Kanadské borůvky: Jak na jejich pěstování, abychom docílili velké úrody?

Také si říkáte, že by bylo příjemné mít na své zahradě vlastní borůvky a nemuset za nimi jezdit do lesa? Není přitom vůbec problém si je pořídit. Kanadské borůvky totiž získávají na své oblibě.

A to i kvůli tomu, že jejich pěstování není příliš těžké. Jak na to, vám poradíme v následujícím článku.

Ze severoamerického kontinentu až do Evropy

Možná jste se již setkali s označením zahradní nebo velkoplodé borůvky. Jedná se přitom o jiný název pro kanadské borůvky. Jak sám napovídá, domovinou tohoto až dva metry vysokého keříku, je Severní Amerika. Daří se mu výborně i ve vyšší nadmořské výšce. V teplých polohách sklízíme úrodu zpravidla už na začátku prázdnin, od 650 metrů nad mořem to bývá až v srpnu. Někoho může zajímat, proč nepěstujeme naše české borůvky, které známe z lesů. Borůvky černé, jak zní jejich oficiální název, jsou poměrně vybíravé na podmínky, kromě toho přinášejí menší úrodu než kanadské borůvky.

Víte, že jeden litr lesních borůvek obsahuje 1 833 plodů a kanadských borůvek jen 616 plodů?

Podmínkou dobré úrody je kyselá půda

Abyste se dočkali opravdu pěkné úrody, je třeba kanadským borůvkám připravit vhodnou půdu. Tu vyžadují kyselou, což rozhodně nevyřeší trochu rašeliny, jíž posypeme povrch půdy.

  • Borůvky by do rašeliny s pH okolo 4 až 5 měly být přímo zasazené.
  • Zahradnický substrát s neutrální půdní reakcí je pro ně nevhodný, lépe je použít substrát pro kyselomilné dřeviny.
  • Rašelinu, která je jinak chudobná na živiny, je dobré v menším množstvím doplnit nevápněným kompostem, drcenou kompostovanou kůrou, smrkovou nebo borovou hrabankou a také hnojivem s postupným uvolňováním živin.
  • Pro jeden keř počítáme s jámou širokou asi 80 cm a hlubokou 40 cm.
  • Vzdálenost mezi jednotlivými keříky by měla být přibližně jeden metr.
  • V případě příliš vápenité půdy je lepší její dno pokrýt štěrkem, na něho položit netkanou textilii a pak teprve dát rašelinu.
Zdroj foto: Krzysztof Slusarczyk / Shutterstock.com

Při výsadbě bychom měli dodržet jedno pravidlo, a to vysadit nejméně tři různé odrůdy rostliny. Velkoplodé borůvky jsou totiž částečně cizoprašné.

Lehký polostín a vydatná zálivka

Nejlépe se kanadským borůvkám daří v lehkém polostínu. Jestliže jim slunce bude chybět, porostou nestejnoměrně a nebudou mít dobrou úrodu. Zaléváme je vydatně hlavně v období před sklizní a v srpnu, ovšem ale nikoliv vodou z vodovodu. Lépe je použít dešťovku.

Hnojení a mulčování

Tak jako každá dřevina i kanadské borůvky vyžadují hnojení, a to brzy zjara, při tvorbě poupat a po odkvětu. Jako hnojivo lze použít některé kyselé bez obsahu chloru – například superfosfátové. Kdo rád hluboko okopává, u kanadských borůvek si toho příliš neužije. Mají mělké kořeny a okopávání jim nedělá dobře. Stačí jen jemné vypletí plevele. Zato mulčování borovou kůrou se jim líbí, zároveň jejím použitím omezíte růst nepříjemného plevele.

Zdroj foto: zirawka / Shutterstock.com

Pozor na ptáky

  • Úrodu kanadských borůvek rádi sklízí také ptáci. Nejlepší ochranou proti nim je síť na konstrukci, aby ptáci na borůvky nedosáhli přes její oka nebo ji nepodlezli u země.
  • Velikost plodů docela kolísá – záleží na odrůdě, zálivce, hnojení i stáří keře. Výhodou je, že jejich chuť je k nerozeznání od našich borůvek černých, pouze dužina na rozdíl od nich nebarví. Lze je tedy upotřebit stejným způsobem, a to na knedlíky, koláče i konzumací za syrova.

Pravidelný řez je nutností

Aby keříky zahradních borůvek plodily rovnoměrně každým rokem, je třeba je také zmlazovat řezem. Ten provádíme asi od pátého roku po výsadbě, kdy na začátku března staré výhony těsně u země vyřežeme. Současně dáme pryč i výhony poškozené a slabé. Na keři by mělo zůstat asi 6 až 8 silných větví. Ty nikdy nezkracujeme, protože kanadské borůvky plodí v horní třetině výhonů. Pokud bychom to nedělali, dočkali bychom se jen malých plodů a někdy ani těch ne. Pravidelný roční řez je tedy potřebný.

Dopřejte si i doma ty nejlepší borůvky.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.