Co může obsahovat příruční zavazadlo?

Pokud jste zatím nikdy neletěli letadlem a rozhodnete se takto cestovat, často kladenou otázkou bývá, co všechno si s sebou sbalit do příručního zavazadla. Jaké rozměry by mělo mít a také jaká je jeho celková povolená hmotnost?

Připravte se dopředu, a na letišti, ani přímo v letadle vás už nic nezaskočí.

Jak velké příruční zavazadlo s sebou můžete mít?

Příruční zavazadlo si s sebou berete přímo na palubu letadla bezplatně. Někdy si můžete vzít dokonce dvě, což ocení především ženy, které chtějí mít zavazadlo, ale zároveň i kabelku. Připravte se na to, že obvyklá požadovaná velikost je 55 cm x 40 cm x 20 cm. Je to dáno tím, že na palubě své věci ukládáte do úložných boxů nad hlavou, nebo pod sedačku cestujícího před vámi. Zavazadlo větších rozměrů se tam bohužel nevejde.

Je stanoven také váhový limit

Příruční zavazadlo do letadla je limitováno také jeho váhou. Je stanovena přibližně na 5 – 10 kg. Často se stává, že do ekonomické třídy je váhový limit 5 kg, a první třída má povoleno 10 kg. Nejlepší možností, jak zjistit pro vás povolený limit, je si tuto skutečnost ověřit přímo na infolince společnosti, se kterou jste se rozhodli cestovat. Tyto informace si můžete ověřit také na webových stránkách dané společnosti.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Vyměňte kufřík za batoh

Do letadla si nemusíte brát zavazadlo přesně stanovených rozměrů. Místo něj použijte batoh jako příruční zavazadlo. Samozřejmě ani zde nesmíte překročit určité rozměry a jeho váhu, ale na cestování je rozhodně vhodnější než cestovní kufřík, který musíte držet mimo let v ruce. Díky tomu, že máte obě ruce volné při nastupování a vystupování z letadla, poznáte výhody také v čase stráveném v letištních halách.

Co si sbalit na palubu letadla

Rozhodně si tam nezapomeňte sbalit všechny potřebné doklady, co budete na svých cestách potřebovat. Pas, letenky, pojištění – to jsou věci, které si zkontrolujte klidně i třikrát. Další obsah příručního zavazadla jsou peníze, cennosti, šperky, ale také mobilní telefon, fotoaparát, notebook, teplé ponožky, protože v letadle bývá zima, bonbóny, abyste předešli nepříjemnému tlaku v uších při startu.

Jak je to s tekutinami?

Muže obsahovat příruční zavazadlo tekutiny? Může. Ale jsou zde stanovena dost přísná pravidla. Obsah musí být v originálním balení a největší množství jedné lahvičky je pouze 100 ml. Díky tomu na palubu dostanete krémy na ruce, zubní pastu nebo parfém. Při kontrole musí být vše uloženo v průhledném sáčku a celkový obsah tekutin nesmí překročit 1 litr. Pití si brát ani nezkoušejte, skončí v koši. V nástupní hale nebo letadle si jej však budete moct koupit.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Co si do letadla rozhodně nebalit?

Na palubu letadla si klidně můžete vzít i krosnu jako příruční zavazadlo, ale rozhodně vám neprojde, pokud v ní budou nalezeny jakékoliv ostré předměty. Teď není řeč pouze o nožících, či jiných zbraních, ale například také nůžky nebo vývrtky. Zapomeňte také na laky na vlasy, alkohol a potraviny, které jsou tekuté, nebo polotekuté konzistence. Všechny tyto předměty byste museli vyhodit do koše, jinak neodletíte.

Kde koupit příruční zavazadlo

Chcete-li cestovat v elegantním stylu, kupte si zavazadlo přímo určené k cestování letadlem. Na internetu, ale také v kamenných obchodech je k dostání velké množství různých druhů kufříků nebo batohů ve všech možných barvách a provedeních. Pokud vám záleží na ceně, dejte do vyhledávače na internetu – příruční zavazadlo levně. Objeví se zajímavé nabídky za ještě zajímavější ceny.

Pokud se dobře připravíte na cestu letadlem, nebude nic, co by vás nemile překvapilo a zničilo zážitek z letu. Před odletem si vše ještě jednou pořádně zkontrolujte.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.