Léčivé účinky Aloe vera – Jak ho využít?

Mít doma v květináči aloe vera se skutečně vyplatí. Účinky jsou opravdu prokazatelné a pití tohoto nápoje je velmi zdravé. Jaké účinky přináší aloe vera pro naše zdraví?

O rostlině Aloe vera

Aloe vera patří mezi sukulenty a její původní domovinou je Arabský poloostrov. Dnes roste prakticky všude po světě, kde má vhodné klimatické podmínky, především v Africe a ve Středomoří. Pěstuje se také jako pokojová rostlina, možná i vy ji máte doma. Nebo její sestru aloe stromovitou. A ani nevíte, o jaký zázrak z přírody se jedná. Léčivé účinky aloe vera i aloe stromovité jsou známé už několik tisíc let. Nejstarší důkazy o jejím použití pochází ze starého Egypta. Není ovšem bez zajímavosti, že její všestranné pozitivní účinky na lidské zdraví objevila i západní medicína. Rostlina je také podrobena četným vědeckým studiím, které ji dopodrobna zkoumají.

Léčivé účinky Aloe 

Hlavní léčivou složkou aloe vera je šťáva z listů. V domácích podmínkách se používá především čerstvá, může se však i sušit a konzervovat. Sušené šťávě se říká sabur a ve vodě je částečně rozpustný. Čerstvou šťávu ve vodě nerozpustíte.

Listy se odebírají ze starších rostlin, které se před tím alespoň týden nezalévají. Ideální doba sběru je srpen a září.

Aloe vera pomáhá na popáleniny

Hlavní doménou vnějšího použití aloe jsou popáleniny. Pokud se spálíte, lze přímo na ránu přiložit umyté rozřezané listy aloe, a to řeznou plochou. Čerstvá šťáva je totiž sterilní, a není proto třeba se obávat zavlečení infekce. Podporuje růst nové pokožky. Lze je možné aplikovat také na kožní ekzémy, jizvy, hnisavé rány nebo flegmony.

Je třeba si ale pamatovat, že čerstvou šťávu z aloe je třeba ihned spotřebovat. Vnější i vnitřní aplikace by neměla překročit dávku třikrát denně. Celková kúra by měla maximálně trvat osm týdnů.

Aloe vera
Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com

Aloe vera je účinné projímadlo

Aloe vera působí i jako velmi účinné projímadlo, které se projeví v tlustém střevě. Účinek nastupuje do osmi hodin po prvním podání. Aloe se osvědčila především u chronické zácpy, na kterou nic jiného nepomáhá. Rostlina reguluje střevní mikroflóru, stimuluje sekreci hlenu a zrychluje pohyb střev.

Aloe vera na podporu imunity

O dvou základních účincích aloe jsem si již řekli. Jenže tato bylina toho umí daleko více. Dokáže totiž posilovat imunitní systém, chránit tělo před stresem a léčit záněty. Kromě toho se využívá i v prevenci infarktu a mrtvice. Umí také zrychlit metabolismus, čehož lze využít při hubnutí.

Jedna bylina a co všechno dokáže. I proto se oplatí mít tuto rostlinu doma na parapetu a pěstovat ji jako zajímavou pokojovou rostlinu. Jak se ale říká, dobrého po málu. Aloe má silný účinek, předávkování se může projevit v překrvení břicha a pánve. Neměla by se také používat společně s jinými bylinami.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.