Jak vybrat domácí alkohol tester a co si všímat při nákupu?

Při výběru alkohol testeru si všímejte jeho spolehlivosti a přesnosti. Jak se v nich tedy zorientovat, abyste měli jistotu, že ten, který si koupíte, bude opravdu spolehlivý?

Alkohol tester, stejně jako jiné zboží, vybíráme v souladu s tím, k čemu ho potřebujeme. Stačí vám jen orientační zkouška, jestli včerejší mejdan nemá ve vaší krvi ještě stále dozvuky, nebo potřebujete přesné stanovení množství alkoholu v krvi pro profesionální využití? Podívejte se, co všechno u testerů na alkohol sledovat.

Co by měl umět alkohol tester

Není to asi překvapivá informace, ale zásadní funkcí alkohol testeru je měření přítomnosti alkoholu v krvi. To je vlastně jediná jeho funkce, nic jiného umět nemusí. Ale aby byly údaje z testeru dál použitelné, musí tester splňovat zásadní vlastnosti:

  • spolehlivost
  • kalibrovatelnost
  • stabilita
  • druh senzoru

Právě podle těchto parametrů se dá určit jak kvalitní a “profi” daný alkohol tester je. Pokud chcete nasednout do auta a řídit pro prohýřené noci, noste alkohol tester vždy u sebe a přesvědčte se, zda jste opravdu střízlivý a neohrozíte své okolí.

Alkohol tester
Zdroj foto: OttoPles / Shutterstock.com

Žádoucí vlastnosti alkohol testeru

Spolehlivost a kalibrovatelnost. Tuto vlastnost není nutné vysvětlovat. Prostě, pokud mi tester ukáže po měření nulu, musím mít jistotu, že v krvi skutečně žádný alkohol není. Zkontrolujte si, jestli má přístroj kalibraci nastavenou z důvěryhodné laboratoře (ideální je tuzemská firma, kde se dá kalibrace ověřit). Také je nutná možnost nechat alkohol tester kalibrovat opakovaně. Pokud to daný model neumožňuje, o koupi ani nepřemýšlejte. Informaci o možné opakované kalibraci by měl mít tester vždy uvedenou v parametrech.

Stabilita. Jestliže alkohol tester projde kalibrací, měl by i po několik měsíců umět přesně měřit přítomnost alkoholu v krvi. Jestliže po několika dnech dochází k nepřesným měřením, je to problém. Vždy je to problém přístroje, nikoliv špatně provedené kalibrace. 

Senzory. V alkohol testerech se používají buď polovodičové nebo elektrochemické senzory. Protože se od těch polovodičových už ustupuje kvůli jejich nepřesnosti, vsaďte rovnou na elektrochemický. Ten už v podstatě přímo zaručuje spolehlivost i stabilitu přístroje.

Pamatujte, nikdy nesedejte za volant, pokud si nejste jisti, že jste skutečně střízliví. Chráníte tak nejen sebe, ale i jiné rodiny.

Zdroj: webmd.com

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.