Yorkšírský teriér je skvělý společník vhodný i k dětem

Yorkšírský teriér je velmi oblíbené plemeno. Má roztomilý vzhled, jemnou hladkou srst a velmi temperamentní povahu. Přes svou drobnou velikost patří mezi teriéry. Tento malý pejsek je vhodný do bytu a i přes svou ostřejší povahu je vhodný k dětem. Je to ideální společník uprostřed své rodiny, delší doba o samotě není pro něj vhodná. 

Yorkšírský teriér byl vyšlechtěn přibližně v 11. století ve Skotsku horníky. Pravděpodobně vznikl spojením maltézského psíka, z kterého získal krásnou hedvábnou srst a skotského nízkonohého teriéra, z kterého si převzal temperamentní povahové rysy. 

O původu plemena

Jeho důvod vyšlechtění by málo kdo uhádnul. Jeho původní posláním nemělo být to, aby se stal  mazlíčkem pro svého pána. Byl vyšlechtěn k lovu krys a drobných hlodavců. Jeho hlavním úkolem bylo doprovázet horníky do dolů a šachet, kde působil jako lovec a čistil šachty od škůdců a hlodavců. Dělníci se bavili i tím, že pořádali zápasy jorkšírů s krysami.
Jako společenský chovný pes se dostal do povědomí až na konci 19. století. Chovaly si jej jako svého mazlíčka šlechtičny a dámy z vyšší společnosti. Do našich domácností se dostal až v polovině minulého století. Yorkšírský teriér je stále oblíbenější plemeno. 

Standardní vzhled jorkšíra

Yorkšírský teriér patří k nejmenším psím plemenům na světě, jeho výška se pohybuje kolem 18 až 23 cm a hmotnost přibližně od 1800 g maximálně do 3200 g. Vyšší váha nebo výška není standardizována. Typickými vzhledovými rysy jorkšíra jsou malá plochá hlava proti tělu, černý nos a vztyčené špičaté uši. Ocas nesmí být kupírovaný, měl by být lehce nad linií hřbetu.
Srst pro výstavní psy musí být dlouhá, ale nesmí bránit v pohybu. Od krku až k ocasu musí být rozdělena pěšinkou, být rovná, ne vlnitá. Na hlavě je zlatavě hnědá a na těle ocelově šedá. Srst je velmi podobná lidským vlasům, proto jorkšíři moc nelínají a jsou vhodné i pro alergiky. Je ovšem nutné se o srst správně starat. Díky rychlému růstu se musí pravidelně zastřihávat. 

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Občas se setkáváme i s případy, kdy jorkšír je ostříhán na krátko – je to dobré na údržbu, ale není to pro toto plemeno standardní. S tímto “účesem” byste na výstavách nepochodili. Doporučuje se i časté koupání a zastřihování chloupků v uších. 

Povaha yorkšírského teriéra

Povaha jorkšíra je velmi rozmanitá a temperamentní. Je to typický teriér, nebojácný, odvážný a statečný. S velkým srdcem a povahou ochránce a bojovníka. Svého pána nadevše miluje, brání jeho, celou svou rodinu i dům před možnou hrozbou skoro až do roztrhání těla. Svou temperamentní povahu dává najevo především štěkotem a vrčením. Nebojí se ani v konfrontaci s větším psem, zde je ale důležité si dávat pozor, aby jorkšír nebyl zraněn. A je důležité snažit se ho v tomto ohledu usměrnit.

S dětmi vychází vcelku dobře, dokáže se zapojit i do společných her, je velmi energický. I zde se ovšem musí nastavit hranice, a to především pro děti, aby si uvědomily, že pes není hračka a dopřály mu chvíli klidu.
Yorkšírský teriér je velmi inteligentní pes, je vhodný k trénování agility. Je také hodně zvídavý a učenlivý, s přehledem se zvládne naučit základní povely během krátké doby. Učení ho velmi baví. Výchova pro tohoto malého pejska je velmi důležitá, jorkšír má podvědomě zakódované stát se vůdcem smečky.

Plemena psů: 5 plemen, která se nehodí k malým dětem

Péče o yorkšírské teriéry

Jorkšíři se dožívají dost vysokého věku, v některých případech až 15 let. Proto, aby se i váš pejsek těšil dlouhověkosti, je nutná dobrá genetická výbava, proto doporučujeme, abyste si pejska pořídili z prověřené chovatelské stanice. Dalším vlivem na dlouhověkost je kvalita života pejska a to především vyvážená strava. Důležité je podávat mu kvalitní krmivo pro psy již od štěněte, hlídat složení stravy a dopřát mu vyvážený podíl živin. Nezapomínejte na pravidelné koupání, stříhání srsti a drápků.

Zdroj: spokojenypes.cz

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.