Pokojovka Monstera – Jak na pěstování a péče

Monstera je nenáročná pokojovka, která svými velkými zelenými listy oživí každý interiér. Jak pěstovat monsteru, aby vám krásně prospívala? Jaké podmínky jsou pro ni vhodné?

Pokojová monstera

Mezi typické znaky monstery jsou její nezaměnitelné listy, které jsou sytě zelené, mohutné a lesklé doplněné o hluboké výřezy. Málokdo ví, že monstery žijící v tropických oblastech kvetou, a dokonce i plodí ovoce, které se dá jíst. Bohužel, v našich podmínkách tomu není možné.

Věděli jste, že monstera má dokonce svůj hashtag #MonsteraMonday na Instagramu? Je to kvůli tomu, že se stává součástí každého moderního a stylového interiéru.

Monstera – druhy

  • Monstera adansonii – Tato odrůda se vyznačuje menšími, výrazně děrovanými  listy. Můžete se také setkat s označením tzv. Swiss cheese.
  • Monstera deliciosa (monstera skvostná) – Pro tento druh jsou typické zase velké, vykrojené listy. Ve svém přirozeném prostředí kvetou (bílý, krémový květ) a také plodí plody s ananasovou příchutí.
  • Monstera minima nebo Rhaphidophora tetrasperma – Tato rostlina je vhodná pro velké místnosti, protože může vyrůst až do 2,5 metru.
  • Monstera variegata neboli panašovaná monstera – Velmi vzácný je tento druh monstery, což se odráží také na její ceně. Za jeden řízek rostlinky zaplatíte i kolem 2,5 tisíc korun. Vyznačuje se svým krémovým zbarvením – bílými vzory na listech.

Panašovaná monstera

Proč je panašovaná monstera tak vzácná? Panašování (z ang. variagation) pochází z latiny a znamená odlišnost, pestrost. Obecně každou rostlinu, která je vícebarevná nebo má skvrnitost listů považujeme za panašovanou. Jednou z forem panašování je genetická mutace, která způsobuje na listech monstery nepravidelné bílé tvary, kresby, což je způsobeno tím, že v rostlině v těchto částech chybí chlorofyl.

Monstera pokojová rostlina
Zdroj obrázku: Artit Wongpradu / Shutterstock.com

Monstera – pěstování

Je dobré nezapomínat, že původním domovem monstery jsou tropy. Proto se jí nepovede tam, kde teploty nepřesahují 20 stupňů (ideálně byste doma měli mít až k 30 stupňům). Postavte ji na slunné místo, ovšem vyhněte se přímému slunci, abyste se vyhnuli žloutnutí listů. Monstery zbožňují vlhkost, proto občasná sprcha či pravidelné rosení jsou pro jejich růst velkým přínosem.

Zálivka

Jak jsme již zmínili, monstera prosperuje tam, kde je vysoká vlhkost. Zálivku a rosení nevynechávejte ani v zimě, kdy je kvůli topení vlhkost přirozeně nízká. Ačkoliv se jedná o tropickou rostlinu, monstera nemá ráda mnoho vody, proto ji sázejte do květináčů s drenážními otvory. Zalévat ji stačí jednou za pár dnů, zbytek zařídí voda v rozprašovači.

Pokud zpozorujete na vaší monstěře hnědé listy, je to důsledek přehnané zálivky nebo přílišného vystavení listů slunci. Žluté listy monstery také signalizují, že je rostlina přelita.

Péče o monsteru není vůbec náročná, jen musíte pochopit to, že jde původem o tropickou rostlinu, které je třeba podle toho přizpůsobit zálivku. Když se však naučíte rostlinu občasně rosit a zajistit jí potřebnou vlhkost, bude u vás doma prosperovat.

Hnojení

Monstera vyžaduje také asi jednou za 14 dní hnojivo určené pro zelené rostliny, v zimě ji přihnojujte jednou za šest týdnů.

Monstera – jak ji prosadit

Monsteru byste měli přesazovat každé dva roky, vždy volte větší květináč. Dospělá rostlina se vyznačuje vzdušnými kořeny monstery, které je třeba znovu zapíchnout do hlíny – rozhodně je nikdy neodstraňujte.

Jak množit monsteru

Monsteru můžeme namnožit pomocí vysázení lodyžních řízků se vzdušným kořenem –  list nechte zakořenit ve vodě, a následně ho zasaďte.

Monstera je právem označována jako královna pokojovek, ovšem pozor, je také jedovatá. Proto se jí vyhněte pokud máte doma domácí mazlíčky nebo malé děti – otrava monsterou není vůbec nic příjemného.

Pokud se vám tato pokojovka natolik zalíbila, že jste jí už v hlavě našli vhodné místo ve vašem interiéru a potýkáte se otázkou, kde koupit monsteru, nelámejte si hlavu. Je to tradiční rostlina, kterou koupíte v každém dobrém květinářství a zahradnictví.

Tip na závěr: Pokud milujete velké pokojové rostliny, které zútulňují bydlení, pak vyzkoušejte také pokojovky jako zamiokulkas, sansevieria, tlustice, šeflera stromovitá, juka, fíkovník, lopatkovec či calathea.

Věříme, že vám naše tipy, jak pečovat o monsteru pomohly v rozhodování, zda si tuto rostlinu pořídíte domů.

Zdroj: gardeningknowhow.com, growingmagazine.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.