Medvědí česnek: Jaké má léčivé účinky? + Oblíbené recepty
Medvědí česnek naleznete na vlhkých místech, hlavně v nížinách. Má blahodárné účinky na lidské tělo i zdraví. Jaké jsou jeho léčivý účinky? A kde jej v kuchyni použít?
Když se řekne medvědí česnek, představí si možná mnoho lidí něco podobno klasickému česneku, který v domácnosti a zejména v kuchyni využívá snad každý. Není mu však podobný vzhledem, ale pouze chutí. Svým vzhledem může někomu připomínat konvalinky, jinému zase drobné jarní kvítí. Nebojte se, není jedovatý.
Medvědí česnek – charakteristika
Česnek medvědí (lat. Allium ursinum), který také někteří nazývají lidově lesní česnek, je trvalou rostlinou, kterou můžete v přírodě objevit ve velikosti 10 až 40 cm.
V České republice se vyskytuje velmi často, nicméně jeho výskyt je poměrně nerovnoměrný. Nejvíce se vyskytuje na severozápadě země a také na Morava. V ostatních oblastech je spíše vzácnější. Jeho nejoblíbenější stanoviště je vlhká půda bohatá na živiny, vyskytuje se nejčastěji v nížinách, vlhkých lesích, lužních lesích, ale výjimečně se může vyskytnout i ve vyšších polohách hor.
Většinou se setkáváme se 2 hlavními druhy, mezi něž patří:
- česnek medvědí pravý (Allium ursinum),
- česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum ucrainicum).
Jak rozeznat medvědí česnek a konvalinku? Nejlepší radou je ovonět listy. Medvědí česnek po ovonění opravdu voní česnekově, pokud by byla vůně nevýrazná, požmolte listy mezi prsty a česnekové aroma určitě ucítíte.
Kdy sbírat medvědí česnek
Pokud je teplé jaro, první listy medvědího česneku vykukují už v březnu, hlavní sezónou sklizně je však duben, kdy má česnek bohaté a pěkné listy. Sklízí se až do doby, než začne kvést.
Léčivé účinky medvědího česneku
Každý rok je po medvědím česneku velká sháňka. Je to i tím, že roste jen asi tři neděle v roce, takže moc času na sklizeň není. Najdete jej ve volné přírodě a poznáte jej díky typické česnekové vůni, která se okolo něj line. Pro mnoho lidí jde o zázrak, na který nedají dopustit. Pravidelně jej sbírají a své uplatnění nachází zejména v kuchyni. Pro ty, kteří jej nechtějí hledat v přírodě, koupíte jej také v obchodech.
Jaké jsou výhody medvědího česneku na naše zdraví:
- silný antioxidant a antibiotikum,
- působí proti zánětlivým onemocněním,
- pomáhá proti chřipce, rýmě a nachlazení,
- snižuje vysoký krevní tlak,
- má pozitivní účinky při rakovině,
- pomáhá při střevních obtížích,
- má pozitivní účinky u cukrovky,
- má pozitivní účinky při tvorbě krevních sraženin,
- pomáhá při problémech s ledvinami,
- řeší problémy s močovými cestami,
- podporuje trávení,
- pomáhá při očistných jarních kúrách.
Zelené listy plné zdraví: Medvědí česnek obsahuje vitamin C, B, železo, vlákninu, draslík, sodík, jód, alicin, flavonoidy.
Medvědí česnek má podobnou chuť a aroma jako obyčejný česnek, obsahuje dokonce i stejné vitamíny a výživné látky.
Medvědí česnek doma na zahradě
Základním pravidlem při pěstování medvědího česneku je pravidelná a častá zálivka a stín. Má v oblibě stín stromů a keřů, který održuje vláhu. Ve vaší zahradě jej můžete zasadit pod ovocné keře nebo do stínu stromů. Máte-li sluneční zahradu, která má suché podmínky, česneku se tam dařit nebude.
Využití v kuchyni
Mladé listy medvědího česneku můžete nasekat do salátů, čímž mu zajistíte lehce pikantní česnekovou chuť. Je možné jej také zaměnit za pažitku, nasekat nadrobno a posypat brambory, rohlík s pomazánkami, salát a podobně. Dobrým doplňkem, když jsou drobně nasekané, jsou listy medvědího česneku také pro polévky – ať už masové nebo zeleninové. Spolu s kopřivovými listy jej můžete přidat do nádivky nebo třeba do sekané.
Pesto z medvědího česneku
Suroviny
- Svazek medvědího česneku
- 2 hrsti kešu oříšků
- 4 polévkové lžíce olivového oleje
- Trocha parmazánu
- Sůl
Postup
Listy medvědího česneku pořádně omyjte a rozmixujte spolu s kešu oříšky. Přidávejte postupně olivový olej. Jakmile je vše smícháno, přidejte nastrouhaný parmazán, dochuťte solí a můžete podávat s těstovinami, přidat na pizzu a podobně.
Hotové pesto z medvědího česneku můžete pak rovnou přidat do pomazánky nebo do omáčky k masu.
Pokud hledáte inspiraci, do jakých jídel lze medvědí česnek využít, prohlédněte si pár nápadů:
- slané palačinky,
- placky,
- karbanátky,
- rizoto,
- lasagne,
- noky,
- přívarky,
- těstoviny s pestem.
Krémová polévka z medvědího česneku
Suroviny
- Máslo
- Cibule
- Vývar
- Šlehačka
- Medvědí česnek
- Sůl, mletý pepř
Postup
Cibuli nakrájejte na drobno, zpěňte na másle. Přidejte vývar, krátce povařte, přidejte šlehačku a společně povařte. Medvědí česnek omyjte a přidejte do polévky. Chvíli povařte, poté rozmixujte a dochuťte solí a pepřem, nebo tím, čím jste doma zvyklí. Polévka má krásnou sytě zelenou barvu stejně jako například brokolicová či hrášková polévka.
Upozornění pro alergiky: Medvědí česnek obsahuje česnekové silice, na které mohou být někteří lidé alergičtí. Po podráždění vzniká otok v krku, potíže s dýcháním, zarudnutí kůže.
Máslo s medvědím česnekem
Suroviny
- Máslo (ideálně domácí)
- Sůl
- Medvědí česnek
Postup
Nechte máslo změknout při pokojové teplotě. Přidejte lesní česnek, který nejdřív omyjte a poté nakrájejte na malé kousky. Přidejte spolu se solí k máslu a pořádně rozmixujte, dokud nevznikne jemná hmota. Dejte do misky nebo formy, nechte vychladit.
Pomazánka z medvědího česneku
Suroviny
- 1 čerstvý sýr podle obliby
- Pomazánkové maslo
- jemný tvaroh (přípradne cottage, jogurt nebo zakysaná smetana)
- 1 hrst medvědího cesnaku
- Sůl, pepř
Postup
Listy medvědího česneku můžete pomixovat nebo nařezat na drobno. Potom přidejte ostatní ingredience a vše spolu smíchejte. Výborně chutná s čerstvým chlebíkem nebo můžete podávat na bagetkách jako jednohubky.
Tip na závěr: Doslova vitamínovou bombou je smoothie z medvědího česneku. Příprava je jednoduchá, smixujte medvědí česnek, jablko, citrón, vodu a dochuťte medem. Oblíbené je také smoothie s banánem a ananasem.
Medvědí česnek má v kuchyni opravdu široké uplatnění a použít jej lze do většiny jídel. Do jakých pokrmů jej využíváte vy?
Zdroj: countryfile.com, andotherrecipes.blogspot.com