. Letnění jasmínu prospívá. Můžete ho mít na balkóně od jara do podzimu. Pouze na zimu jej schovejte, nebo se snažte, aby byl dobře chráněn před holomrazy.
  5. Ptáte se na vhodná hnojiva? Zde záleží na vaší preferenci. Pokud máte v plánu jasmínové květy využívat v kuchyni nebo kosmetice, rozhodně zvolte hnojiva na přírodní bázi.

Už se těšíte, až u vás zavoní jasmín? Pěstování pro jeho malou náročnost na substrát zvládnete nejen na zahradě, ale i na balkóně nebo dokonce u vás doma. Jasmín se vám za krásnou péči odmění květy, které můžete využít v kuchyni, přírodní kosmetice, nebo si jejich vůní zpříjemnit třeba večerní koupel.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.