Platycodon aneb jak se o tuhle trvalku starat?

Přemýšlíte, co je platycodon? Jedná se o jednu z nejoblíbenějších nových pokojových i zahradních rostlin. Doslova vás nadchne! Je totiž velmi oblíbená pro svou podobu s krásnými lučními zvonky.

Podívejte se na základní informace o rostlině platycodon a zkrášlete si svou skalku, záhony, zídku nebo prostě celý domov.

Krása z Japonska a Číny

Platycodon grandiflorus neboli česky také boubelka nebo boubelík, vyrůstá běžně do půlmetrové výšky. V dospělosti je rostlina až 80 centimetrů vysoká. V současné době velmi oblíbená rostlina má listy vejčitého tvaru, které jsou tenké a kopinaté. Barva listů je zelená až do modrozelenkava, a při poškození rostliny z nich vytéká mléko. Ve volné přírodě se vyskytuje v Japonsku a v některých částech Číny. U nás se jí výborně daří, je totiž mrazuvzdorná a odolná. Boubelík vám tak vytvoří krásně kvetoucí plochu.

Barevné druhy platycodonu

Playcodon kvete nádherně. Svým vzhledem vám silně připomene kvetoucí zvonek. Má totiž pěticípé květy, jež jsou velké až 9 centimetrů, a uvidíte je už z dálky. Kvetením vás rostlina odmění za péči, kterou jí věnujete. Když se bude boubelíku dobře dařit, pokvete vám od konce června až do srpna.

Květy jsou modré – Platycodon blue nebo také Astra Blue, ale byly již vyšlechtěny také další odrůdy. Setkat se tak můžete i s jinou barvou květu. Bílé květy má rostlina Astra White, ty mají i jemné žíhání zbarvené do fialkova. Další variantou je platycodon Fuji Pink, což je růžová varianta.

Budete překvapeni, jak krásnou květinu jste si pořídili. Už i poupata jsou velmi zajímavá! Připomínají totiž malý balónek, který vyroste až do velikosti květu. Ten se pak rozvine a květ se otevře. Pro svou podobnost právě s balónkem jej například v Anglii nazývají „balónová kytka.“ Po odkvetení se objeví tobolka.

Zdroj foto: S1001 / Shutterstock.com

Jak pěstovat platycodon

Rozhodli jste se, že si pořídíte platycodon? Pěstování není složité. Stačí, když rostlině naleznete slunné místo a nebudete ji dále přesazovat. Platycodon grandiflorum si nejčastěji pořídíte ve formě sazenice, kterou dáte na zahrádku během konce léta. V případě, že rostlině zajistíte propustnou a vzdušnou, písčitou zeminu, co neproschne, bude vám skvěle prospívat.

Rostlina platycodon miluje slunce, takže si pro ni vyhraďte nějaké krásné místo na výsluní. Snese i polostín, ale ve stínu bude po kráse. Rostlinu po zasazení neokopávejte, neprospívá jí to. Nemusíte se bát zimního období. Pokud nějaká cizokrajná trvalka snese mrazy až mínus třicet stupňů Celsia, pak je to Platycodon grandiflorus. Pěstování není v žádném případě složité – postačí slunné místo a zálivka, naprosto nic víc nepotřebuje.

Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Chcete mít rostlinu doma?

Rozhodli jste se, že si trvalku vezmete do bytu? Platycodon v květináči vám udělá parádu, a nemusíte se o něj příliš starat. V létě jej můžete umístit klidně na balkón, kde vám bude evokovat pocit, jako byste se ocitli na květinové louce. Na zimu postačí, když rostlinu zapustíte i s květináčem do záhonu, nebo si ji vezmete domů.

Donesli jste si do bytu platycodon? Pěstování je velmi jednoduché. Květináč by pro každou rostlinu měl mít objem alespoň 3 litry. Ideální je pak objem 5 litrů, více substrátu totiž umožňuje zachovat stabilní poměry vlhkosti i vzdušnosti pro kořenový bal. Do spodní vrstvy umístěte drenážní vrstvu, ideálně písčitou. Nahoru můžete dát trochu mulče, nebo kůry. Obzvláště Platycodon astra mulč zbožňuje.

Záhonová trvalka platycodon je dnes jednou z nejoblíbenějších cizokrajných rostlin. Výborně se hodí do skalky, záhonů, nebo do bytu. Při umístění na slunné místo krásně vykvete velkými zvonkovitými květy, které mají nejčastěji modrou, růžovou nebo bílou barvu. Už se těšíte, až udělá parádu i u vás doma?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.