Tipy na vysoké okrasné trávy do každé zahrady

Plánujete svoji zahradu a přemýšlíte, které okrasné rostliny do ní pořídit? Pak se zkuste zaměřit také na okrasné trávy, co dodají zahradnímu prostoru punc zajímavosti.

Vysoké traviny jsou přímo jasnou dominantou zahrady, jež neunikne vaší pozornosti. Jaké možnosti před sebou máte?

Okrasné trávy v zahradě

Mezi okrasnými travami najdete jak třímetrové obry, tak nízké porosty. Jejich rozmanitost z nich dělá výborný doplněk smíšených záhonů i samostatných partií. Traviny se od sebe liší hlavně výškou, barvou a tvarem listů, ale také dobou, kdy kvetou. V přírodě nejčastěji traviny rostou společně s vřesy, vřesovci a janovci. Je tedy možné do budoucí kompozice s trávami zahrnout i je. Jistě s jejich pomocí vytvoříte zajímavá zahradní zákoutí, v nichž se budete dobře cítit.

Výhodou okrasných trav je i to, že je lze kromě záhonu pěstovat v květináči, kterým pak můžete vyzdobit prostředí terasy a vytvořit příjemné posezení. Když je doplníte vhodnou nádobou, bude výsledný dojem dokonalý.

Vždy je však třeba dodržet:

  • aby měl květináč na dně drenážní vrstvu smíchanou se směsí kompostu a perlitu,
  • byl dostatečně široký, aby mohla okrasná tráva dobře rozvinout své kořeny.

Nejlépe je zvolit květináč z přírodního materiálu. Stejně jako tráva na záhoně i ta v květináči vyžaduje pravidelné hnojení. Mezi nejoblíbenější traviny do nádob patří ozdobnice čínská, pampová tráva nebo kostřava.

Zdroj foto: SAgnesKate / Shutterstock.com

Okrasné trávy na slunce

Není snad větší rozmanitosti mezi rostlinami, jako je to u okrasných trav. Můžete je totiž nasadit podle typu trávy do stínu, na slunce i k vodě. Vždy je však třeba pečlivě vybírat vhodnou rostlinu, abyste jí poskytli to prostředí, které vyžaduje.

Na slunci se v suché půdě bude dařit hlavně:

  • kostřavě ametystové nebo sivé,
  • dochanu psárkovitému,
  • pěchavě lesklé.

Na slunci ovšem může být také vlhká a svěží zemina. Zde se bude líbit ostřici Buchananově, ostřici chocholaté, lalangu válcovitému nebo prosu prutnatému.

Okrasné trávy do stínu

Jestliže vaše zahrada disponuje také stinnými místy, patrně už dlouho dumáte, čím takové místo bez dostatku přímého slunečního světla osadit. Co takhle okrasné trávy do stínu? V kombinaci s oblíbenými trvalkami, jako jsou hosty, sasanky nebo čechravy, bude výsledný dojem více než dobrý. Třeba širokolistou ostřici lze pěstovat i jako solitér, který vytváří husté porosty vysoké maximálně 20 cm. Ke svému zdárnému růstu potřebuje mít výživnou a vlhkou půdu.

Máte na své zahradě kameny a chtěli byste je doplnit vhodnou rostlinou? Pak okrasná tráva bika lesní může být tou pravou. Hodí se na výsadbu jako doplněk pěnišníků a japonských javorů. Má ráda kyselou půdu, dobře humózní a vůbec jí nevadí stín, ve němž si přímo lebedí.

Okrasné trávy na podzim

Ještě před pár lety se traviny příliš na českých zahradách nepěstovaly. Svou velkou oblibu získávají až v poslední době. A je to dobře, protože traviny nabízejí řadu možností, jak vytvořit v zahradě zajímavé dispozice. Některé druhy trav je možné pěstovat ve skupinách v záhonech, v okolí jezírka nebo jako solitéry. Není problém najít okrasnou trávu na suché stanoviště stejně jako do vlhké půdy. Trávy jsou krásné i na podzim. Ale právě v tuto dobu je musíme připravit na nadcházející zimu.

Určitě jste si všimli vysokých snopů svázaných trav. Toto je velice důležité udělat, aby tráva přečkala bez poškození do jara. Rozhodně okrasné trávy na podzim nestříháme. Voda, co by do nich v zimě zatekla, by jim mohla ublížit. Před zimním chladem trávy usychají, přesto však zůstávají zajímavou dominantou zahrady. Zatímco ostatní rostliny přicházejí o své listy nebo se zatahují do půdy, okrasné traviny uschnou, a ve větru pak jejich listy tiše ševelí.

Zdroj foto: MaryAnne Campbell / Shutterstock.com

Okrasné trávy k jezírku

V poslední době se na zahradách můžeme setkávat s uměle vybudovanými jezírky, jež poskytují přirozené prostředí pro drobné živočichy. Hmyz se k němu chodí napít stejně jako ježci, ještěrky nebo žáby. U jezírka to může vesele žít – a pozorovat tento život a cvrkot patří k odpočinkovým aktivitám.

Aby bylo prostředí jezírka co nejpřirozenější, můžete v jeho okolí vysadit také okrasné traviny. Budou to většinou takové, co mají rády vláhu. Obvykle se však jedná o agresivní druhy, které se dobře množí a rozrůstají se. Mohou tak zahlušit ostatní zde pěstované rostliny. Je proto vhodnější je vysazovat v nádobách, co alespoň částečně omezí jejich bujný růst.

K jezírku se výborně hodí například lesknice rákosová. Je mrazuvzdorná a dorůstá výšky až 80 cm. Má ráda humózní, hlinitojílovitou půdu. Nebo si do okolí jezírka můžete vysadit rákos obecný. Ten je opravdu mohutný, dosahuje výšky až 3 metry. Setkat se s ním ovšem lze i ve volné přírodě v blízkosti stojatých vod.

Plot z okrasných trav

Víte o tom, že do živého plotu lze použít také okrasné trávy?

Měly by být:

  • neprůhledné,
  • vzpřímené,
  • s minimální výškou alespoň 2 metry,
  • mrazuvzdorné
  • dlouholeté.

Bohužel z vysokých travin není prakticky kromě čínského rákosovce žádná další stálezelená. Vždy je třeba každoročně na jaře ostříhat u země zaschlé nadzemní části traviny a pak čekat nějakou dobu, než dorostou požadované výšky. Prostě traviny nejsou dřeviny, a podle toho se také chovají.

Zdroj foto: Artens / Shutterstock.com

Kdy sázet okrasné trávy?

Pro výsadbu okrasných trav je nejlepším obdobím květen až srpen. Určitě se vyplatí si pořídit dobře narašenou rostlinu. Zde platí, že se oplatí chvíli počkat, protože většina okrasných travin si s rašením dává na čas. Když se sadbou počkáte až na podzim, může se stát, že rostlina špatně zakoření a přes zimu pak zmrzne nebo uhnije.

Okrasné trávy se sází tak hluboko, jak je hluboký kontejner, v němž jste je koupili. Nevyhovuje jim ani mělká, ani příliš hluboká sadba. U prvního by hrozilo špatné zakořenění, u druhého pak zpomalený růst.

Uschlé stonky odstraňujeme až na jaře, taktéž na jaro počkáme s odstříháváním starých listů. Pokud bychom to udělali na podzim, dutými suchými stvoly by se ke kořenům mohla dostat voda, co by mohla okrasné trávě ublížit. Na přílišnou vlhkost jsou tyto rostliny zvláště na podzim a v zimě choulostivé.

Nenáročné okrasné trávy

Okrasné trávy získávají na oblibě i díky své nenáročnosti. Přesto vyžadují určitou minimální péči, aby se vám odvděčily dobrým růstem a hezkým vzhledem. Důležité je dodržovat dobu na jejich vysazování nebo stříhání. Také nesmíte zapomínat na hnojivo, pokud jsou namulčované kůrou, která odebírá půdě dusík.

Hnojit lze například Cereritem, Kristalonem Start nebo Kristalonem Plod a květ. Jestliže to ale s hnojivem přeženete, okrasné trávy začnou bujně růst, pak mohou polehnout a sníží se také jejich odolnost vůči mrazům. Takže ano, okrasné traviny hnojit, ale opatrně.

Zdroj foto: Shulevskyy Volodymyr / Shutterstock.com

Okrasné trávy do skalky

I svoji skalku můžete vylepšit některou z okrasných travin. Zde se budou hodit zvláště suchomilné trsnaté trávy, jež celoročně vytváří husté polokulovité trsy. Bývají zbarvené do modré, nebo šedé barvy. Lze je použít na obrubu nebo zkombinovat s nízkými trvalkami. Hodit se bude hlavně kostřava, pěchava, smilek. 

Ideální je také lipnice bádenská, ta roste hlavně v oblasti Středozemí v hustých trsech, kde dosahuje výšky i okolo půl metru. Má ráda skalnatá místa, jež jsou otočená ke slunci.

Pěkně se na skalce bude vyjímat také ostřice nízká, která má zajímavé drobné květy, jež jsou nejlépe viditelné hodně zblízka.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.