Komerční články

Více vajíček, větší šance: Vše o hormonálních injekcích v rámci IVF

Více vajíček, větší šance: Vše o hormonálních injekcích v rámci IVF

Hormonální stimulace je klíčovým krokem při IVF. Pomocí speciálních hormonálních injekcí dochází ke stimulaci vaječníků tak, aby produkovaly více vajíček, než by tomu bylo v přirozeném cyklu. Tento přístup významně zvyšuje šanci na úspěšné oplodnění, protože umožňuje výběr těch nejkvalitnějších vajíček. Jak celý proces probíhá, jaké hormony se používají a s jakými vedlejšími účinky je třeba počítat si podrobněji rozebereme v následujícím článku.

Co je hormonální stimulace?

Hormonální stimulace je důležitým krokem v rámci IVF (in vitro fertilizace). Jejím cílem je pomocí hormonálních injekcí podpořit vaječníky k produkci většího množství vajíček, než je běžné při přirozeném cyklu. Vyšší počet získaných vajíček zvyšuje šanci na výběr těch nejkvalitnějších pro oplodnění. Léčba obvykle spočívá v aplikaci speciálních hormonů, nejčastěji gonadotropinů, formou injekcí. Tyto hormony podporují vývoj a zrání folikulů ve vaječnících. 

Jaké hormony se aplikují pro podporu tvorby vajíček?

Klíčovou roli v rámci hormonální stimulace při IVF hrají tyto hormony:

  • FSH (folikuly stimulující hormon) – pro růst a vývoj folikulů.
  • LH (luteinizační hormon) – podporuje dozrávání vajíček.
  • hMG (lidský menopauzální gonadotropin) – kombinuje FSH a LH.

Díky vysoké hladině FSH je možné podpořit růst více folikulů najednou, včetně těch, které by za běžných okolností nedozrály. Výsledkem je větší množství zralých vajíček, což zvyšuje šance na úspěšné oplodnění.

Používají se ale i:

  • GnRH agonisté a antagonisté – zabraňují předčasné ovulaci.
  • Trigger shot (hCG nebo GnRH agonista) – pro dozrání vajíček před odběrem.

Proces hormonální stimulace

Prvním krokem k aplikaci hormonálních injekcí v rámci IVF je konzultace s lékařem. Probere s vámi vaši rodinnou anamnézu, vyhodnotíme ultrazvuková a krevní vyšetření včetně hladiny hormonů

Neplánujete otěhotnět, ale vlastní vajíčka darovat? Tak i vás čeká konzultace s lékařem včetně všech vyšetření, ke kterému navíc patří ještě genetické vyšetření.

Zajímavost: V roce 2022 bylo v České republice provedeno celkem 5 432 cyklů darování vajíček (irozhlas.cz).

Na základě výsledků lékař stanoví individuální stimulační protokol (dlouhý, krátký, antagonistický). Hormonální stimulace v rámci IVF pak začíná obvykle druhý až čtvrtý den menstruačního cyklu a trvá přibližně 8–14 dní. První injekci vám aplikuje sestřička na klinice, ale ty další už si budete aplikovat sama.

Během tohoto období budete chodit na ultrazvuková a krevní vyšetření a podle výsledků se pak dávkování upravuje. Sleduje se množství a zralost folikulů. Jakmile folikuly dosáhnou požadované velikosti, ženě se aplikuje hormon pro spuštění ovulace. Odběr vajíček se načasuje přibližně 34–36 hodin po této injekci, aby nedošlo k jejich samovolnému uvolnění do vejcovodu. Vajíčka se následně odeberou v krátké celkové anestezii (15–30 minut).

Zajímavost: V České republice se úspěšnost IVF s vlastními vajíčky pohybuje mezi 30–45 %, přičemž u žen do 35 let může dosáhnout i přes 50 % (ferticare.eu).

Vedlejší účinky hormonálních injekcí

Běžnými vedlejšími účinky jsou:

  • bolest hlavy – doporučuje se pít dostatečné množství vody a odpočinek,
  • nadýmání – vyhýbejte se luštěninám a syceným vodám,
  • bolesti prsou,
  • křeče v podbřišku,
  • únava.

Jedná se de facto o příznaky, které žena zažívá v období menstruace – jen jsou o něco zesílené.

Dalšími vedlejšími účinky jsou alergické reakce na podávané léky nebo ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS), při kterém se zvětší vaječníky a v břišní dutině se začne hromadit tekutina. Upozornit na tento stav může silná bolest břicha, tlak v podbřišku, nevolnost, zvracení, nafouklé břicho nebo potíže s dýcháním. Pokud u sebe budete některé z příznaků pozorovat, obraťte se hned na svého lékaře.

Dalším nechtěným účinkem hormonální stimulace je uvolnění více než jednoho vajíčka a tím pádem vícečetné těhotenství.

Zdroje:
https://www.pragueivf.com/cs/poskytovana-pece/umele-oplodneni/darovani-vajicek
https://www.zenska-neplodnost.cz/clanky/hormonalni-stimulace-u-zen-pri-ivf-co-je-dobre-o-ni-vedet-61519
https://ivfmapa.cz/podrobny-pruvodce-hormonalni-stimulaci-protokoly-leky-a-jejich-ucinky/
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zena-bude-moct-darovat-vajicka-jen-sestkrat-v-zivote-kompenzace-maximalne-28_2411062046_vtk

Zdroj obrázku: Вероника Зеленина / stock.adobe.com

Share this post

About the author

Jsem Marián. Zajímám se o téma životního stylu. Také vyhledávám novinky z témat jako jsou moderní technologie. Rád čtu knihy a zajímám se o aktuální dění ve světě.