Jak vyčistit pračku rychle a efektivně?

Pokud chceme zachovat vůni a svěžest nově vypráného prádla, naše pračka by měla dostávat pravidelnou péči a čištění. Co všechno potřebuje pračka ke správnému fungování?

Automatická pračka peří spolehlivě, bez našeho zásahu, takže si často ani neuvědomujeme, co všechno se děje uvnitř ní. Že se v nádrži i v hadicích usazují různé nečistoty z prádla, zbytky pracích prášků i vody a také vodní kámen. Že se v této směsi dobře rozmnožují bakterie, díky nimž vaše prádlo není tak čisté, jak předpokládáte. Aby se bakterie nemnožili, musíte občas vyčistit pračku nejen zvenku, ale hlavně uvnitř.

Jak často byste měli čistit pračku? To, že je třeba pračku vyčistit, ohlásí obvykle nepříjemný zápach zatuchliny. Prádlo nevoní, i když jste použili oblíbenou aviváž. Jestli perete jen při nižších teplotách, je nutné čistit pračku častěji, než pokud alespoň jednou za čas perete na 60 °C nebo 90 °C. Horko totiž nesvědčí ani bakteriím, ani plísni.

Jak vyčistit pračku rychle a efektivně

Aby byla vaše pračka opět v kondici a prádlo skutečně čisté a voňavé, stačí 4 kroky, které byste měli pravidelně vykonávat (frekvence čištění závisí na tom, jak často perete a při kolika stupních).

Vyčištění zásobníku na aviváž

Vyjměte zásobník z přihrádky a důkladně ho omyjte pod tekoucí vodou. Pokud jsou na něm větší nánosy nebo se objevila plíseň, použijte na něj starý kartáček na zuby a v závěru ho opláchněte v dezinfekčním roztoku nebo v octové vodě. Pořádně vytřete i přihrádku – i na ni můžete použít hadřík namočený v octové vodě.

Gumové těsnění dvířek pračky

Vyčistit gumové těsnění dvířek nezabere mnoho času, pokud ho otíráte po každém praní a necháváte dvířka pračky pootevřená. V záhybech těsnění se totiž často schovají různé nečistoty i zbytky vody. Tím dochází z tlení těchto zbytků a pračka následně zapáchá. Tyto zbytky musíte pečlivě odstranit a gumové těsnění otřít do sucha ve všech záhybech. Jestliže se na gumě už začíná tvořit plíseň, použijte dezinfekci na povrchy (Savo, Sanytol apod.) nebo opět octovou vodu.

Pračka
Zdroj foto: Igor Zvencom / Shutterstock.com

Pračka – čištění vnitřku

Vyčistit vnitřek pračky a buben je kupodivu nejsnadnější. Stačí nalít do zásobníku speciální čistič praček a zapnout pračku na prací program s nejvyšší teplotou (ten je zároveň i nejdelší). Pračku nechte projít cyklem naprázdno, případně do bubnu dejte čisté staré hadry. Čistič projde celým vnitřkem pračky, včetně hadic, a rozpustí všechny usazeniny.

Jestliže nechcete utrácet za čističe pračky, můžete použít osvědčené pomocníky v domácnosti: sodu nebo ocet. V případě octa nalijete celou láhev do zásobníku a pustíte opět pračku na prázdno na nejdelší program. Sody vám na vyčištění vnitřku pračky postačí 2 šálky. Nasypejte ji rovnou do bubnu a pokračujte stejným způsobem.

Nezapomeňte na filtr pračky

Posledním krokem je vyjmutí a vyčištění filtru. Na něm se usazují vlasy, chlupy, prach i všechno, co jsme zapomněli v kapsách oblečení. Filtr se nachází ve spodní části pračky a výrobce vám jistě dodal návod, jak ho vyjmout a vyčistit. Jistě se také zmínil, že byste ho měli čistit nejméně 2x ročně, pokud máte domácí mazlíčky, klidně to udělejte častěji. Není to nic těžkého, stačí ho propláchnout tekoucí vodou.

Zdroj: goodhousekeeping.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.