Na co si dát pozor při stavbě zahradního altánku?

Zahradní altánek je jistě jedním z nejpříjemnějších míst na zahradě. Slouží k relaxaci, posezení s přáteli nebo třeba i jako zázemí pro venkovní kuchyň či místnost.

Přejete si, aby vám zahradní altánek dlouho vydržel? Budete k jeho stavbě potřebovat stavební povolení? Vše potřebné vám nabízíme v našem článku o zahradních stavbách.

Zázemí na vaší zahradě

Už se také nemůžete dočkat, až se na vašem pozemku bude vyjímat zahradní altánek? Mít svou oázu klidu a pohody uprostřed zahrady je prostě k nezaplacení. Je jedno, zda máte v plánu stavět malou stavbu, která vám zajistí stín a úkryt před deštěm, nebo zda se pustíte do stavby venkovní kuchyně s pecí na vlastní domácí pizzu, altánek na zahradu je krásným doplňkem.

Jaké plány máte s vaší zahradou? O jakou stavbu se bude jednat? Pojďme se podívat na to, co potřebujete vědět, aby váš altánek vydržel dlouhá léta.

Než se pustíte do stavby

Než vůbec kopnete do země, je třeba se ujistit, zda náhodou ke stavbě vašeho altánku nebudete muset zajít na úřad a vyřídit si potřebné stavební povolení. Podmínky jsou jasně vymezené zákonem, a není radno je obejít. Vystavili byste se tak vysoké pokutě a nutnosti altánek opět zbořit.

A jaké podmínky musíte vlastně dodržet?

 1. Váš zahradní altánek nemusíte úřadu hlásit, pokud se nejedná o stavbu větší než 25 metrů čtverečních co do zastavěné plochy. To ale není jediná podmínka, kterou zákon zmiňuje.
 2. Zároveň nesmí altánek dosahovat větší výšky než je 5 metrů. Nesmíte tedy stavět stavbu vyšší než je jedno nadzemní podlaží.
 3. Máte v plánu si při jednom stavění pořídit i sklep? V tom případě jej nemusíte hlásit, pokud nebude hlubší než 3 metry.
 4. Předpokládáme, že vaše stavba nebude pro účel skladování hořlavých látek, ani se nebude jednat o jaderné zařízení.
 5. Co ale zmíníme je fakt, že musíte dodržet, aby i po postavení altánku dosahovala plocha části pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu nejméně 50 procent z celkové plochy pozemku.
Zdroj foto: perlphoto / Shutterstock.com

Pokud vaše stavba přesáhne některé z uvedených vymezení, budete o povolení ke stavbě muset žádat příslušný stavební úřad. Pro váš altánek s posezením si tak nachystejte základní výkresy:

 • jeho půdorys,
 • řez stavbou,
 • pohledy z jednotlivých stran.

Budete potřebovat i situační výkres umístění altánu na vašem pozemku.

Nezapomeňte na to, že altánek z masivu musí být umístěn nejméně 2 metry od sousedního pozemku. Pokud tuto vzdálenost nedodržíte, můžete požádat o výjimku. Ta ale celý proces stavby výrazně zdrží.

Jak altánek ukotvit a jaké vybrat podloží

 1. Běžný altánek – zahradní, je dobré nejprve umístit na to nejpříhodnější místo na vašem pozemku.
 2. Vyberte si závětří, a dobře zvolte na jaké světové strany bude orientován.
 3. Podloží pod altánem je dobré zvolit na vyvýšeném místě na pozemku, a odizolovat jej zespod od vlhkosti.
 4. Následně je dobré zvolit vhodné kotvení této stavby. U altánku většinou postačí kotvení na betonové patky, na dlažbu nebo pomocí pevných kovových zemních vrutů.
Zdroj foto: Ivan Protsiuk / Shutterstock.com

Pozor na výběr materiálu

Přejete si romantický altánek, který vám dlouho vydrží? V tom případě se co nejvíce věnujte výběru vhodného materiálu na vaši stavbu. Smrkové dřevo je jednoznačně nejlevnější. Pro svou měkkost a náchylnost k vlhkosti je ale velmi choulostivé. Lepší variantou pro moderní altánek je pak borovice a modřín. A vůbec nejdéle zůstane stát altánek vyrobený z dubového dřeva.

Na ošetření dřeva nešetřete

Ať již si vyberete váš altánek ze smrkového, nebo z dubového dřeva, následně je velmi důležité je správně impregnovat. V našich zeměpisných podmínkách musí dřevěné venkovní stavby odolávat velkým výkyvům počasí. Zatímco v létě na ně žhne slunce, v zimě se setkají s nízkými teplotami a sněhem. Plánujete si postavit třeba altánek s houpačkou? Nezapomeňte jej několikrát ošetřit vhodným nátěrem.

Také se nemůžete dočkat, až budete mít na svém pozemku nový altánek?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.