Jitrocel v sobě skrývá mnoho pozitivních účinků. Neotálejte s jeho sběrem

Jitrocel je známý svými pozitivními účinky na lidské zdraví již z historie. Už naše babičky ho sbíraly a připravovaly z něj různé sirupy či tinktury. Pokud neznáte úžasné pozitivní vlastnosti této byliny, pak vás jistě jeho síla překvapí. Se sběrem jitrocele neotálejte, ať vám jeho listy ani květy neodkvetou.

Jitrocel najdete na každé české louce

V Česku se ze všeho nejvíce vyskytuje jitrocel kopinatý, který v drtivé většině najdete na všech loukách. Tomuto jitroceli se lidově říká také hojílek, hítrocíl nebo psí jazyk. Při sběru se můžete soustředit jak na listy, semínka, tak i poupata. Na louce můžete najít ale i další druhy jitrocele.

V našem podnebí rostou tři druhy

Možná se vám při procházce zdá, že vídáte více květin, které se podobají jitroceli. Přestože z drtivé většiny narazíte vždy na jitrocel kopinatý, který je u nás nejrozšířenější, můžete se setkat také s

  • jitrocelem prostředním,
  • jitrocelem větším.

Klasický jitrocel kopinatý má dlouhé a špičaté listy, zatímco jitrocel prostřední se pyšní spíš listy vejčitého tvaru. Jeho květy jsou také o dost zdobnější, a tak přiláká více očí.

Jitrocel větší má listy o dost tužší a silnější, jeho malé květy většinou ani nezaznamenáte. I když je jitrocel kopinatý nejléčivějším druhem, při sbírání neuděláte chybu ani se dvěma dalšími druhy.

Jitrocel obsahuje mnoho zdravých živin

Tato úžasná léčivá bylina, kterou při procházkách často potkáváte, se pyšní několika pozitivními účinky na lidské zdraví. Je to hlavně z důvodu vysokého obsahu živin a látek, které našemu tělu prospívají. Mezi ty nejzásadnější živiny patří:

  • tříslovina,
  • kyselina křemičitá,
  • enzymy,
  • vitamín C.

Pozitivní účinky jitrocele na lidské zdraví

Díky vysokému obsahu nejrůznějších prospěšných látek je jitrocel skvělým pomocníkem proti zánětům. Hojí, chladí a tiší všechny zanícené rány, ale pomáhá i při vnitřním užívání. Prospěšný je také pro nervovou soustavu nebo například při léčbě zánětu močových cest.

Obklady z čerstvého jitrocele pomáhají rychle hojit všechny rány, popáleniny nebo odřeniny. Stejně tak může pomoci i čaj při tlumení dráždivého kašle nebo při problému dýchacích cest.

Jitrocel je pro lidské zdraví prospěšný v mnoha ohledech, navíc jeho účinky vám nikdy nemohou uškodit. Jediné doporučení, které se jitrocele týká, je určené těhotným a kojicím ženám. Ty se ve svém křehkém období mají pro jistotu konzumaci jitrocele vyhnout.

Zdroj foto: nnattalli / Shutterstock.com

Jitrocelový sirup je zázračný lék

Pokud chcete mít jistotu, že ve vaší domácí lékárničce vždy najdete správný lék na kdejaké neduhy, připravte si sirup z jitrocele. Ten má mnoho skvělých účinků díky silnému výtažku této byliny.

Pomůže vám například:

  • vyčistit žaludek a utišit žaludeční křeče,
  • čistit krev,
  • ulevit při nachlazení nebo astma,
  • odhlenit a utišit dýchací cesty.

Jitrocel spotřebujete celý, hodí se listy i kořeny

Pokud jste se zamilovali do blahodárných účinků jitrocele, určitě brzy vyrazíte na procházku za účelem nasbírání co nejvíce bylin. Jitrocel sbírejte celý, jelikož z něj využijete nejen listy, ale také například poupata, semena nebo kořeny. Každý kousek jitrocele se skladuje trochu jiným způsobem pro udržení maxima účinků.

Listy se hodí čerstvé i sušené

Ve chvíli, kdy přijdete z procházky, si dejte na stranu pár listů jitrocele, nesušte úplně všechny. Čerstvé listy vám mohou pomoci v případě aktuálních ran nebo odřenin, stačí list jen přiložit na poraněnou oblast. Čerstvá šťáva vymačkaná z listů je výborným základem pro oblíbené smoothie, díky kterému do svého těla dostanete velké množství zdravých látek.

Jitrocel si zamilujete pro jeho pozitivní účinky i překvapivě lahodnou chuť.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.