Zimní obuv vyžaduje speciální péči: jak ji správně čistit?

Pravidelně bychom měli čistit jakoukoli obuv: ať už se jedná o tu, kterou nosíme v létě, na podzim či v zimě. Pravidelnou údržbou obuvi můžeme docílit nejen dokonalého vzhledu své obuvi, současně ale dosahujeme co nejdelší životnosti obuvi.

V zimě jsou ale chodníky plné nebezpečí, které útočí i na tu nejkvalitnější obuv: sůl, písek, kamínky, mokro, led a sníh. Pánské i dámské zimní boty mohou být vyrobeny z celé spousty materiálů, takže způsob jejich údržby se bude odvíjet v závislosti na materiálu.

Jak na skvrny od soli?

Tím nejotravnějším, co nás na údržbě obuvi v zimě čeká, je odstraňování bílých skvrn od soli. Kožené a koženkové boty můžete očistit roztokem, který si připravíte doma: smíchejte 1 díl vody a 2 díly octa. Pořádně promíchejte, naneste na měkký hadřík a solnou skvrnu z obuvi vyčistěte. Nezapomeňte, že koženou a koženkovou obuv byste vždy měli nechat vyschnout volně na vzduchu, nikoli za použití jakéhokoli zdroje tepla – to totiž může způsobit znehodnocení materiálu. Také látkovou obuv můžete očistit stejným způsobem. Širokou nabídku nejenom zimní obuvi můžete najít na e-shopu FTSHP.

U semišových bot ale buďte opatrnější. Nejprve se snažte zbavit soli pomocí jemného kartáče na sucho. Pokud to nejde a skvrny drží dál, můžete kartáč namočit do vlažné vody. Pamatujte si, že kartáč by neměl být příliš tvrdý a rozhodně byste neměli vyvíjet příliš velký tlak při čištění. U semiše se snažíme, aby obuv zůstala co nejvíce suchá. Kromě kartáče se k čištění osvědčil také froté materiál (například ze starého prostěradla).

Suchá kůže vašich kožených bot

Suchou kůži na vaší obuvi může způsobit roztok octa, ale také sůl. Abyste jí dodali předchozí lesk, použijte speciální kondicionér na koženou obuv.

Nepříjemný zápach

Než své boty uložíte do botníku, měly by být kompletně vysušené. Jakákoli malá nečistota může způsobit vznik plísní a nepříjemný zápach. Ten se také může linout z často nošené obuvi. Pokud vás obtěžuje, můžete se ho zbavit jednoduchým způsobem: nasypte do každé z boty jednu lžičku jedlé sody. Ta pohltí zápachy. Chcete-li navíc svou obuv obohatit o příjemnou vůni, rozetřete v botě kapku esenciálního oleje.

Zdroj foto: Jan Faukner / Shutterstock.com

Škrábance na kožené obuvi

S příliš hlubokými škrábanci si sami neporadíte a bude třeba navštívit speciální opravnu obuvi. Pokud ale škrábance nejsou příliš hluboké a mají stále stejnou barvu jako zbytek vaší obuvi, můžete se pokusit odstranit je pomocí jedlé sody. Hadřík namočte do vlažné vody a pak do jedlé sody. Touto směsí jemně přetřete svou obuv. Nesnažte se na hadřík příliš tlačit. Jemné škrábance by měli zmizet.

Prevence je důležitá

Usnadnit čištění a zabránit poškození vaší obuvi vám pomohou speciální spreje odpuzující vodu a nečistoty. Seženete je v obchodech s obuví či na e-shopech.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.