Trvalka platycodon (boubelka) – Jak o ní správně pečovat?
Platycodon nebo boubelka je trvalka vhodná k pěstování do zahrad i jako pokojová rostlina. Pěstování není náročné, odvděčí se vám krásnými modrými květy. Jak ji správně pěstovat?
Přemýšlíte, co je platycodon? Jedná se o jednu z nejoblíbenějších nových pokojových i zahradních rostlin. Doslova vás nadchne! Je totiž velmi oblíbená pro svou podobu s krásnými lučními zvonky. Podívejte se na základní informace o rostlině platycodon a zkrášlete si svou skalku, záhony, zídku nebo prostě celý domov.
Původ
Platycodon grandiflorus neboli česky také boubelka nebo boubelík a některé druhy dorůstají běžně až do půlmetrové výšky. V dospělosti může být rostlina až 80 centimetrů vysoká. V současné době velmi oblíbená rostlina má listy vejčitého tvaru, které jsou tenké a kopinaté.
Barva listů je zelená až do modrozelenkava, a při poškození rostliny z nich vytéká mléko. Ve volné přírodě se vyskytuje v Japonsku a v některých částech Číny. U nás se jí výborně daří, je totiž mrazuvzdorná a odolná. Boubelík vám tak vytvoří krásně kvetoucí plochu.
Popis rostliny
Platycodon je trvalka a většina druhů je nízkého vzrůstu. Je oblíbenou rostlinou do zahrad, díky svým krásně do modra zbarveným květům. Zvykne se označovat i pojmem balonová kytka či boubelka. Platycodon kvete od konce června až do konce léta. Je velmi oblíbenou rostlinou do skalek a vyvýšených záhonů.
Druhy platycodonu
Playcodon kvete nádherně. Svým vzhledem vám silně připomene kvetoucí zvonek. Má totiž pěticípé květy, jež jsou velké až 9 centimetrů, a uvidíte je už z dálky. Kvetením vás rostlina odmění za péči, kterou jí věnujete.
Květy jsou modré – Platycodon blue nebo také Astra Blue, ale byly již vyšlechtěny také další odrůdy. Setkat se tak můžete i s jinou barvou květu. Bílé květy má rostlina Astra White, ty mají i jemné žíhání zbarvené do fialkova. Další variantou je platycodon Fuji Pink, což je růžová varianta.
Budete překvapeni, jak krásnou květinu jste si pořídili. Už i poupata jsou velmi zajímavá! Připomínají totiž malý balónek, který vyroste až do velikosti květu. Ten se pak rozvine a květ se otevře. Po odkvetení se objeví tobolka.Platycodon velkokvětý nebo boubelka velkokvětá je u nás jedním z nejoblíbenějších druhů trvalek, protože je květiny přinášejí krásné barvy do zahrad a skalek.
Jak pěstovat platycodon
Rozhodli jste se, že si pořídíte platycodon? Pěstování není složité. Stačí, když rostlině naleznete slunné místo a nebudete ji dále přesazovat. Platycodon grandiflorum si nejčastěji pořídíte ve formě sazenice, kterou dáte na zahrádku během konce léta.
Nároky na půdu: V případě, že rostlině zajistíte propustnou a vzdušnou, písčitou zeminu, co neproschne, bude vám skvěle prospívat.
Stanoviště: Rostlina platycodon miluje slunce, takže si pro ni vyhraďte nějaké krásné místo na výsluní. Snese i polostín, ale ve stínu bude po kráse. Rostlinu po zasazení neokopávejte, neprospívá jí to.
Zalévání: Během horkých letních měsíců ji pravidelně zalévejte, stačí jemně zalít, rostlina nemá ráda úplně promočení půdy, spíše prospívá v polo suché půdě.
Zimní ochrana, mrazuvzdornost: Nemusíte se bát zimního období. Pokud nějaká cizokrajná trvalka snese mrazy až mínus třicet stupňů Celsia, pak je to Platycodon grandiflorus.
Hnojení: Platycodon nevyžaduje hnojení během roku, přihnojit kompostem ji můžete na jaře, což dodá výživu rašícím rostlinám. Pokud na jarní hnojení zapomenete, nic se neděje, můžete ji přihnojit během roku libovolným tekutým hnojivem na kvetoucí trvalky.
Péče o rostlinu: Rostlinu během jejího života neokopávejte, nemá ráda provzdušňování půdy. Proto si na začátku vyberte stálé místo, odkud ji nebudete muset přesazovat. Během kvetení můžete postupně odkvetlé květiny odstraňovat, což posílí rostlinu a podpoříte její růst.
Pěstování není v žádném případě složité – postačí slunné místo a zálivka, naprosto nic víc nepotřebuje.
Platycodon v květináči
Rozhodli jste se, že si trvalku vezmete do bytu? Platycodon v květináči vám udělá parádu, a nemusíte se o něj příliš starat. V létě jej můžete umístit klidně na balkón, kde vám bude evokovat pocit, jako byste se ocitli na květinové louce. Na zimu postačí, když rostlinu zapustíte i s květináčem do záhonu, nebo si ji vezmete domů.
Donesli jste si do bytu platycodon? Pěstování je velmi jednoduché. Květináč by pro každou rostlinu měl mít objem alespoň 3 litry. Ideální je pak objem 5 litrů, více substrátu totiž umožňuje zachovat stabilní poměry vlhkosti i vzdušnosti pro kořenový bal. Do spodní vrstvy umístěte drenážní vrstvu, ideálně písčitou. Nahoru můžete dát trochu mulče, nebo kůry. Obzvláště Platycodon astra mulč zbožňuje.
Záhonová trvalka platycodon je dnes jednou z nejoblíbenějších cizokrajných rostlin. Výborně se hodí do skalky, záhonů, nebo do bytu jako pokojovka. Při umístění na slunné místo krásně vykvete velkými zvonkovitými květy, které mají nejčastěji modrou, růžovou nebo bílou barvu. Už se těšíte, až udělá parádu i u vás doma?Zdroj: gardenerspath.com