Agroturistika: Co to je a kam na venkov vyrazit?

Agroturistika a venkovská turistika nám umožňují užívat krásy venkova. Je skvěle formou relaxu a odpočinku od ruchu města a povinností. Vydejte se zažít skutečný venkov.

Co je agroturistika

Pokud se ptáte, co je agroturistika, odpověď je jasná. Jedná se o turistiku, tedy o trávení volného času, na venkově. Tato turistika se zaměřuje na poznání práce zemědělců, tradičních zvyků a typických venkovských prací.

Agroturistika je vhodná i pro rodiny s dětmi, jelikož se vytváří vztek zvířatům, se kterými přijdete do kontaktu, seznámíte se s pěstováním zemědělských plodím. Touto turistikou se také buduje vlastenecké cítění k vlastnímu národu.

Agroturismus

Tento druh turistiky je velmi specifický, jelikož většinou se ubytujete na statku či podobném ubytování na farmě. Zde pak máte možnost libovolně se pohybovat a zvolit, zda si chcete vyzkoušet práci na venkově a pomoci farmáři.

co je agroturistika
Zdroj foto: Irina Wilhauk / Shutterstock.com

Velmi častý je blízký kontakt se zvířaty, to ocení děti i dospělí. Jedná se o skvělou příležitost, jak se alespoň na chvíli oprostit od uspěchaného města a užít si vše, co nám příroda nabízí. Mnohdy kromě ubytování v nabídce najdete také možnost stravování, či případně alespoň nákup domácích produktů z farmy.

Agroturistika nabízí práci i zábavu

Výhodou agroturistiky je, že se navíc jedná také o podporu a rozvoj zemědělství. Můžete přiložit ruku k dílu a hospodáři pomoci, s čím je zrovna potřeba.

  • Můžete se tak přiučit řadě nových věcí, se kterými se v městě nesetkáváme.
  • Kromě práce si však samozřejmě můžete užít i volnočasové aktivity se zvířaty.
  • Velké oblibě se těší jízda na koních, případně také krmení různých zvířat, ať už se jedná o slepice, kozy či králíky.

Možností je opravdu mnoho, jednotlivé farmy mají určitou specializaci, takže si při výběru ubytování můžete zvolit to, co vás láká nejvíce. Nechte se unést klidnou a okouzlující přírodou, kde nebudete ničím rušeni. Záleží jen na vás, zda chcete zrelaxovat na pastvině u zvířat, vyrazit na vyjížďku na koních, či spíše přiložit ruku k dílu a pomoci s chodem hospodářství.

Zdroj foto: kavram / Shutterstock.com

Agroturistika v ČR

Do přírody můžete vyrazit v různých koutek celé České republiky. Oblíbená je například farma Ovčí terasy, která se nachází na samotě na jižní Moravě. Užít si můžete skvělé pokrmy připravené z lokálních surovin, vyzkoušet pást ovce či jen strávit odpoledne na farmě.

  1. Na Bio farmě Mešík v Beskydech se můžete podívat, jak se produkuje bio mléko a co obnáší péče o skot.
  2. Zajímavá je Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou. Zde se dozvíte informace o chovu pštrosů, a navíc můžete ochutnat pštrosí produkty.
  3. Pro milovníky koní je pak skvělým místem například Farma Olšovka, která se nachází na Šumavě a chová koně, skot, ovce a drůbež.
  4. Pokud chcete odhalit tajemství medu a medoviny, pak zavítejte na Včelí farmu Nosek, kde se dozvíte vše o včelách i zpracování jejich produktů.

Pokud byste chtěli strávit dovolenou u našich sousedů na Slovensku, turistika pod Tatrami, konkrétně agroturistika na Liptově, je to pravé pro duši unaveného člověka, který si potřebuje dokonale odpočinout v souladu s přírodou.

Venkovská turistika společně s agroturistikou nabízí nepřeberné možnosti, ze kterých můžete vybírat. Takováto dovolená se skvěle hodí pro každého, kdo si chce užít alespoň chvíli v přírodě, poznat krásnou krajinu a dopřát si odpočinku.

Zdroj: travelocity.com, reidsguides.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.