Rakytník – Jak na pěstování, sklizeň, využití a účinky na zdraví

Rakytník řešetlákový by neměl chybět na žádné zahradě. Bobule jsou zdrojem vitamínů, minerálů a zlepšují imunitu. Co potřebujete vědět, pokud jste se rozhodli rakytník pěstovat?

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je opadavá dřevina, roste jako malý strom nebo vytváří keře, které mají jemně žluté květy a později sytě oranžové plody. Na našem území se pěstuje rakytník buď jako okrasná dřevina, nebo ovocný keř.

Oranžové bobule rakytníku se považují doslova za vitamínovou bombu, která posílí imunitu a kromě toho má řadu léčivých účinků.

Pěstování rakytníku

Než kopnete do země, projděte si základní informace, jak se starat o rakytník. Pěstování na tom správném stanovišti je základ úspěchu. Vyberte si slunné stanoviště, kde je neutrální až zásaditá půda. Sucho mu většinou nevadí, naopak přemokřená a těžká zemina ano. Na stinném stanovišti vám nevykvete.

Vybrali jsme tady místo pro rakytník. Cena sazenic se bude odvíjet od toho, kolik keříků zvolíte. Rakytník řešetlákový je totiž rostlina dvoudomá, proto budete potřebovat samčí i samičí keříky.

Na jeden samčí rakytník se doporučuje vysadit alespoň dva samičí. Ideální poměr je však 1:6.

Při výběru sazenic se řiďte doporučením zkušených pěstitelů, zřejmě totiž ještě nedokážete rozpoznat, o kterou z dvojice jde. Rakytník samec vás v zahradnictví vyjde něco přes sto korun, a rakytník samice okolo dvou set. Samozřejmě záleží na velikosti sazenic.

Kdy sklízet rakytník

Když si na zahradě vysadíte rakytník, sklizeň nebude hned. Většinou se uvádí, že keř začne kvést až čtvrtý rok od výsadby. Poté se můžete těšit na vaši první úrodu této superpotraviny.

A kdy sklízet rakytník? Plody dozrávají během srpna a září. Můžete se tedy pustit do otrhávání bobulí. Většinou se ale postupuje tak, že se čeká na první mrazy, kdy plody změknou a ze stromů se oklepou. Samotné obírání keře totiž není právě jednoduché – rakytník řešetlákový je trnitý keř, který vám nedá nic zadarmo.

Léčivý účinky rakytníku

V minulosti to byla dřevina, která byla, podobně jako bez černý, téměř u každé chalupy. Významný zdroj vitamínů: rakytník. Keř, jehož plody obsahují vitamín B, C, E, K, a také důležité minerály, jako hořčík a vápník, vám na zahradě rozhodně nesmí chybět. A jaké má rakytník účinky na zdraví? Dokáže nás pomocí směsi vitamínů, minerálů, ale i důležité kyseliny listové, vlákniny a flavonoidů ochránit před volnými radikály.

Působí tak jako důležitá prevence civilizačních chorob, a také jako štít, který upevňuje naši imunitu. Tak úžasný je rakytník! Anglicky jej naleznete pod názvem Sea Buckthorn, latinsky Hippophae rhamnoides.

Věděli jste, že rakytník má až 10x více vitamínu C než pomeranč?

Rakytník v těhotenství

Obzvláště vhodné je mít tento životabudič po ruce v době, kdy čekáte miminko. Užívat pravidelně rakytník v těhotenství je výborný způsob, jak organismu dodat potřebné živiny. Dodávat tělu vitamíny v těhotenství je velmi důležité, proto myslete na všechny potřebné živiny pro vaše miminko.

Jak zpracovat plody rakytníku

Sklidili jste rakytník? Recepty na jeho uchování vás překvapí svou nenáročností. Zajistíte si tak chutnou a zdravou potravinu, která doplní váš pestrý jídelníček. 

Jednou z možností, jak zpracovat rakytník, je plody usušit. Tak si získáte výborný základ pro čaj v podzimním a zimním období. 

Můžete si také připravit lahodný džem, kdy plody nejprve povaříte a počkáte, až změknou. Následně je rozmixujete, přidáte cukr a želírovací prostředek, a máte hotovo.

Rakytníkový sirup

Suroviny

  • 1 kg šťávy z rakytníku
  • 1,5 kg cukru
  • lžička kyseliny citronové

Postup

Bobule rakytníku odšťavníme na odšťavňovači (nebo rozdrtíme, propasírujeme) tak, abychom získali šťávu z rakytníku. K získané šťávě přidáme cukr a mícháme, až se rozpustí. Pozor! Nevaříme, pouze zahřejeme max. na 70 °C, vmícháme kyselinu citrónovou a naplníme připravené láhve nebo sklenice.
Tip: Pravidelně užívejte 1 lžičku denně, v případě chřipky či nachlazení 3x denně. 

Vědci uvádějí, že jedna bobulka rakytníku dokáže pokrýt doporučenou denní dávnou vitamínu C.

Přejete si, aby si i vaše děti zamilovaly rakytník? Sirup jim rozhodně zachutná!

Rakytníkový džem

Pokud se vám urodilo mnoho rakytníku, neváhejte a udělejte si nejlepší domácí džem z rakytníku široko daleko.

Suroviny

  • 1 kg plodů rakytníku
  • 700 – 800 g cukru
  • 2 lžičky kyseliny citrónové
  • 100 g želírovací cukr (nebo jiný prostředek na želírování)
  • voda

Postup

  1. Plody rakytníku dobře omývejte, podlijte vodou a dejte vařit. Vařte do změknutí bobulí.
  2. Když už jsou bobule měkké, postupně přidávejte cukr, prostředek na želírování a kyselinu citrónovou. Neustále míchejte, aby se vše pěkně propojilo a získalo dobrou konzistenci.
  3. Horký džem nalijte do zavařovacích sklenic a pevně uzavřete. Sklenice pak otočte dnem vzhůru, víčka se tak lépe chytí. Džem skladujte na tmavším místě. Chuť tohoto domácího džemu si zamilujete.

Rakytníkový likér

Suroviny

  • 1 litr alkohol
  • 300 g rakytníku
  • zahuštěný hroznový mošt podle chuti

Plody rakytníku naložíme do tvrdého alkoholu a necháme zrát, nejlépe v dubovém sudu. Dosladit můžeme hrozným moštem, dodá to likéru velmi příjemnou chuť. Mošt ovšem přidávat nemusíme, je to jen na naší chuti. Takto připravený likér by měl zrát alespoň 8 měsíců, udává se, že nejlepší doba ke konzumaci je až po jednom roce. Zdravý likér by měl mít silnou ovocnou vůni, jemně medovou chuť a zbarvení do hněda.

Je výbornou prevencí před chřipkou, nachlazením a dalšími chorobami.

Rakytník – choroby a škůdci

Rakytník řešetlákový může být napaden fyziologickými chorobami, které vyplývají z nevhodných klimatických podmínek či půdy. Také tyto projevy zpozorujete na základě žloutnutí listů. Viz, v důsledku toho může přijít také vzniku hubových onemocnění a sekundárním onemocněním.

Co se týče škůdců, rakytník napadají jen velmi ojediněle, nebývá napaden škůdci z jiných rostlin, jen velmi výjimečně.

Endomykóza plodů

Pokud už je rakytník napaden nějakým onemocněním, nejčastěji se jedná o endomykózu plodů. Ta se vyskytuje především v létě, během července a srpna. Toto onemocnění se projevuje jako úpal, kdy části rostliny, které jsou na přímém slunci pokryjí bledé skvrny. Jsou to houby, kvůli kterým následně odhnívají plodu.

Mezi další, ale méně častá onemocnění patří:

  • rakytníkový mol,
  • zelená rakytníková vošky,
  • rakytníková moucha,
  • strupovitost rakytníku.

Už se těšíte, až si vypěstujete svůj zdroj vitamínů a důležitých látek? Rakytník by na vaší zahradě rozhodně neměl chybět! Tento skromný keř, který nepotřebuje nic víc, než slunné stanoviště a lehkou alkalickou půdu, se vám na podzim za vaši péči bohatě odmění.

Zdroj: gardeningknowhow.com


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.