Pěstování bylinek – užitečné rady pro začátečníky

Pěstování bylinek je praktickou a nenáročnou zálibou. Můžete je pěstovat doma, na balkoně, na terase nebo na zahradě. Jsou bylinky jednoleté, to znamená, že vydrží jen do zimy, například bazalka, majoránka, řeřicha a koriandr. Jiné jsou vytrvalé a vydrží i několik let. Mezi ně patří meduňka, tymián či máta. V kuchyni jsou nezbytné a nejlepší jsou opravdu čerstvé, ale dají se také usušit na zimu.

Pokud můžete, vypěstujte si bylinky ze semínek. Bylinky ze semínek jsou zvyklé na jedno prostředí, takže jsou odolnější. Zakoupené sazeničky jsou zpočátku více náchylné kvůli změně prostředí i substrátu. Je ovšem nutné zmínit, že některé bylinky jsou na předpěstování náročnější (rozmarýn, levandule, máta), proto si v jejich případě raději sazenice kupte.

Zdroj foto: OksAks / Shutterstock.com

Nechte se inspirovat a vytvořte si svou vlastní vertikální bylinkovou zahradu.

Pěstování bylinek ze semínek

Aby rostliny byly kvalitní, musíte zajistit určité podmínky. Většina bylinek pěstovaných v našich domácnostech vyžadují stejné prostředí, o to je pěstování jednodušší. Jaké podmínky byste jim měli zajistit:

  • dostatek světla – nejlépe místo na okně, na jižní nebo jihozápadní straně.
  • teplota – při klíčení bylinek potřebujeme nad 20°C, je nutné, aby substrát byl v teple.
  • substrát – při předpěstovávání použijte výsevní, do kterého můžete přimíchat trošku písku v poměru 4:1. Nebo kupte přímo hotový substrát na bylinky.
  • vlhkost půdy – substrát nesmí vyschnout, udržujte ho vlhký rosením. Při rosení předcházíte vyplavení semen.
  • hloubka setí – drobná semínka jen lehce zaprášíte slabou vrstvou substrátu a opatrně udusáte. Poté je hned rozprašovačem zvlhčíte.
  • výsev do sadbovače – do každé buňky dejte opravdu jen pár semínek, aby dobře klíčily. Substrát nesmí vyschnout. Sadbovače jsou většinou opatřeny průhledným plastovým víkem, které zamezuje nadměrnému odpařování vody a zároveň drží teplotu.

Jakmile rostlinky povyrostou, přesaďte je do květináče nebo do truhlíku. Rostliny vyjměte s celým kořenovým balem. 

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.