Pěstování juky – Vše co vědět o této exotické rostlině

Juka je rostlina, která má mnoho zastoupení z řad druhů. U nás se jich vyskytuje jen pár. Pochází z teplých částí země, má ráda teplo, čímž se řadí mezi nenáročné květiny.

Seženeme ji v každém květinářství nebo zahradnictví. I když nesnese mráz, je možné ji pěstovat i volně na zahradě nebo na balkoně a v zimních zahradách.

Jak juka vypadá

Juka (lat. Yucca) je rostlina asi šedesát centimetrů vysoká. Již při samotném vývoji celé rostliny dochází k celkové proměně. Pokud si ji kupujeme jako mladou, můžeme dostat tvar jakýchsi růžic.

  • Po odkvetení spodních listů, což je běžný postup, můžeme nalézt kmen, který časem nabírá na velikosti a tloušťce.
  • Na kmeni nacházíme typicky zelené dlouhé listy.
  • U některých odrůd se tyto listy mohou zbarvovat do bíla. V tom spočívá různorodost těchto krásných rostlin.

Pěstování juky

Taková exotická rostlina si vyžaduje i správné zacházení. Dalo by se říci, že juka je náchylná na přímé sluneční světlo, proto je dobré vybrat pro ni to správné místo, ať už v bytě, či na zahradě.

Základem je také vhodné zalévání. Stačí jen pravidelná a mírná zálivka. Vždy dbejme na to, aby zemina byla stále vlhká, nikoliv zcela nasáklá. Nesmíme také zapomenout na vhodné hnojení, které se provádí v letních měsících. V zimě, kdy je rostlina spíše na chladnějším místě, je dobré se hnojení zcela vyhnout.

Mezi nejznámější druhy juky patří určitě juka obrovská, juka nádherná, juka vláknitá, juka rigida a baccata.

 

Sázení a přesazování rostliny juka

Juka by se měla přesazovat na jaře. Jelikož se jedná o palmovitou rostlinu, musíme počítat s tím, že budeme potřebovat o něco větší květináč, aby nám nezačaly hnít kořeny. Stačí nám k tomu jen substrát pro palmy, kvalitní zemina – a použít můžeme i trochu písku.

Juka
Zdroj foto: svf74 / Shutterstock.com

Vypěstovat si může juku i venku. V tomto případě se ale jedná o jiný druh této rostliny. Bývá vyšší, s bílými květy. Tento druh pak krásně dokáže přezimovat a čelí větším náporům chladu a mrazu. Proto se vždy rozhodněte, jaký druh vám bude pro pěstování vyhovovat. Popřípadě se kdykoliv můžeme poradit se zkušeným odborníkem.

Účinky juky pro zdraví

Juka se dá využít i jako léčivá rostlina, která má blahodárné účinky.

  1. Můžeme ji používat pro detoxikaci celého organismu, kdy se doporučuje užívat alespoň tři měsíce.
  2. Má také zdravé účinky pro léčbu revmatu a obecně k problémům s klouby.
  3. K tomuto procesu se používají oddenky rostliny.
  4. V některých zemích je velice oblíbenou pochoutkou, kdy se zpracovávají květy a všelijak se marinují.

Tuto nenáročnou vytrvalou rostlinu si zamiluje každý, i úplný začátečník. Musíme dát jen pozor na to, který druh si vybereme, abychom věděli, jak a kam ji umístit, a popřípadě se o ni starat. V teplých oblastech nám totiž může vyrůst klidně až do výšky keře. To bychom v bytě asi zažít nechtěli.

Zdroj: youhadmeatgardening.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.