Rozmarýn na vaření i jako pomocník při zdravotních obtížích

Rozmarýn lékařský patří mezi stálezelené rostliny. Vytváří vonné keříky menšího vzrůstu. Na přelomu jara a léta se na nich objevují květenství s drobnými kvítky bělavé, nachové nebo modré barvy.

Pro sběr se využívají listy nebo celá nať, ideálně v době po odkvětu. To rostlina obsahuje největší množství účinných látek. Rozmarýn je bylinka všestranného využití. Své uplatnění nachází nejen jako léčivka, ale také v kosmetice a kuchyni.

Účinky rozmarýnu

Má pozitivní vliv na trávicí soustavu. Pomáhá proti nechutenství, podporuje lepší zažívání a ulevuje od nadýmání. Díky svým dezinfekčním vlastnostem může být účinným prostředkem proti mikroorganismům způsobujícím infekce v ráně. Někdy bývá aplikován jako kloktadlo nebo ústní voda při zánětech dásní. Vzhledem k tomu, že podporuje snižování infekcí, lze jej použít v případě zahlenění průdušek.

Ke zdravotním účelům se používá především čaj. Jeho příprava je velmi snadná. Do šálku vsypeme čajovou lžičku sušeného rozmarýnu, zalijeme čtvrt litrem horké vody a necháme louhovt po dobu deseti minut. Následně slijeme. Čaj popíjíme vlažný, vždy čerstvě připravený a maximálně 2x denně.

rozmarýn
Zdroj foto: Daria Stock / Shutterstock.com

Rozmarýn v kosmetice

Výluh připravený z rozmarýnu pomáhá čistit ucpané póry. Můžeme se s ním setkat i ve formě esenciálního oleje. Ten nabízí účinky protizánětlivé, antimikrobiální a antiseptické. Pozor by si však měli dát jedinci citliví, neboť působí jako alergen a mohl by být příčinou podráždění. Silnější výluh se velmi často používá jako repelent, odpuzuje hmyz, stejně jako třeba levandule.

Pěstování rozmarýnu

Vypěstovat si jej můžeme ze semínek, dělením trsů nebo řízkováním. V případě pěstování ze semínek, je potřeba nechat květináč nejprve v domě a ven jej vyndat teprve po prvních mrazících. Rozmarýnu se bude dobře dařit na zahrádce nebo na terase či balkoně v květináči, ale pouze v případě, že mu k růstu poskytneme vhodné podmínky. Půda by měla být spíše písčitého charakteru a propustná. Pozor si musíme dát na nadbytečnou zálivku. Stanoviště vybíráme slunné. Vzhledem k tomu, že nemá rád zimu, je potřeba jej chránit před chladem.

Využití rozmarýnu v kuchyni

Vzhledem k tomu, že rozmarýn je bylinka s velmi silnou aromatickou vůní i chutí, je potřeba jej používat velmi střídmě. Často se přidává k některým druhům masa, především k telecímu, jehněčímu, skopovému, drůbežímu nebo k rybám. Je ideální volbou pro smaženou zeleninu. Dokonale dochutí některé omáčky (neobejde se bez něj omáčka rajská), masové i zeleninové nádivky, těstovinové nebo sýrové pokrmy.

Velmi dobře jej můžeme kombinovat s některými druhy koření. Patří mezi ně bobkový list, česnek, máta, šalvěj, tymián, dobromysl, pažitka či petržel.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.