Jaké sukulenty jsou vhodné pro pořízení do bytu?

Sukulenty jsou oblíbenými pokojovkami. Není divu. Péče o ně není příliš náročná, nevyžadují pravidelnou zálivku, a jsou tak vhodné i pro toho, kdo často cestuje a zanechává svůj byt prázdný.

V něm by se běžným pokojovkám příliš nedařilo. Které sukulenty si vybrat?

Pod pojmem sukulent je třeba si představit rostlinu s kompaktním dužnatým tělem. Povrch často tvoří i chloupky, které ho chrání před velkým vysoušením. Ve svém přirozeném prostředí v suchých tropických a subtropických oblastech musejí sukulenty umět přežít i týdny bez vody. Naučily se proto v sobě vodu akumulovat.

Pěstování sukulentů

Aby se sukulenty cítily jako doma, potřebují mít dostatek světla. Minimálně 12 hodin by jim svítit mělo, což lze zajistit postavením květináče na okenní parapet na jižní straně. Nebo také do větraného skleníku. A některé jsou ideálními rostlinami pro zahradní skalky.

Na sukulentech je pěkné hlavně to, že jsou zajímavé na pohled i bez toho, že by kvetly. A s květem jsou ještě krásnější. V interiéru přitahují zrak a vytvářejí příjemnou atmosféru. Aby se jim doma dobře dařilo, měli bychom jim připravit správné prostředí k žití. Dobře se jim daří v teplém panelákovém bytě. Vůbec nebude vadit, když na jejich zálivku občas zapomenete.

Možná lepší bude je zkusit rosit, a to hlavně navečer. V létě můžeme s vodou hodně šetřit, více jim ji dopřejeme s nástupem srpna. V chladnějším období zhruba od Dušiček sukulenty kvůli nedostatku světla raději už zaléváme. Jak poznat, že sukulent už vodu opravdu potřebuje? Má svraskalé a svěšené listy.

Sukulenty jsou rostliny pro líné zahradníky. Není třeba je totiž ani hnojit. To málo organických živin, co potřebují, najdou v zemině, v níž rostou. Je to dáno tím, že jejich hmota je až z 98 % tvořena vodou.

Zdroj foto: Julia Karo / Shutterstock.com

Mezi sukulenty patří také kaktusy

Oblíbenými sukulenty jsou hlavně kaktusy, které se nacházejí v mnoho variantách, z nichž některé v přírodě dorůstají i do výšky 20 metrů. V současné taxonomii je asi na 1 900 druhů kaktusů. Ty můžeme dělit na:

  • Sloupovité – Pilosocereus, Espostoa, Cleistocactus. Kvetou obvykle až po několika letech.
  • Kulovité – Ferocactus, Melocactus, Echinocactus. Pocházejí ze střední Ameriky a Mexika a vyznačují se zajímavými ostny a potřebou být na přímém slunci.
  • Živé kameny – Lithops. Rostou velice pomalu.
  • Roubované – Gymnocalycium mihanovichii, Chamaeocereus silvestris. Jejich tělo neobsahuje chlorofyl, ke svému životu potřebují být naroubované k zelené rostlině, z níž ho čerpají.

Při pěstování v bytě mají kaktusy příznivý vliv na klima v místnosti, některé se dokonce vyznačují i blahodárnými účinky na zdraví.

Sukulenty jako pokojové rostliny

Mezi nejznámější sukulenty patří nejspíš rod Aloe. Je známo více než 500 druhů, z nichž některé se používají i v lékařství. Po tisíce let se jako léčivá rostlina pěstuje aloe pravá. Její léčivé účinky znali už staří Egypťané před 6 000 lety. Gel získaný z aloe pravé je vhodný na spáleniny, drobná poranění a odřeniny. V domácím léčitelství je nejlépe použít čerstvý gel přímo z listů aloe. Na pěstování je aloe pravá nenáročná. Vystačí si s dostatkem světla a minimem vody.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

K dalším sukulentům patří například čeledi:

  • agávovité – agáve, bohyška, juka;
  • tlusticovité – rozchodní, tlustice, dužnatka;
  • pryšcovité – pryšec, dávivec;
  • šruchovité – šrucha.

V domácnostech bývají oblíbené tlustice, které patří k dlouhověkým rostlinám. Vhodným místem pro její pěstování je osluněný parapet. V létě dobře prospívá také v polostínu na terase nebo zahradě. Naopak hodně světla nepotřebuje Haworthia Fasciata. Klidně může stát na východním nebo západních parapetě.

Ať si vyberete některý z kaktusů nebo jiný sukulent, získáte do bytu rostlinu, která se spokojí s málem, a přesto bude dělat radost.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.