Jak pečovat o oleandr, aby na jaře krásně vykvetl

Oleandr je stálezelený bohatě kvetoucí keř, který můžete pěstovat v nádobách, tedy i na terase nebo na balkoně. Jedná se o velmi atraktivní dekorativní rostlinu, díky níž můžete ozdobit nevzhledný kout zahrady či posezení na terase. Při správné péči vás odmění nádhernými květy, ale pozor – je jedovatý.

Keř oleandr

Oleandr obecný (Nerium oleander) jsou domovem ve Středomoří a na Arabském poloostrova, kde dorůstají v přírodě až do 4 metrů. Vzhledem k tomu, že u nás se pěstují v nádobách jako rostliny přenosné, nelze od nich takové výšky očekávat. Přesto mohou být i v našich podmínkách opravdu vysoké (kolem 2 m), je třeba na to myslet a hledat jim místo v závětří.

Péče o oleandry

Oleandr není na péči nijak náročný, pokud mu umožníte vyrůstat v podmínkách, na něž je zvyklý. To znamená, že mu musíme dopřát místo na výsluní a dbát na dostatek vody v době vegetace. K přezimování mu vybereme místo suché a světlé, kde se teplota pohybuje v rozmezí 5 – 15 °C. Oleandr nikdy nepěstujte přímo na záhonu, zimu by v našich podmínkách nepřežil.

Mladé rostliny oleandru je vhodné vždy po 2 -3 letech přesadit do větší nádoby. Oleandr vysoký cca 1 metr vyžaduje květináč o průměru cca 30 centimetrů. Zeminu mu namíchejte z 2 dílů běžné zahradní půdy, 1 dílu listovky a 1 dílu kompostu. Před přesazováním rostlinu nezaléváme, vyndáme ji z nádoyb, očistíme kořeny a zkrátíme je na polovinu.

oleandr
Zdroj foto: alybaba / Shutterstock.com

Zalévání a hnojení oleandrů

Je dobré vědět, že oleandry nechtějí tvrdou vodou. Raději je zalévejte odstátou dešťovkou, ta jim prospěje nejlépe. V létě udržujte substrát v nádobě vlhký, ale kořeny nesmí stát ve vodě. V zimě zalévejte oleandr jen sporadicky, pokud nemá listy a udržujete ho v temnu, nezalévejte vůbec.

Pokud byste oleandr přece jen zapomněli zalévat a on začal ztrácet list, musíte ho zbavit holých větví, opatrně ho zalévat a dát ho do stínu. Plné slunce by ho dorazilo. 

Přihnojujeme v době vegetace asi 2x měsíčně, poslední dávku aplikujeme v polovině srpna. Použijeme běžné hnojivo na pokojové kvetoucí rostliny.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Hana Zbořilová říká

    Dobrý den,
    oleandr byl napaden škůdcem, listy ožrány. Na PC jsem si onehdy dle fota našla odpověď, že toto způsobuje hmyz , který žije na kořenech a zároveň byl uveden název škůdce. Bohužel jsem si nepoznamenala a nyní nemohu na PC najít. Prosím o sdělení názvu tohoto škůdce a případně dostupného přípravku na jeho likvidaci.
    Děkuji za odpověď Zbořilová.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.