Trendy barvy na stěny v interiéru: Máte je taky?

Barva na stěnách v místnosti pomáhá dotvářet celkovou atmosféru, proto je třeba volbu vhodného odstínu dobře promyslet. Výmalba může barevně ladit s nábytkem a ostatním vybavením interiéru, nebo být naopak kontrastní. Vždy by ale celek měl působit jednotně. Jaké jsou aktuální trendy v malování?

Jak často malovat zeď?

Když se někoho zeptáte, jak často doma maluje, možná vám odpoví, že častěji než jednou za pět až deset let to určitě nebude. Přitom i z hygienického hlediska by se malovat mělo alespoň jednou za tři roky. Pokud v bytě žije alergik, tak i dříve. Je tomu tak proto, že novou výmalbou se stěny vyčistí od prachu a dalších nečistot. Impulsem pro malování je většinou to, když už se na stěny nemůžete dívat, jak jsou špinavé, omrzela se vám barva nebo jen chcete změnu ve svém bydlení.

Vymalovat si můžete i svépomocí

Když dodržíte správný postup, určitě se vám to povede. S výmalbou je spojena spousta práce. Nejprve je nutné vyklidit pokoj, nábytek sestěhovat doprostřed místnosti a ukrýt ho pod igelitové plachty, abyste ho neušpinili. Připravit si musíte i stěny – zbavit prachu, případně odškrábat staré nátěry a tmelem vyspravit případné nerovnosti. Nechcete-li mít po malování příliš práce s čistěním, je dobré malířskou papírovou páskou přelepit okenní rámy, vypínače i zásuvky nebo lišty na podlaze.

K výmalbě lze použít malířskou štětku, nebo váleček. Většinou záleží na tom, na co je kdo zvyklý. Je-li na stěně již více starších nátěrů, jeví se jako vhodnější malování štětkou.

Zdroj foto: Mock_up_Room / Shutterstock.com

Vybíráme vhodnou barvu

Při výběru malířské barvy byste se měli řídit hrubostí povrchu a savostí materiálu. Nejčastěji se používají barvy akrylátové, silikátové, disperzní, ředitelné vodou a polyvinylacetátové. K nejoblíbenějším patří akrylátové barvy, které jsou vysoce odolné vůči otěru. Jsou tedy ideální k výmalbě kuchyně i dětského pokoje. Bývají ředitelné vodou a poměrně rychle schnou. K nejprodávanějším patří značky HET a Primalex v několika variantách.

Odstín barvy není dobré vybírat v obchodě pod umělým osvětlením, které klame. Počítejte s tím, že po nanesení barvy na zeď bude její vzhled o poznání tmavší. Jakmile uschne, barva zesvětlá. Vhodné je na kousku zdi, ukryté pak pod nábytkem, vyzkoušet, jaký bude výsledný odstín barvy.

Trendy barvy na zeď

S bílou barvou nic nepokazíte v žádné době. Hodí se do každé místnosti, působí čistě a elegantně. Chcete-li však změnu, můžete jednu, nebo dvě stěny v místnosti vymalovat odlišnou barvou, která je k bílé kontrastní. Velmi dobře vypadá šedá, která je trendy. Při výmalbě pokojů měli vycházet z rozdělení barev na teplé a chladné odstíny, které pomáhají navodit pocit teplotní pohody.

  • V místnosti, kam svítí slunce, mohou být stěny vymalovány i chladnými barvami (modrá, fialová, šedá).
  • Naopak v pokoji, kde je chladno, je lépe volit teplé odstíny, které prostor jakoby vyhřejí (žlutá, oranžová, červená, zelenožlutá, zelená).
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.