Nemůžete večer spát? Prozradíme vám, co pomáhá na rychlé usínání

Všichni víme, že spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Probíhá při něm regenerace i hojivé procesy. Bez kvalitního spánku se prostě nedá žít. Jenže někdy se spánek nedaří, i když se snažíme sebevíc.

Podívejte se na naše tipy, jak rychle usnout. Buďte si jisti, že do deseti minut zaberete i vy.

Vyvětrejte spací místnost

Zdá se vám to jako věčně omílaná fráze? Bohužel, je to prostě fakt – bez správné teploty v místnosti usnete jen stěží. Přemýšlíte, jak rychle usnout? V tom případě nechte okno ve spací místnosti alespoň půl hodiny před spánkem otevřené, v zimě postačí pět minut. Ideální teplota na spaní je něco mezi 16 a 21 stupni Celsia.

Jestli jste zvyklí chodit spát do přetopené místnosti, není divu, že nemůžete zabrat. Takže: vyvětrat a potom hop do peřin! Existují i ozónové čističe vzduchu, ty vám navodí pocit v místnosti jako po bouřce, kdy je vzduch svěží. Můžete vyzkoušet i je. Jsou dobrou volbou i pro alergiky.

Zdroj foto: Yuriy Golub / Shutterstock.com

Vylaďte atmosféru

Když víte, že jste nespavec, dopřejte si trochu přípravy. Naše rady, jak rychle usnout, se rozhodně neobejdou bez tipů na dokonalou spací atmosféru. Ztlumte světla v místnostech, kde se večer pohybujete, a místo čtení v mobilu si na něm najděte libovolnou relaxační hudbu. Klidně si pusťte zvuky oceánu, deště, deštného pralesa nebo třeba hořícího táboráku – na internetu je všechno. Tyto triky, jak rychle usnout, používají lidé i během dlouhých letů. Zklidnit se a dopřát si příjemnou hudbu, to je ono!

Večerní rituál

Jste večer zvyklí přemítat nad pracovními povinnostmi nebo se vám hlavou honí nedořešené rodinné vztahy? Tak na to rychle zapomeňte a vytvořte si večerní rituál. Mezi triky, jak rychle usnout patří i tato vychytávka: nejdříve si představte jednu situaci, která se vám za den nepovedla a tíží vás. Vyfoukněte ji ze svého těla – třeba až na Měsíc. Musí pryč! Následně si vzpomeňte třeba na maličkost, co vás naopak potěšila. Poděkujte, že jste ji mohli prožít. Vzpomeňte si na další příjemné situace a místa, kde vám je dobře, a v myšlenkách se tam přeneste.

Správné dýchání

Tato metoda, jak rychle usnout se používá i u malých dětí. Nejdříve si podle předchozího bodu z těla vyfoukněte negativní emoce a místo nich zavzpomínejte na něco potěšujícího. A poté se zkuste zaměřit na místo, kam se rádi vracíte. Může to být les, příroda, hory, cokoliv klidného. Přeneste se do toho místa celou svou myslí, jako byste právě odjížděli na výlet. Je to skvělý trik, jak rychle usnout. Dýchání se zklidní, a vaše myšlenky se odkloní do relaxace. Pozorujte na vašem oblíbeném místě malé detaily – klidná křídla motýlů, vlnky vody, jemné pohyby větví stromů. Cokoliv klidného.

Vůně pro dobrý spánek

Návod, jak rychle usnout, se neobejde ani bez aromaterapie – když budete větrat spací místnost, pomalu si do aromalampy chystejte esenciální oleje, které podporují zklidnění a harmonizaci vašeho těla. Jedná se o heřmánek nebo levanduli. Pár kapek postačí, aby se vaše tělo uvolnilo.

Zdroj foto: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock.com

Co dělali vojáci?

Nejste jediní, kdo řeší, jak rychle usnout. Vojáci bývají cvičeni, aby se i uprostřed nepříjemné situace dokázali v noci zregenerovat a nabrali sílu. Dokázali tak usnout i za hlasité střelby. Tato metoda řeší problém mnoha spolucestujících v dopravních prostředcích, kteří neví, jak rychle usnout v autě.

Vědomě začněte zhluboka dýchat. Postupně uvolňujte svaly na celém obličeji, jeden po druhém. Následně uvolněte ramena a ruce, poté i vaše dolní končetiny. Neustále zhluboka dýchejte a vnímejte, jak s každým nádechem vaše tělo příjemně těžkne a stává se uvolněné.

Držíme vám pěsti, ať se dnes v noci vyspíte dorůžova!

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.