Perla mezi Indii a Čínou. Vítejte v Bhútánu

Konstituční monarchie, které vládne Dračí král. Místo, kde se tak trochu zastavil čas a kde lidé až se spirituální posvátností uctívají tradice svých předků. To je Bhútán.

Malý stát obklopený dvěma obry, kde se setkává minulost s budoucností v křehké symbióze. Přesto neuvěřitelné místo plné zajímavostí a pohostinnosti.

Posvátné památky, to je Bhútán

V této poměrně malé krajině, zabírající přibližně 40 tisíc km čtverečních, které obývá zhruba 600 tisíc obyvatel, je až podivuhodně mnoho míst, co pro místní znamenají mnoho a jež uctívají. Bezesporu jsou rovněž lákadlem pro turisty, co sem zavítají. Ve společnosti pozlacené sochy Buddhy se můžete kochat pohledem do údolí, ve němž se rozléhá hlavní město Bhútánu Thimpu.

Zmíněná socha Buddhy však na tomhle místě nestojí náhodou. Dohlíží na to, aby byl svět v míru, štěstí a požehnání. Největší dominantou hlavního města je Tašičiho Dzong, sídlo kanceláře pátého krále Bhútánu. Navštívit ji lze až po páté hodině odpoledne.

Zdroj foto: lakkana savaksuriyawong / Shutterstock.com

Východní Himaláje jako na dlani

Pokud vás do Bhútánu přivádí vášeň pro úchvatná panoramata, pak rozhodně nevynechejte Dočuly. Jedná se o horský průsmyk, jehož nejvyšší bod vám poskytne dechberoucí výhled na celé východní Himaláje. Pokud se vydáte na jih, zcela určitě neminete překrásný dzon s příznačným názvem Palác nejvyššího štěstí, nacházející se v oblasti Punakha. Když už tam budete, udělejte si hezkou vycházku ke chrámu Khamsum Yulley Namgyal mezi rýžovými poli, který dokonale podtrhne spirituální vzezření této kouzelné země.

Mekka turizmu a aktivního oddechu

Bhútán je ideálním místem spíše pro milovníky dobrodružství. I když je tady spousta překrásných míst jako stvořených pro meditaci, ještě víc jich skýtá přímo dokonalé možnosti aktivního oddychu. Pokud jste fandové do turistiky, zamiřte třeba k Tygřímu hnízdu. Výstup na majestátní horu v barvě mědi je jednou „must see“ záležitostí.  Bhútán nabízí desítky turistických možností, od menších treků až po několikadenní výšlapy určené zkušeným turistům.

Pokud si troufáte, vydejte se na trek zvaný Velký Snowman, který je označovaný jako nejnáročnější. Je ovšem nejkrásnějším trekem na světě a trvá 31 dní. K jeho absolvování je nutné speciální povolení, s nímž vám pomůžou v místní cestovní kanceláři. Pokud radši sjíždíte peřeje, vyberte se na třeba na řeku Mo. Bhútán je rovněž přátelský i k milovníkům cyklistiky. Výhledy z výšky 3 tisíce metrů nad mořem jsou nezaměnitelné, ovšem k jejich dosažení potřebujete notnou dávku fyzické zdatnosti.

Bhútán a peníze

Bhútánský ngultrum není nijak silná měna, za jednu naši korunu dostanete 3,4 tamní měny. Podobně jako Čína, či Indie patří Bhútán k levným zemím. Ceny ve zdejších obchodech se pohybují až o 25 % níž než u nás. Doporučuje se nosit s sebou hotovost, protože platba kartou tady zatím není příliš udomácněná. Cestovatelé však zároveň doporučují všechnu hotovost utratit, protože bhútánský ngultrum je téměř nemožné zaměnit. Spropitné se dává zejména průvodcům, jinak není společensky vyžadováno, ovšem pár drobných jako ocenění třeba za dobré jídlo nikoho neurazí.

Jak se dostat do Bhútánu

Zajímavostí je, že do Bhútánu se nedostanete po vlastní ose. To je nemožné. Jste nucení využít místních cestovních kanceláří. Jinak je možné do této země docestovat jedině z Indie, a to buď po zemi, nebo letecky prostřednictvím Druk Air a Bhútán Airlines. Nic jiného sem totiž nelétá. Dá se říct, že veškerý cestovatelský itinerář je výhradně v rukou místních kanceláří, jako turista nemáte možnost využívat hromadní dopravu a půjčovny aut zde neexistují.

Zdroj foto: Vivek S Maurya / Shutterstock.com

Striktní cestovní politika

Bhútán je země, která má svůj cestovní ruch dokonale pod kontrolou. Dostanete se sem buď jen na pozvání vlády nebo jako turista, k vízu se však opět dostanete jen prostřednictvím tamní cestovní kanceláře, co o něj zažádá. Vystaví jej ministerstvo zahraničí za 20 USD a až poté je možné zakoupit si letenku.

Pokud ovšem nejste obyvatelem Malediv, Bangladéše nebo Indie, na ty se totiž vízová povinnost nevztahuje. Ani váš pobyt nebude tak celkem individuální. Při cestě do země je potřeba vybrat si „balíček“ s konkrétním itinerářem v ceně 200 až 250 USD, za sólo tripy počítejte s příplatkem.

Navzdory specifickým podmínkám je návštěva této krásné země jedinečným zážitkem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.