Lopatkovec – Charakteristika a pěstování

Lopatkovec je krásnou pokojovou rostlinou, která čistí vzduch v domácnosti. Poradíme vám vše o jeho pěstování. Nedaří se vaší rostlině? Odhalíme nejčastější chyby při pěstování.

Do bytu si pokojové rostliny vybíráme podle toho, jaké se nám líbí. Hodně záleží také na podmínkách a náročnosti pěstování. Některé pokojovky snesou méně osvětlené stanoviště, jiné potřebují ke svému životu přímé sluneční paprsky. Kdo často cestuje a pobývá mimo svůj domov, měl by svému životnímu stylu přizpůsobit i výběr pokojových rostlin a dát přednost těm, které není třeba pravidelně zalévat. V opačném případě je možné si pořídit i rostliny, jež jsou na péči o něco náročnější. Platí to i pro lopatkovec (Spathiphyllum), jenž vytváří krásné bílé květy, které se v moderním interiéru velice dobře vyjímají.

Lopatkovec – pěstování

Domovinou pokojové rostliny, jejíž český název lopatkovec vychází z tvaru jejích listů, jsou tropické oblasti Ameriky a jihovýchodní Asie. Na světě ji najdete ve více než 40 druzích. Dosahuje výšky asi 20 až 30 centimetrů, přičemž dlouhé květy bílé, žluté nebo nazelenalé barvy jí přidávají na výšce. Zajímavě bude lopatkovec vypadat v obývacím pokoji i v ložnici, dát ho můžete i do jídelny.

Správné stanoviště pro lopatkovec

Je třeba dodržet to, aby na stanovišti měla rostlina dostatek slunce. Stín jí nedělá dobře stejně jako přímé sluneční paprsky, které jí mohou spálit listy a vytvořit na nich hnědé až černé skvrny. Líbit se jí proto bude na východní nebo západní straně bytu, případně na jižní, když bude trochu stíněná. Na sever lopatkovec raději nedávejte, protože zde je o dostatek slunce nouze.

Zálivka

Připravte se na to, že během letního období bude nutné lopatkovec pravidelně zalévat. Nejlépe třikrát do týdne. Lopatkovec má totiž rád vlhčí prostředí, vždyť přece pochází z tropů. Než ho ale zalijete, tak si zkontrolujte, jak je na tom půda, v níž roste. Neměli byste ho přemokřovat. Lopatkovec na krátkou dobu klidně snese i sušší půdu, když ho někdy náhodou zapomenete zalít. Nemělo by to ale být příliš často, protože při nedostatku vláhy se mu svěsí listy a zbarví se do hněda.

Můžete mu dopřát i rosení listů odstátou vodou, které přímo zbožňuje. Pozor – rosení by se nemělo dostat na květy, které by mohly uhnívat. Každý měsíc pak rostlině otírejte listy od prachu. Když dodržíte popsaná pravidla zalévání, tak zjistíte, že je lopatkovec vlastně nenáročnou pokojovou rostlinou.

Hnojení

Aby pokojové rostliny dobře rostly, potřebují ke svému životu také hnojení. V případě lopatkovce to platí také. Během aktivního vegetačního období potřebuje tato rostlina hnojit až dvakrát za týden tekutým komplexním minerálním hnojivem. V zimě ji stačí přihnojit jedenkrát za měsíc. Nedostatečná výživa vede k tomu, že lopatkovec netvoří květy, které bývají chloubou pěstitele.

lopatkovec cistic vzduchu
Zdroj obrázku: Sveten / Shutterstock.com

Kvetení

Někteří z těch, kdo má doma tuto cizokrajnou pokojovku, se setkají s problém a kladou si otázku, proč lopatkovec nekvete. Na vině může být už zmíněné nedostatečné hnojení. Aby rostlina dobře prospívala, potřebuje růst ve správném substrátu. Lopatkovec má rád rašelinu, humózní zeminu a písek, a to v poměru 2:1:1. V obchodě lze pořídit již hotovou speciální zeminu. Nebude-li mít dostatek světla, stěží bude nasazovat na květy.

Lopatkovec potřebuje jasné a rozptýlené světlo na východním okně. Optimální teplota se pohybuje mezi 18 a 24 °C na jaře a v létě, v zimě by neměla klesnout pod 16 °C. Protože má rostlina ráda vzdušnou vlhkost a rosení, můžeme říct, že i díky tomu lopatkovec čistí vzduch. Není proto vůbec špatným nápadem dát si ho do ložnice. Nejen že se v ní bude dobře vyjímat, ale bude se vám v ní i lépe spát.

Množení lopatkovce

Množit lopatkovec lze dělením trsů, případně ze semen. Pro běžného pěstitele je nejjednodušším způsobem si rostlinu namnožit rozdělením kořenů při jejím přesazování. To je vhodné učinit v době, kdy se již rostlina nevejde do květináče. Kořenový bal společně s listy se opatrně rozdělí na dvě nebo tři části. Nejlepším časem na přesazování a množení je jaro. Je-li substrát příliš tvrdý, tak přes přesazováním ho prolijte vodou a počkejte, až se voda vsákne do něho. Pak je přesazování mnohem jednodušší a nehrozí, že byste rostlině nějak ublížili. Množení ze semen je také možné, ale je docela náročné, takže normální pěstitelé raději od něho upouštějí.

Lopatkovec – nemoci a škůdci

I pokojové rostliny trpí na nemoc a škůdce. Lopatkovci mohou zhnědnout listy, což bývá způsobené nedostatečnou zálivkou, ale také přemokřováním, případně vystavením přímým slunečním paprskům. Před zaléváním se proto oplatí vyzkoušet, jak je na tom substrát. Je-li mírně vlhký, rostlinu nemá cenu zalévat.

Mezi nepřátele lopatkovce patří mšice, které se objeví ve chvíli, kdy je promočená zemina. Pomůže tedy poněkud omezit zálivku a rostlinu postříkat silnějším proudem vlažné vody, který z ní škůdce dostane pryč.

Žluté listy lopatkovce značí nutnost rostlinu přesadit do většího květináče. Houbová infekce se projevuje jako šedý či bílý povlak na zemině, který je možné odstranit pomocí mleté skořice. Mnohem nebezpečnější je černý nános na stoncích a listech. V tomto případě je nutné napadené části rostlin odstranit.

Nejčastější chyby v péči o lopatkovec

Pěstitelé této krásné pokojové rostliny chybují většinou v množství zálivky, kterou neodhadnou. Buď rostlinu přelijí, nebo ji naopak trápí suchem, případně ji zapomínají rosit. Další chybou bývá výběr špatného stanoviště, nedodržování potřebné teploty v zimním čase nebo přemíra hnojení. Všechny tyto chyby se projeví na vzhledu lopatkovce. Dobrý a zkušený pozorovatel je vbrzku odhalí a napraví.

Zdroj: leafyplace.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.