Přírodní repelenty šetří vaši kůži i přírodu. Jak takový přípravek vyrobit?

Jaro je tady – a s příchodem krásných teplých dní přilétá také mnoho otravného hmyzu, který může znepříjemnit kdejakou situaci. Chcete se chránit před komáry, ovády nebo klíšťaty, ale nesnášíte repelenty plné chemie? Právě pro vás máme skvělé tipy, jak si připravit přírodní repelent snadno a v pohodlí vašeho domova.

 

Repelenty z obchodů jsou plné chemie

Není nic jednoduššího, než se sebrat a zajít si do drogerie nebo jiného obchodu pro repelent, který vás od hmyzu účinně ochrání. Pokud však nepatříte mezi příznivce chemických přípravků a nechcete takové prostředky používat ve své domácnosti nebo dokonce na své tělo, pak jsou jasnou volbou přírodní repelenty. Produkty s přívlastkem přírodní jsou v obchodech leckdy velmi drahé, a tak je varianta domácí výroby tím nejlepším výběrem.

Přírodní repelenty jsou stejně účinné

Můžete si myslet, že přírodní a jemný repelent nemůže mít tak velkou účinnost, jako ti chemičtí zabijáci. Opak je ale pravdou. Repelenty na přírodní bázi jsou totiž stejně, nebo dokonce více účinné než ty s chemickým složením. Vyberte si správné složení přírodního repelentu a vyrobte si jej doma. S ním se budete cítit při procházce přírodou nebo při večerním posezení u ohně mnohem bezpečněji.

Pro přípravu domácích repelentů se nejčastěji používají ty ingredience, které obvykle hmyzu nejvíce vadí. Mezi ty nejzákladnější ingredience patří:

 • vodka,
 • ocet,
 • kokosový olej,
 • vanilka,
 • hřebíček, pelyněk nebo heřmánek,
 • máta nebo bazalka.

Domácí repelent proti klíšťatům

Vůbec největší hrozbou ze světa hmyzu jsou jistě klíšťata. Pokud proti nim chcete účinně bojovat pomocí přírodního repelentu, připravte si doma ten vůbec nejúčinnější.

Zdroj foto: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock.com
 1. Do litru vody přidejte jednu hrst rozmarýnu.
 2. Tuto směs v hrnci přiveďte k varu, vypněte plotnu a nechte odstát, aby se rozmarýn dostatečně vylouhoval.
 3. Poté vodu přeceďte a přidejte ještě jednu lžíci vinného octa.
 4. Připravený roztok nalijte do nádoby s rozprašovačem a váš účinný repelent proti klíšťatům máte připravený.

Během roku roztok skladujte v lednici, při aplikaci můžete použít rovnou na kůži. Na dlouhé procházky se bude hodit důkladné postříkání nohou. Repelent je velmi účinný a zároveň šetrný k vaší pokožce, proto se nemusíte bát aplikovat roztok na děti nebo domácí mazlíčky.

Tip: Skvělým pomocníkem v boji proti hmyzu a klíšťatům je také levandulový repelent, který je silně odpudivý pro všechny druhy hmyzu.

Účinný repelent proti komárům

Při večerním posezení u grilu nebo sklenky vína vás mohou zahnat domů nepříjemní komáři, jejich štípnutí totiž může hodně znepříjemnit jinak pohodový čas venku. Komáři nesnáší kromě dalších bylin také hřebíček, proto si přírodní velmi účinný repelent můžete připravit právě z něj. Pro přípravu budete potřebovat:

 • 200 ml Alpy,
 • 30 ks hřebíčku.

Postup je velmi jednoduchý.

 1. Do celé sklenice Alpy vložte všech 30 kusů hřebíčku a nechte louhovat alespoň do druhého dne.
 2. Hřebíček vůbec nemusíte vyndávat, Alpa sice trochu zhnědne, ale účinku ani trvanlivosti to vůbec nevadí.
 3. Takto připravený repelent můžete hned použít, účinně odežene všechny druhy hmyzu a komáři na vás ani nepomyslí.

Myslete na možné alergie

S domácím repelentem zacházejte úplně stejně, jako byste poprvé nanášeli chemický repelent. Nejdříve vyzkoušejte na malé části kůže menší množství připraveného repelentu. Pokud se neobjeví žádné známky alergické reakce, pak je pro vás tento druh vhodný – a můžete jej hojně využívat. Jedině tak zabráníte možné alergické reakci po celé ploše vaší kůže.

Zdroj foto: MIA Studio / Shutterstock.com

Repelent vydrží omezenou dobu

Jelikož se přírodní repelenty řadí k účinným, ale šetrnějším produktům, je třeba myslet na dobu účinku. Většina domácích a přírodních repelentů totiž vydrží maximálně tři hodiny. Z toho důvodu je nutné si na delší procházky přírodou svůj domácí repelent přibalit do batohu, a po třech hodinách jej znovu použít. Jedině tak se vyhnete nežádoucímu pokousání nebo štípnutí hmyzem.

Přírodní repelenty jsou stejně účinné jako ty chemické, a tak není třeba na své tělo stříkat prostředky plné zdraví škodlivých látek. Využijte sílu přírody.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.