Robotický vysavač: Pořídit či nepořídit?

Projede každým kouskem pokoje, sesbírá drobky po dětech, zvířecí chlupy i usazený jemný prach. A budete-li chtít, rád podlahu i vytře. Robotický vysavač. Jeho rytmické broukání není uším nepříjemné, vlastně ho skoro ani nevnímáte.

Taková domácí idylka… Vaše děti, které ještě před malou chvilkou pojídaly v pokoji své oblíbené sušenky a stačily se o ně dělit i se psím kamarádem, odběhly někam ven a na zemi po nich zbyla jen spoušť. S lehkým úsměvem na tváři si uvaříte kávu a usedáte do pohodlného křesla, v němž se tak ráda noříte do děje čerstvě rozečtené knihy. Ještě jeden stisk mobilu a pak už vás od napínavého příběhu nemůže nic odtrhnout. V pokoji jste jen vy a ON. Vy si čtete, ON vysává podlahu. Tento čas je totiž jen váš. A až uplyne, a vy se rozhlédnete po pokoji, nezbude po drobečcích ani památka. Podlaha bude zářit čistotou.

Robotický vysavač
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Od gigantického monstra po dnešní samochodku

Zdá se vám to jako pouhý sen či science fiction? Ale kdepak! Dovolte, abych vás seznámila….. Sen mnoha žen se jmenuje ROBOTICKÝ VYSAVAČ a opravdu zvládne zcela sám provést kompletní údržbu vašich podlah.

Když byl v roce 1902 uveden do života úplně první vysavač, k jehož obsluze bylo potřeba minimálně dvou silných chlapů a koňského spřežení, tak o tom, že se někdy bude v domácnostech po zemi pohybovat „samochodící kolečko“, které bez přispění člověka zvládne uklidit podlahu celého domu, se nikomu ani nezdálo.

A jak by se jim tehdy hodil vysavač bez elektrické šňůry! Elektřina v běžných domácnostech byla začátkem dvacátého století spíše výjimkou a tak bylo nutné najít způsob, jak dostat několik metráků vážící vysavač k zákazníkům. Ale lidé si vždy uměli poradit a tak přístroj, poháněný petrolejovým motorem, naložili na vůz tažený koňmi a jezdili od jednoho zákazníka k druhému. Hadice dlouhé 250 metrů, se pak dostaly oknem do příbytku každého zájemce o vyluxovaný byt. Mělo to ovšem zádrhel. Hluk z tohoto zařízení plašil nejen koně v povozu, ale stěžovali si na něj jak samotní zákazníci, tak i lidé z města, a tak záhy policie používání tohoto stroje zakázala.

Zdroj foto: Yavdat / Shutterstock.com

Pořídit či nepořídit robotický vysavač?

Ale teď už zpět k vysavačům dnešní doby, tzv. robotickým. Jejich výhody jsou přinejmenším lákavé. Uvažujete-li o jeho pořízení, přečtěte si následující řádky, kde vám shrneme nejen jeho klady, ale i nedostatky, a také si řekneme, co je důležité vědět před jeho koupí a jestli dražší typy jsou vždy nejlepší volbou.

Přehled výhod a nevýhod robotických vysavačů

Když se řekne A, mělo by se říct i B, proto následující tabulka uvádí přehled výhod i nevýhod robotických vysavačů. Je pak na zvážení každého, zda bude do tohoto pomocníka investovat či nikoliv.

Výhody: Nevýhody:
Úspora času
Přístroj pracuje za vás a nevyžaduje ani vaši přítomnost doma.
Nutnost časté údržbyZ důvodu malého sběrného koše je nutno jej poměrně často čistit.
Možnost průběžného uklízení
Může vysávat celý byt či dokonce dům, ale postačí mu i jeden pokoj, nebo třeba jen prostor před kuchyňskou linkou či pod stolem. Vy určujete, co má dělat a jak často. Může pracovat jednou za čas, ale třeba i několikrát denně.
Riziko pádu ze schodů či zamotání do drátůNěkteré modely nemají tak dokonalé programování a může se stát, že se zaseknou v rohu, budou narážet do nábytku, zamotají se do drátů či spadnou ze schodů. Kupujte raději osvědčená zařízení.
Úklid bez námahy
Ušetříte spoustu fyzické energie, vysavač si poradí sám.
Horší kvalita úkliduNěkteré levnější modely neuklidí dostatečně kvalitně, např. nesesbírají jemný prach nebo se nedostanou na všechna místa. Kupujte jen kvalitní značky.
Načasování vysáváníPokud přístroj disponuje časovačem, pak můžete nastavit libovolný čas a přístroj se sám v dané době zapne. Vyšší pořizovací cenaPro co nejlepší výsledek úklidu a vaší spokojenost je lepší zvolit značkový model, kvalitně hodnocený recenzemi a v naprosté většině těchto přístrojů se vyplatí nešetřit.
Plně automatický provozLaserový a kamerový systém vysavače mapuje místnost, snímá umístění nábytku a dalších předmětů v interiéru. Při vyčerpání kapacity baterie si sám zajede připojit se na nabíjecí stanici a poté se vrátí tam, kde předtím skončil. Jednou za čas nutno vysát klasickým vysavačemZ času na čas je potřeba vzít do ruky klasický vysavač s hadicí a důkladně vysát všechna zákoutí, rohy a prostor, kam se robot vzhledem ke své velikosti dostat nemůže, např. mezi zdi a nábytek, pod sedačku apod.
Možnost mokrého mopování podlahyNěkteré přístroje dovedou po vysávání podlahu i vytřít, ale musí být označeny jako „Robotický vysavač s mopem“.
Čistá domácnostDenně čistá podlaha je důležitá zejména pro děti a alergiky.
Zvládne úklid všech běžných typů podlahových povrchů… až na malé výjimky, např. koberec s extra dlouhým vlasem.
Tichý provozKvalitní vysavače nebývají hlučné a jejich provoz nebývá většinou slyšet ani do vedlejší místnosti, kde třeba může spát malé dítě.
Možnost dezinfekce podlahV případě, že přístroj disponuje UV-C lampou, podlahy umí vydezinfikovat a zbavit bakterií a roztočů, což může znatelně ulevit alergikům a lidem s dýchacími problémy.
Dálkové ovládáníNěkteří výrobci poskytují možnost instalace mobilní aplikace, díky níž lze úklid ovládat na dálku.
Robotický vysavač
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Poslední dvě rady na závěr

Pokud jste se již pro pořízení tohoto „domácího mazlíčka“ rozhodli, doporučujeme u výběru typu vysavače zohlednit ještě dva poslední parametry:

  • uživatelské recenze na nezávislých webových stránkách,
  • cenu výrobku.

Na internetu jsou k dohledání srovnávací tabulky spousty robotických vysavačů i testy renomovaných značek. Cena přístroje samozřejmě hraje velkou roli, neboť dražší typy disponují lepší výbavou a ta se vám rozhodně vyplatí (lepší senzory, programování i doplňkové funkce), ale i mezi levnějšími modely se najdou takové, jenž za investici stojí.

Přejeme šťastnou volbu prý výběru robotického vysavače a potom už jen hodně v klidu přečtených knih! 

Zdroj: choice.com.au, thinkcrucial.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.