Myrta japonská a jak o ni správně pečovat

Myrta japonská má zavádějící název, neboť by se mohlo zdát, že je příbuzná s myrtou, ale není tomu tak. Skutečné jméno myrty japonské zní Cuphea Hyssopifolia neboli kufea růžová. Myrta japonská je malý, stálezelený keřík s lesklými lístky a drobnými růžovofialovými kvítky.

Jak o tento keřík pěstovat, jakou péči mu dopřávat a je výhodnější ho pěstovat na zahrádce nebo doma v květináči? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Letnička versus trvalka

Myrtu japonskou je možné pěstovat dvěma způsoby: venku, nebo vevnitř. Jestliže byste si ji vysadili do své zahrádky, počítejte s tím, že se bude jednat pouze o letničku. Podmínky pro pěstování myrty japonské na území České republiky totiž nejsou ideální. Není mrazuvzdorná, proto na podzim, s příchodem prvních zimních mrazíků, uhyne. Zatímco v interiéru z ní bude pokojovka, která vám bude dělat společnost pěkně dlouho.

Kde myrtu japonskou pěstovat

V případě, že se rozhodnete myrtu japonskou pěstovat v bytě či domě, najděte jí místo buď v mírném polostínu, nebo na světlém místě.

  • Nevystavujte ji ovšem přímým slunečním paprskům, neboť by se jí mohly popálit listy.
  • Nejlépe snáší obvyklé pokojové teploty, pozor si ovšem musíte dát v zimních měsících.
  • Před zimou ji pořádně seřízněte a umístěte ji na stanoviště, kde je nižší teplota, která ovšem nikdy nesmí klesnout pod 10 °C.

Jestliže se rozhodnete si myrtu japonskou přeci jen vysadit na jednu sezónu do zahrádky, udělejte tak v květnu. A pokud chcete, aby se do vaší zahrádky mohla příští rok opět vrátit, bude nutné ji nechat přezimovat. Tedy seříznout, přesadit do květináče a umístit do chladné místnosti. Nejlepší doba k přesunu z venkovní zahrádky do chladné místnosti je v září. Předejdete tak jejímu vystavení nízkým teplotám.

Zdroj foto: liu yu shan / Shutterstock.com

Zalévejte pravidelně

Myrty japonské milují vodu. Nejlépe tu dešťovou, ale postačí jim i voda odstátá.

  • Půdu v květináči pravidelně kontrolujte a nenechte ji nikdy zcela vyschnout.
  • Pokud byste rostlinu zapomněli i jen jednou zalít a půda v květináči by kompletně vyschla, poznali byste to okamžitě. Kufea by shodila své listy.
  • To stejné by ale udělala i v opačném případě, tedy kdyby došlo k jejímu přelití. Při zalévání proto využívejte metodu zalévání spodem – a květináč s myrtou japonskou položte do misky s odstátou vodou. Tak zaručíte, že si kufea vezme přesně tolik vody, kolik potřebuje.

Rostlina má také ráda pravidelné přihnojování od dubna do září. Postačí k tomu běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Po odkvětu se nebojte myrtu sestříhat. Postupným sestřiháváním ji můžete přeměnit na bonsaj.

Množení

Množení myrty japonské je jednoduché a provádí se na jaře, předtím, než začne kvést. Počítejte tedy v únoru či březnu.

  • Množí se pomocí vrcholových řízků, které ustřihněte tak, aby měřily od tří do pěti centimetrů.
  • Ty následně držte v teple, aby mohla rostlinka zakořenit. Využít k tomu můžete potravinářskou fólii, díky které vytvoříte řízkům teplé klima.
  • Jakmile rostliny pustí kořeny, můžete je rovnou přesadit do hlíny do květináčů. Při přesazování používejte lehkou zeminu a do jednoho květináče umístěte maximálně pět rostlinek.

Myrta japonská nemá ráda časté přesazování, snažte se ji tedy přesazovat každé tři až čtyři roky.

Pozor na škůdce

Myrtu japonskou, pokud ji pěstujete doma v květináči, napadají klasičtí škůdci pokojových rostlin, tedy svilušky, mšice a třásněnky. Jejich výskytu můžete zabránit použitím plastových šipek, které jsou opatřeny lepidlem a umístí se do květináče. Zajistí, že kterýkoliv škůdce, co se k rostlině přiblíží, bude zneškodněn.

Myrta japonská je velmi krásná rostlina, která se hodí do jakékoli domácnosti.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.