Jak se zbavit plísní na zdi rychle a efektivně

Trápí vás plíseň na zdi? Pokud jste se setkali s tímto problémem, určitě jste už vyzkoušeli všechno. Řekneme vám, proč plíseň vzniká, jak ji odstranit a jaká je prevence.

Objevit v bytě nebo v domě plíseň je vždycky nepříjemné. Znamená to, že vzdušná vlhkost je natolik vysoká, že umožňuje plísním, aby se množily. Pro vás představuje plíseň nejen problém estetický, protože vytváří nevzhledné skvrny, ale také zdravotní. Plísně totiž uvolňují do vzduchu toxické spóry, které způsobují různé zdravotní potíže.

Jak poznáte, že máte v domě plíseň? Dříve, než objevíte černé tečky na stěně či nábytku, které se mohou slévat do větších skvrn, připomíná se plíseň typickým pachem zatuchliny. Drží se také obvykle v koupelně v rozích sprchového koutu, ve spárách obkladů a v kuchyni kolem dřezu nebo kolem vodovodní baterie

Plíseň na zdi

Největší práci dá zbavit se plísně, která se rozlezla po stěnách. Pokud na plíseň přijdete včas a jde jen o malý flíček, pomůže fungicidní prostředek a mechanické odstranění plísně ze zdi seškrábáním postižené omítky. Takovou práci dělejte vždy vlhkou cestou a používejte ochranné pomůcky. 

Jestliže stěna plesniví, protože voda vzlíná od základů po stěnách, je nejprve nutné provést kvalitní hydroizolaci. Napadené stěny potom zbavte postižené omítky (opravdu je nutné oškrábat zdi až na cihlu) a zdi nejprve ošetřit fungicidním prostředkem. Potom jim dopřejte novou omítku, nejlépe opět s přísadou proti plísním.

Druhy plísně

Existují 2 druhy plísně

Černá plíseň

zvykne se objevovat hlavně ve starších a vlhkých domech. Často bývá spojována se syndromem nemocných budov, který je jedním ze zdravotních problémů. Prevencí je časté a pravidelné větrání a snížení vlhkosti v místnostech. Černá plíseň je nebezpečná, protože produkuje škodlivé toxické spóry, které se ukládají v plicích. Je velmi snadno viditelná, nejčastěji se tvoří ve sprše, vaně, v okolí oken či v kuchyni u digestoře.

Bílá plíseň

Není na stěnách tak snadno viditelná, avšak zpozorujete ji kvůli výraznému plísňovému zápachu. Ve většině se jí nevěnuje až tak velká pozornost, ale rovněž způsobuje alergie, kožní i dýchací onemocnění. Často se nachází v textiliích, na nábytku či v květináčích. Pokud proti ní chcete bojovat, nejdůležitější je snížit vlhkost ve vaší domácnosti.

Proč vzniká plíseň na zdi

Tak, jako je mnoho druhů plísní, na které můžeme v domácnosti narazit, také existuje mnoho příčin a důvodů, proč se plísně objevují.
Pokud se ptáte, co způsobuje plíseň, mezi nejčastější příčiny vzniku plísní můžeme zařadit:

  • příliš velká vlhkost v bytě,
  • tmavé místnosti, nedostatek světla,
  • nekvalitní plastová okna,
  • kondenzování vlhkosti v obvodových stěnách,
  • neprodyšné tapety,
  • špatné větrání,
  • chyby vzniklé při stavění domu.

Rada: Nezapomínejte na to, že i stěny vašeho domu musí dýchat, proto neumisťujte nábytek těsně k nim, ale vždy nechte prostor alespoň 8 – 10 cm od zdi.

Nesmíme však zapomínat na to, že plísně a plísňové částice se nacházejí v malém množství i ve vzduchu, také jsou v každé domácnosti, avšak pokud jim vytvoříme vhodné podmínky, rozšíří a přemnoží se.

Kde se plísně vyskytují

Zde je přehled míst, která jsou nejčastěji náchylná ke vzniku plísní:

  • obkládačky v koupelně,
  • WC,
  • spíž,
  • stavěné skříně,
  • tmavé chodby,
  • místnosti bez oken, která jsou nevětraná.

Pokud máte v domácnosti neošetřené dřevo, i v něm přežívají plísně. Plísně se mohou vyskytnout i na podlaze, a to v případě, že se nám na ni vylije voda, která zateče až pod podlahovou krytinu nebo pokud při pokládání podlahy nebyl podklad dostatečně proschlý.

přípravek na plíseň na zdi
Zdroj foto: Andrey Sayfutdinov / Shutterstock.com

Jak se zbavit plísně na zdi

Samozřejmě, nejlepší v boji proti plísním je prevence. Pokud jste ale zjistili, že se vám začala tvořit plíseň na zdi, která ještě nepřerostla to obrovského problému, podnikněte tyto kroky. Začněte s pravidelným a častým větráním. Navlhlé stěny je třeba vysušit, použít můžete stěnové topení, přímotopy, ventilátory či odvlhčovače vzduchu. V boji s plísní je třeba začít jednat rychle, proto ihned podnikněte kroky k jejímu odstranění.

Obecně známe:

  • mechanické,
  • chemické,
  • profesionální odstranění plísně.

Mechanická likvidace plísně

Mechanické odstranění se používá na začátku, pokud stěny ještě nejsou příliš napadeny plísní. Při odstraňování použijte také ochranné pomůcky, abyste plísně nevdechovali. Jak postupovat při odstranění plísně:

  1. Stěnu nejprve namočte vodou, aby se plísně nešířily vzduchem na okolní stěny a předměty.
  2. Pokuste se plíseň seškrábat hrubým kartáčem nebo špachtlí, v horším případě je třeba seškrábat i část omítky.
  3. Stěnu nechte vyschnout a odpočinout. Pokud by se po čase plíseň znovu vytvořila, postup opakujte.
  4. Pokud budete dělat nové omítky, nezapomeňte na penetraci stěn a termoizolační nátěr.

Chemická likvidace plísně

Jednoduchou volbou je pořídit si přímo v obchodě přípravky určené k odstranění plísně. Přípravky bývají většinou na chlorové nebo bez chlorové bázi. Asi nejpoužívanějším přípravkem na plíseň na zdi u nás, po kterém sahá většina z nás, je savo proti plísním. Savo na pleseň na zdi je jedním z asi nejrozšířenějších přípravků v boji s více plísněmi.

Pokud jste se dostali do bodu, kdy je váš domov silně postižen plísní, vyzkoušeli jste mechanické i chemické odstranění, avšak nic z toho nezabralo, pak vám zbývá obrátit se na odborníky. Profesionální odstranění plísně je určeno pro velké plochy, stěny, které jsou silně napadeny plísní. Tyto profesionální firmy přesně vědí, jak plíseň na zdi odstranit co nejefektivněji a nejrychleji.

Ekologické odstranění plísně

Odstranit plísně ze zdi lze také ekologickým způsobem, a to prostřednictvím chytré houby. Chytrá houba (Pythium oligandrum) je mykoparazitická řasovka, která odstraňuje jiné houby, tedy i plísně na stěnách. Není zdraví škodlivá pro člověka ani domácí zvířata.

Jak funguje chytrá houba na plíseň na zdi

Chytrá houba je velmi inteligentní, protože funguje na principu, že plísně na stěnách zlikviduje, jakmile zničí poslední plíseň a dojdou jí živiny, tak nastupuje klidový režim, ve kterém umí setrvat i několik let. Pokud se někdy plíseň zase objeví, chytrá houba na plíseň na zdi se sama aktivuje a začne plíseň znovu likvidovat.

Chytrá houba – postup

V obchodech je dnes celá řada přípravků založených na chytré houbě. Poté, co si houbu zakoupíte, ji rozpusťte ve vodě a naneste ji štětcem nebo válečkem na všechna místa, která byla plísní postižena. Chytrá houba začne sama působit. Fleky na stěnách vám však zůstanou, s tím neumí houba nic udělat. Proto se po ošetření doporučuje natřít stěnu novou barvou. Chytrou houbu můžete také používat i preventivně, kdy ji nanesete na místo, které byly v minulosti plísněmi napadeno.

Ozon na silné plísně

Nevíte-li si s plísněmi rady a vyzkoušeli jste již všechny možné prostředky, pak je na řadě vyzkoušet ozon – je to jeden z nejsilnějších prostředků k dezinfekci, který ničí všechny nechtěné organismy a částečky plísní. Dezinfekce ozonem je vysoce účinná, rychlá a efektivní. Likvidace plísní funguje na principu, že do místnosti umístíte na krátkou chvíli ozónový generátor a ten do několika minut zničí všechny plísně i jejich zárodky. Ozónem dokážete také bojovat proti roztočům, virům a bakteriím, zápachu i škodlivin ze životního prostředí.

Babské rady na plíseň na zdi

Boříte-li s otázkou, jak na plíseň na zdi, přinášíme vám pár rad, které můžete po objevení plísně ve vaší domácnosti vyzkoušet:

Jedlá soda

Smíchejte vodu spolu s jedlou sodou v poměru 1:1. Vytvoříte tak pastu, kterou natřete na postižené místo. Když pasta uschne, stěnu dobře očistěte kartáčem a nakonec zbytky otřete hadříkem.

Grapefruit

Rozkrojte grap na polovinu, na jednu část nasypte dostatečné množství jedlé sody, použita může být i kuchyňská sůl, a poté naneste na plísní postižené místo a očistěte.

Modrá skalice
Nejprve omyjte stěnu s plísní vodou a nechte ji jeden den schnout. Pořiďte si modrou skalici (běžně dostupné v drogerii) a vytvořte si nátěr: 10 dkg modré skalice a 2 litry vody. Takto připravenou směsí natřete celou stěnu a nechte ji uschnout. Po úplném uschnutí postup zopakujte, doporučují se alespoň dva nátěry. Potom můžete stěnu nově vymalovat.

Čajovníkový olej
Má také protiplísňové a antibakteriální účinky. Využívá se nejen v kosmetice, ale často i úklidu. Do rozprašovače nalijte půl litru vody a lžičku čajovníkového oleje. Nastříkejte na plísně a okolí, nechte působit alespoň 20 minut. Potom jemně setřete stěnu hadříkem.

Peroxid vodíku
Stejný postup jako s čajovníkovým olejem, můžete zvolit u peroxidu. Stačí si vytvořit směs ocet – peroxid vodíku – jedlá soda v poměru 1:1:1. Rozprašte na zeď, nechte působit 15-20 min. a setřete.

Ocet

Co na plíseň na zdi skutečně zabírá, je ocet. Nejlepší zbraň při úklidu a dezinfekci domácnosti. Ocet dokáže zničit až 99 % bakterií a 85 % plísní. Přelijte klasický ocet do rozprašovače a nastříkejte na stěny. Nechte působit jednu – dvě hodiny podle rozšíření plísně a zbytky setřete hadříkem. Ocet na plíseň na zdi je to první, co byste v boji s plísněmi měli vyzkoušet.

Prevence proti plísni na zdi

Plísně se nejlépe rozšiřují ve vlhkém a tmavém prostředí. Vzdušnou vlhkost můžete snížit častým větráním, případně odsáváním par v kuchyni a v koupelně. Pomoci mohou také chemické vysoušeče, které jsou poměrně malé a nenápadné, takže je můžete mít v každé místnosti (např. Ceresit). Při havárii potrubí nebo v jiné situaci, kdy do domu vnikne velké množství vody, je nutné zbavit se vlhkosti do 48 hodin. K tomu pomáhají velké elektrické vysoušeče. Ke snížení vlhkosti pomůže i objekt lépe vytápět, aby se vlhkost nesrážela na plochách, ale odpařovala se a odvětrávala.

Aby se nešířily nejen spory plísní, ale také mikroorganismy, pyl a další alergeny vzduchem a vy tak měli čisté prostředí bez alergenů, pořiďte si LIFA air čističky vzduchu, se kterými bude váš domov čistý.

Kuchyňská sůl jako prevence
Obyčejná sůl výborně absorbuje vlhkost, proto je výborným bojovníkem v boji proti plísním. Slouží nejen k dezinfekci. ale plísně také odstraní a dokonce vytvoří i ochrannou vrstvu proti množení částeček plísní. Doporučujeme vám nasypat půl kila soli do vyšší nádoby nebo láhve a umístit do blízkosti plesnivé stěny. Sůl začne okamžitě pohlcovat vlhkost. Jakmile sůl změní barvu, vyměňte ji za nová, neboť původní již není schopna pohltit více vlhkosti.

V boji proti plísni dodržujte tyto zásady

Plísni ve své domácnosti se chce širokým obloukem vyhnout každý z nás. Pokud u vás doma dodržujete pravidelný úklid, nemusíte se obávat.
Řiďte se těmito jednoduchými hygienickými zásadami, které zajistí u vás čistou domácnost:

  • pravidelně uklízejte,
  • dezinfikujte domácnost,
  • větrejte,
  • vynášejte odpadky průběžně,
  • nenechávejte nikdy zbytky potravin,
  • pravidelně omývejte chladničku,
  • pravidelně odmrazujte mrazničku,
  • nenechávejte vodu na podlaze.

Jak správně větrat a topit

Tepelná pohoda znamená, že bude v obytných místnostech kolem 20 – 22 °C, v koupelně až 25 °C. Jestliže se ale teplota dlouhodobě pohybuje pod 15 °C, může k výskytu plísní dojít, zvlášť ve vlhku. Současně s temperací objektu je důležité větrání – intenzivní, ale krátkodobé. Jestliže je i venku vlhko, otevřete na pár minut okno dokořán, aby se vyměnil vzduch, ale neochladily se plochy v bytě. Větrat otevřenou ventilačkou se dá jen při slunečném jarním či letním počasí.

Zdraví škodlivé plísně

Asi je každému z nás jasné, že plísně jsou zdraví škodlivé a neprospívají našemu zdraví. Plísně na stěnách uvolňují spory, kterými se rozmnožují. Tyto výtrusy z plísní se pak šíří vzduchem a je velmi snadné je vdechnout do plic. Způsobuje několik vážných zdravotních problémů, například astma, zápal plic či alergie. Probíhá i několik studií, které zkoušejí vliv plísní na vznik onkologických onemocnění.

Rozšířené plísně v domácnosti je také cítit, protože mají výrazný plísňový zápach. Tento zápach pak členové domácnosti vdechují a poškozuje jejich dýchací cesty, sliznici nosu, dědí oči, způsobuje bolesti hlavy, spouští alergické reakce, způsobují mykózy či plísně kůže.
Nejvíce ohroženými skupinami jsou děti, těhotné ženy, diabetici, onkologičtí pacienti, lidé se sníženou imunitou a alergiemi.

Snažte se ve vaší domácnosti o pravidelný úklid a čistotu, časté větrání a nehromadění zbytečných věcí. Myslete na to, že tak jako vy potřebujete kyslík pro život, stejně tak i vaše stěny a domov potřebují dýchat.

Zdroj: housewifehowtos.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.