Aljaška je ideálním místem pro milovníky divoké přírody

Na Aljašku se jezdí hlavně kvůli její nedotčené přírodě. Od turisty si to proto vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici, ale také pokoru. Pak se Aljaška ukáže v celé své kráse.

Je to majestátní země s ledovci, nejvyšší horou Severní Ameriky nebo ledovcovými jezery. Na co dalšího se můžete na Aljašce těšit?

Na Aljašce je poměrně krátká turistická sezóna

Když si Aljašku USA v 19. století od Ruska koupily, dost na tom vydělaly. Záhy se totiž ukázalo, že je tato oblast bohatá na nerostné bohatství a zlato. Ostatně zlatá horečka nedala na sebe čekat. Možná i vy máte Aljašku spojenou právě s tímto obdobím. I dnes lze vyrýžovat miniaturní valoun zlata nebo se vypravit křivolakými stezkami, po nichž v minulosti chodili hledači a kopáči zlata.

Turistická sezóna je na Aljašce dost krátká, pouze od června do září. Počasí je zde proměnlivé, a je tak nutné počítat s možností jeho rychlých změn. Stabilněji bývá spíše v červnu a srpnu, kdy se teploty vyšplhají k 25 stupňům Celsia. Protože se na tomto poloostrově nachází i velký počet jezer se všudypřítomnými komáry, bude repelent nezbytnou součástí vašeho cestovního vybavení.

Aljaška je svou rozlohou největším státem USA

Tím, že ji od ostatního amerického území odděluje Kanada, je zde o něco jinší atmosféra. Zdejší lidé jsou milí a příjemní a ochotní vám kdykoliv pomoci. Co se týká stravování, najdete tu směsici všech možných kuchyní – italskou pizzu, francouzskou cibulovou polévku, belgický tvarohový koláč, mexické taccos, americký sendvič nebo místní speciality, jako jsou sobí klobásy a čerstvě připravené ryby. Různorodost je pro Aljašku typická. Takto dobře se ovšem najíte hlavně v její obydlené části.

Rybařit lze i na jihočeském rybníku. Ale co teprve, když byste za rybami vyrazili až do daleké Aljašky. Ta vám vedle pozorování turisty netknuté přírody nabídne také pohled do očí medvědů, ovšem z bezpečné vzdálenosti. Vypravit se můžete do národního parku Kenai Fjords, kde se lze setkat s velrybami, mořskými vydrami i kosatkami a nechybí ani lachtani. A co teprve stanování uprostřed nespoutané divočiny. Jsou to zážitky, na které se hned tak nezapomíná. A Aljaška jich má v zásobě hned celou kupu.

Sem se nejezdí za historickými pamětihodnostmi, ale za cennou přírodní krásou, odpočinek v ní a načerpání nové energie. Dokonce se vám může stát, že se na svých toulkách Aljaškou dostanete do míst, kam ještě lidská noha nevkročila. Pro uši Evropana to zní velice romanticky, ale je třeba počítat s tím, že aljašská příroda dokáže být nepředvídatelná a nepřipraveného cestovatele zaskočí třeba i velmi nízké teploty.

Na Aljašku za národními parky

Poloostrov Aljaška se svými horskými štíty Kordiller a Mackenzieho pohoří ve vnitrozemí má pro turisty připravené četné národní parky. Mnohé možná překvapí, i když leží Aljaška na severu, není to pouze země ledu, ale lze tu najít také vřesoviště, velké množství zeleně a četná jezera.

Národní park Denali

Nejznámějším je NP Denali, v jehož centru stojí nejvyšší hora Severní Ameriky Mount McKinley, které se ovšem nyní říká Denali. Park je největším lákadlem Aljašky. Hlavní sezóna je zde v období červen až červenec. V říjnu pak přichází silná zima a vstup do parku bývá dost omezený.

Lze se zde projet se psím spřežením, na sněžném skútru nebo se jen tak toulat tundrou a nechat se unášet vlastní představivostí při pohledu na tu nádheru. Jednou si můžete připadat jako lovci kožešin, příště jako kopáči zlata, kteří k historii Aljašky bezesporu patří. V parku Denali můžete spát v kempech, v nichž je však třeba si místo dopředu rezervovat.

Mezi oblíbené zdejší aktivity patří hlavně pozorování divokých zvířat, pěší turistika a horolezectví. Absolvovat lze také let okolo nejvyššího vrcholu Denali.

Vyrazte na výlet po neskutečných krásách panenské přírody.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.