Co je klíčové při výběru té správné meteostanice?

Také byste rádi věděli, jaké je právě venku počasí? Kvalitní domácí meteostanice vám pomůže při ranním oblékání, při zahradničení nebo vás informuje o předpovědi počasí pro nadcházející hodiny.

Poradíme vám, jak se orientovat v základních typech a parametrech jednotlivých stanic.

Nejdříve si ujasněte, co od přístroje očekáváte

I ty nejlepší meteostanice vám nemusí vyhovovat. A to z čistě prozaického důvodu: zobrazují informace, které vám nepřijdou důležité. Proto si nejprve ujasněte, jaké ukazatele jsou pro vás prioritou. Moderní přístroje zvládají měření:

  • venkovní teploty,
  • vlhkosti,
  • kvality ovzduší,
  • atmosférického tlaku,
  • rychlosti větru,
  • oxidu uhličitého.

Některé wifi meteostanice dokonce zvládají i zobrazení pocitové teploty.

Pak je již zcela na vás, zda tyto údaje budete aktivně používat a vyhledávat. Rozhodně se tedy zaměřte na vámi využitelné hodnoty, a meteostanice ukazující vám nic neříkající hodnoty a údaje klidně pusťte z hlavy.

Zdroj foto: Proxima Studio / Shutterstock.com

Zkontrolujte si dosah čidel

Téměř každá bezdrátová meteostanice uvádí maximální vzdálenost, do které se mohou umístit její čidla. Jedná se tedy o přístroj, co má ještě jednu jednotku – a tu umístíte na vhodné místo do venkovního prostředí. Samozřejmě ještě stále existují i stanice vyžadující napájení ze sítě, těch je ale na dnešním trhu menšina. Zájem o ně pomalu klesl, jelikož se nedají umístit dále než několik metrů od své základny. Oproti tomu bezdrátové přístroje mají čidla, která můžete položit i několik desítek metrů od meteostanice.

Cena za meteostanici

Při rozhodování, jaký přístroj pořídit, sehraje důležitou úlohu i jeho cena. Některé profesionální přístroje stojí okolo pěti tisíc korun, zatímco produkty střední třídy pořídíte někde okolo tisícovky. Základní funkce nabízejí i levnější meteostanice. Levně tedy pořídíte přístroj, co dokáže změřit tlak a teplotu. Dlouhodobou předpověď a stav ovzduší, nebo rychlost větru – za tyto funkce už si o něco více připlatíte.

Nejčastější funkce

Nyní si vysvětlíme, jaké funkce nabízejí meteostanice. Nejprodávanější kousky na trhu nabízejí tyto funkce:

  • Wi-Fi: některé moderní přístroje již nemají vlastní displej. Meteostanice Wi-Fi signál používají, aby své údaje zobrazily na vašem chytrém telefonu, tabletu či dalším zařízení s Androidem nebo iOS.
  • Vlhkoměr: Jedna z nejdůležitějších funkcí pro správnou předpověď počasí je čidlo měřící množství vodních par ve vzduchu.
  • Barometr: čidlo pro atmosférický tlak slouží k předpovědi počasí. Některé přístroje dokážou zobrazit vývoj tlaku, co naznačuje, jakým směrem se bude počasí vyvíjet – zda bude slunečno, nebo naopak srážky.
  • Předpověď: na základě údajů o měření atmosférického tlaku a vlhkosti vzduchu, je přístroj schopen tyto informace využít pro jejich interpretaci a grafické znázornění předpovědi počasí na nadcházející hodiny nebo dny.
Zdroj foto: Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

Rozhodněte se podle vašich preferencí

Už máte představu, pro jaký přístroj se rozhodnout? Nezapomeňte, že se nejedná o věc, co byste si pořizovali každý měsíc. Rozhodně tedy vyřaďte z vašeho výběru podezřele levné meteostanice. Recenze na internetu od ověřených zákazníků jsou další dobrou formou, jak se orientovat. Někdy se dozvíte překvapivě podrobné informace, které vás navedou na správnou cestu.

Je zcela na vás, zda vám postačí přístroj za pár stovek, nebo zda se u vás v bytě bude hrdě vyjímat profesionální meteostanice. Při jejím výběru se řiďte informacemi, se nimiž umíte pracovat, nebo jste alespoň ochotni se naučit je interpretovat. Dokážou vám pomoci nejen s ranním oblékáním, ale například i s plánováním volného času.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.