Trávník v říjnu je třeba posekat a ošetřit. Jak na to

Na podzim je potřeba postarat se o travnaté plochy okolo domu. Celou zahradu byste měli ošetřit a připravit na zimu. Co všechno byste měli zařídit? Trávník byste měli upravit, provzdušnit, hnojit a zvolit správný postřik.

Poradíme vám, jak na to.

Podzimní péče o trávník

Na podzim, lépe řečeno koncem října, by mělo přijít poslední sekání trávníku. Avšak neměla by to zase být tráva dlouhá půl metru. O takovou přírodní plochu je třeba se starat průběžně. Koncem října se tedy tráva musí posekat na úroveň 2 až 3 centimetrů. Na podzim stačí sekat trávník jednou týdně, a to právě až do konce října. Tehdy přestává tráva růst.

Trávník se dělí na:

  • okrasný – nechává se ve výšce 2 cm,
  • užitkový – spadá do kategorie 3 cm.

Trávník by se neměl sekat po dešti a ani by se tak nemělo dít, když bude vlhký od rosy. Nejlépe je jej posekat před tím, než bude pršet.

Kosení říjen
Zdroj foto: encierro / Shutterstock.com

Je třeba odstranit nežádoucí prostředí

Za nežádoucí prostředí se dají považovat různá nehezká místa na trávníku. Například nerovnosti v podobě boulí či hrbolů, krtinců, drnů a podobně. Když se všechna tato místa odstraní, stačí poté jen doplnit travním humusem a následně přisít travní semeno. To však musí odpovídat těm druhům trav, kterými je plocha osetá. Na trávníku se mohou objevit i holá místa, co vzniknou chozením, či se to přežene s herbicidy a hnojivem.

Ještě, než začnete likvidovat škody, je třeba se ujistit, zda vznikly nízkým provzdušněním, nešetrným odplevelováním či nedostatečným odvodněním půdy. Takový drn se odstraní, hlína se nakypří rycími vidlemi – a na takto nachystaný urovnaný povrch se rozloží nové drny. Spáry se vyplní humózní zeminou.

trávnik podzim
Zdroj foto: Elena Elisseeva / Shutterstock.com

Provzdušnění trávníku

Na tuhle akci je podzim nejlepším ročním obdobím, jelikož zlepšuje přístup vody, vzduchu a živin ke kořenům. Jedním z nejdůležitějších úkolů provzdušnění je dostat z trávníku stařinu. Když se trávník dostatečně provzdušní, odměnou bude příští rok bohatá, bujná a sytě zelená ozdoba. Pokud někdo disponuje menší travnatou plochou, tak mu na provzdušnění postačí speciální duté vidle. V lehčí půdě zase stačí železné hrábě.

Jako další z variant se také nabízí vertikutátor. Co se týká těžké a jílovité půdy, je dobrou variantou prosypat otvory po provzdušnění křemičitým pískem.

Hnojení trávníku

Jakmile je provzdušnění hotové, je na řadě hnojivo na trávník. Hnojení jako takové zlepšuje bezesporu vrchní vrstvu půdy a vytváří lepší podmínky k tomu, aby mohla tráva růst. Směs na hnojení se dá dnes už bez problémů koupit. Připravuje se ze:

  • čtyř dílů prosáté humózní zeminy,
  • jednoho dílu rašeliny,
  • dvou dílů ostrého písku.

Veškeré tyto složky je nutné dobře promíchat. Je naprosto v pořádku, když se někdo rozhodne udělat obměny v jednotlivých dílech. Děje se tak hlavně podle toho, jaký máte typ půdy.

Postřik trávníku

Ještě, než se začne s postřikem, můžete trávník přihnojovat hnojivem s obsahem draslíku. Ten dokáže posílit listová pletiva. Dusík je pro změnu extrémně nevhodný. Sice podpoří růst, ale oslabuje pletiva. Hnojivo se rozhazuje v širokých kruzích, pokud možno bez přítomnosti silného větru. Je dobré provést postřik na způsob fungicidu proti plísním.

Co se shrabanými listy?

Například z ovocných stromů bývá opravdu mnoho listí, zvláště pokud jich stojí na zahradě více.

hrabání listů
Zdroj foto: Maria Evseyeva / Shutterstock.com

Listí se nemusíte hned zbavovat, klidně se dá použít jako přírodní materiál do kompostu. Není dobré ho jen tak nechat ležet. Mohlo by se pod ním utvořit prostředí pro hmyz. Jediné místo, kdy je vhodné ho tam nechat, jsou záhony s okrasnými květinami.

Momentálně je nejlepší čas začít se starat o trávník před zimou.

Zdroj: gardeningknowhow.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.