Antistresová jídla – Co jíst, když vás trápí stres?

Jste často ve stresu? Máte pocit, že se na vás všechno sype a ocenili byste nějaký lék proti stresu? Možná tomu nebudete věřit, ale existuje několik jídel, která pomáhají snižovat stres. Která to jsou?

Které jídla pomáhají proti stresu?

Sepsali jsme pro vás přehledný seznam. Takže až se příště budete cítit pod tlakem, vzpomeňte si na tento článek, dejte si svačinu a bude vám o něco lépe. Nevěříte? Nezatracujte antistresová jídla, dokud je nevyzkoušíte.

Antistresová jídla - Čokoláda proti stresu
Zdroj foto: 9dream studio / Shutterstock.com

Miska oříšků

Kdo by do těchto malých plodů řekl, že jsou tak zdravé, a ještě pomůžou snížit stres? Oříšky jsou opravdu zázračný pokrm. Stačí, když si dopřejte hrst nebo misku oříšků a hned bude vaše nálada lepší. Když jste ve stresu, vaše tělo rychle vyčerpává zásoby vitaminu B, co je obsažen právě v oříšcích. Proto je skvělé jíst oříšky ve stresových situacích.

Červená paprika

Milujete maďarskou kuchyni? To pak určitě máte rádi i červenou papriku. Vědci doporučují dopřát si jídlo obsahující červenou papriku předtím, než se vydáte vstříc situaci, která ve vás vyvolává pocit stresu. A proč právě červenou papriku? Má spoustu vitaminu C, který se ukázal jako skvělý pomocník, když přijde na vyrovnávání se našeho těla se stresem.

Antistresové jídlo, paprika
Zdroj foto: Elena Veselova / Shutterstock.com

Hořká čokoláda

Teď by měli zbystřit všichni milovníci čokolády. Pokud je totiž nějaká potravina zaručeným pomocníkem ve chvílích, kdy je nám na nic, je to právě čokoláda. A čím větší procento kakaa obsahuje, tím více pomáhá. Aby toho nebylo málo, čokoláda nám ve stresových situacích pomáhá hned nadvakrát. Skvělá je díky svým chemickým vlastnostem, tedy díky tomu, že je bohatá na antioxidanty a snižuje hladinu stresových hormonů v krvi, ale má i báječný vliv na naši psychiku. Pokud jste si tedy doteď mysleli, že čokoláda je pouhým placebem, není to pravda.

Hrnek horkého mléka

Když jste byli malí, pochutnávali jste si někdy před spaním na hrnečku horkého mléka? Nejenom díky tomu máme popíjení teplého mléka spojené s chvílemi pohody a klidu. Mléko je navíc bohaté na vápník, který je výborným pomocníkem proti depresím a při stresových situacích. Jestliže vás ale hrnek teplého mléka neláká, vyzkoušejte jiné mléčné výrobky: kefír, jogurty či sýry.

Čaj proti stresu

Dalším pomocníkem, který ve vás vyvolá pocit klidu a pohody, je hrnek čaje. Nemusí být nutně heřmánkový. Kouzlo šálku čaje se totiž ukrývá v tom, že si ho vychutnáte v klidu a během jeho popíjení se zklidníte a všechen stres se odplaví. Navíc vám některé druhy čaje zklidní nervový systém a střeva.

Čaj na stres
Zdroj foto: Zadorozhnyi Viktor / Shutterstock.com

Špenát není jenom pro Pepka Námořníka

Dolovali do vás v dětství špenát horem dolem, protože ho jedl Pepek Námořník, který se těšil skvělému zdraví? Jak se ukázalo, špenát obsahuje mnohem méně železa, než jsme si mysleli, zato je skvělým parťákem pro lidi, kteří mají sklony k úzkostem a lépe pomáhá vyrovnat se stresem. Obsahuje totiž hořčík, který se z lidského těla vyplavuje, když je člověk pod stresem – proto je dobré ho do těla dostat zpět. Pokud máte ale ke špenátu negativní vztah, dalšími potravinami s vysokým množstvím hořčíku jsou například fazole nebo hnědá rýže. Právem patří mezi ta nejlepší antistresová jídla.

Ovesná kaše

Pokud před sebou máte náročný den, dopřejte si k snídani ovesnou kaši. Nejenom, že do svého žaludku dostanete po ránu něco teplého, ale ještě navíc dodáte tělu komplexní sacharidy, které se v těle pomaleji rozpouštějí a nezvyšují hladinu cukru v krvi. Obě tyto vlastnosti vás zklidní a bude náročnější vás vystresovat.

Až se příště budete chystat na stresující schůzku nebo budete čelit jiné stresující situaci, dobře se na ni připravte. Nachystejte si na cestu balení oříšků, den začněte ovesnou kaší a až bude vše za vámi, dopřejte si kvalitní hořkou čokoládu. Uvidíte, že vám bude lépe – a stres nebude mít kontrolu nad vaším životem.

Antistresová jídla jsou pomocníkem, když máte stres, nebo se bojíte že vám začíná deprese.

Zdroj: healthline.com, everydayhealth.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.