Plýtvání potravinami: Co změnit při nákupu a vaření?

Je až neuvěřitelné, kolik potravin člověk ročně jen tak vyhodí do odpadkového koše. Nejenže tím přicházíme zbytečně o peníze, ale také škodíme životnímu prostředí. Zastavme plýtvání potravinami.

Jen za jeden rok vyhodí jeden člověk až neskutečných 180 kilogramů potravin, přitom se dá snadno s jídlem šetřit. Zkuste změnit návyky i ve své domácnosti, není to až tak těžké.

Plánujte vaření – porazíte plýtvání potravinami

Přemýšlíte každý den, co budete vařit, nakonec něco uvaříte, ale nesníte všechno – a následně se jídla zbavíte tím, že ho vyhodíte? Dělá to tak většina lidí, problém je v tom, že si málokdo své nákupy a vaření plánuje.

  • Když si ale každý týden napíšete seznam jídel, které byste chtěli uvařit, můžete si podle toho snadno sestavit nákupní seznam.
  • Kupujte ale jen to, co skutečně potřebujete, jistě se doma najde mnoho zdravých potravin, které jste koupili už dříve. Ty spotřebujte vždy jako první.
  • V obchodě pak vezměte skutečně jen to, co jste si na seznam napsali.
  • Když přijdete domů, udělejte si malou inventuru spíže a lednice.
  • To, co jste doma už měli, dejte dopředu, abyste to mohli spotřebovat jako první, nové potraviny dejte někam dozadu.

Takto se vám nestane, že na něco zapomenete a až později zjistíte, že už to dávno prošlo svou záruční lhůtou. Nebudete muset nic vyhazovat.

Plánování potravin
Zdroj foto: Silent O / Shutterstock.com

Plýtvání potravinami – datum spotřeby

Také doma pravidelně kontrolujte data spotřeby, často ani nevíme, co doma všechno máme, jelikož jsme to kupovali již před delším časem. Zbytečně ale pak narážíme na věci, které okamžitě letí do koše. Takové těstoviny a další suché a trvanlivé potraviny přitom ale nemusíme vyhazovat ani poté, co lhůta skončila.

Určitě také máte přehled o tom, kolik se toho u vás doma sní. Proč tedy vařit zbytečně moc porcí a pak jídlo vyhazovat? Vařte přesně tolik, kolik toho skutečně sníte. Když se stane, že něco zbude, dá se to dojíst na druhý den, ale také zamrazit.

Víte, kolik za jídlo utratíte?

Uvědomte si, kolik peněz za měsíc za jídlo utratíte, nebude se vám chtít ho tak vyhazovat. Zkuste si cvičně jeden měsíc schovávat všechny účtenky za nákup potravin a sečtěte si to. Určitě vám vyjde nemalá suma. Pak si uvědomte, kolik jídla nebo zbytků vyhazujete. Pokud budete chtít ušetřit, a to určitě budete, už si příště dáte větší pozor.

Plýtvání potravinami
Zdroj foto: Fevziie / Shutterstock.com

Zastavme plýtvání potravinami – vše spotřebujme

Je jasné, že vždycky nějaký odpad z vaření bude, ale často lidé vyhazují i to, co se dá ještě úplně v pohodě využít. Nejvíce se vyhazuje ovoce či zelenina. Jenže i přezrálé ovoce se dá ještě spotřebovat. Můžete si přece upéct koláč nebo využít ovoce na smoothie nebo na mraženou dřeň pro děti, z povadlé zeleniny se dá udělat polévka nebo můžete zeleninu dát pod maso při pečení.

Odkrojky nebo slupky pak můžete využít na kompost, se kterým se dá pohnojit zahrádka. Když začnete více přemýšlet, zjistíte, že můžete vařit téměř beze zbytku.

Mějte na paměti, že téměř všechno se navíc dá zamrazit, využít pak můžete tyto zásoby i o několik měsíců později. V lednici se pak snažte udržovat ideální teplotu, která by měla být kolem pěti stupňů. Tak zamezíte zkažení a zabráníte plýtvání potravinami.

Zdroj: spotrebitele.dtest.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.