Rodinný stan: Poradíme vám, jak vybrat stan na kempování

Kvalitní rodinný stan zajistí celé rodině pohodu a radost z kempování a prožitých dobrodružství. Kempování je životní styl, který je o svobodě a přírodě. Jak vybrat správný stan?

Letní měsíce lákají k pobytu venku, a možná i vás zlákalo kempování. Než se ale vydáte na cestu, je nutné pořídit si to správné vybavení. Mezi to patří také výběr takového stanu, který vám bude naprosto vyhovovat. Čím se při jeho výběru řídit? Proč brát v potaz jeho hmotnost a barvu? A jaký stan pořídit dětem na zahradu?

nejlepší rodinné stany, kempování
Zdroj foto: Dmitriy Kozhanov / Shutterstock.com

Rodinný stan

Velikost

Klíčovou vlastností stanu je jeho velikost. Budete jej používat pouze s partnerem, pro čtyřčlennou rodinu nebo pro vícečlennou rodinu? Počtu osob přizpůsobte výběr velikosti i typ stanu.

 • Nejznámějším a nejrozšířenějším modelem stanů je takzvaná kopule.
 • Tento typ stanu je vhodný pro páry, neboť má jednoduchou konstrukci, kterou rychle sestrojíte a disponuje poměrně malým prostorem.
 • Pro rodiny je vhodný typ stanu zvaný tunel.
 • Při správném ukotvení je velmi odolný ve větru a zároveň nabízí dostatek prostoru.

Na každém stanu je vždy označeno, pro kolik osob je určený, což vám podstatně usnadní výběr.

Hmotnost stanu

Dále berte v potaz i to, zda budete nosit stan na zádech v batohu, nebo si na dané místo dojedete autem či jiným dopravním prostředkem. Když vyrážíte na víkendovou či týdenní túru pouze s batohem na zádech, rozhodně doporučuje zvolit kopulovitý typ stanu. Je skladný, lehký, jednoduše se skládá i rozkládá.

V případě, že cestujete dopravními prostředky, můžete s sebou vézt i větší a těžší rodinný stan. Počítejte ovšem s delší dobou potřebnou k jeho složení i rozložení.

Odvětrávání proti vodě

Ve stanu se může přirozeně vyskytnout vlhkost, která absolutně nesouvisí s tím, jak moc voděodolnou máte konstrukci. Abyste přehnané vlhkosti předcházeli, před nákupem stanu si zkontrolujte, že má dostatečně funkční systém odvětrávání – a voda se vám tím pádem nebude uvnitř tolik kondenzovat.

Zdroj foto: nampix / Shutterstock.com

Rodinný stan – správná barva

Napadlo vás někdy, proč mají stany různé barvy? Ve světlém stanu vám nebude takové horko, na druhou stranu tmavý stan vám poskytne větší tmu, a tím pádem i příznivější podmínky pro spaní. Záleží tak na vás, čemu dáváte přednost a co vám vadí méně.

Než vyrazíte do specializované obchodu, rozmyslete si, co od stanu vlastně očekáváte, ať máte výběr snazší. Samozřejmě se nebojte prodavačů zeptat a nechat si od nich poradit.

A ještě jeden tip závěrem: před koupí stanu si jej rozhodně vyzkoušejte. Nebojte se do něj vlézt, zjistit, jak vám vyhovuje výška stropu, zda vám sedne způsob zapínání, jak je velká předsíňka a kolik prostoru rodinný stan nabízí.

Rodinný stan alias teepee

Pokud si chcete stan rozložit na zahradě a dopřát tak dětem nevšední zážitek, pořiďte jim styl teepee. Tyto druhy stanů jsou populární nejenom mezi skauty a vodáky, ale i dalšími mladými lidmi. Nevšední konstrukce teepee totiž poskytuje prostor pro větší skupinky a nese s sebou i určitou dávku sentimentu.

Vybavení na kempování

Chcete-li zažít dobrodružný víkend s rodinou, vyberte si kempování. Co patří k základní výbavě pro kempování? Do kempu si kromě hlavního zařízení, kterým je stan, s sebou určitě vezměte:

 • spacáky,
 • karimatky,
 • osvětlení do stanu,
 • jednoduchý skládací stolek a židle,
 • vybavenou lékárničku pro každý případ,
 • čelovky,
 • multifunkční nůž.

Kromě základní výbavy pro přežití v přírodě se vám při kempování také bude hodit:

 • sluneční brýle a krém na opalování,
 • mapa, kompas, buzola, hodinky,
 • pláštěnka,
 • kempingové nádoby, vařič, kuchyňské náčiní,
 • kanystr na vodu,
 • zapalovač, sírky, prostředek na zapálení ohně.

Nezapomeňte také na kvalitní sportovní oblečení, které vás v případě potřeby zahřeje, myslete také na náhradní oblečení do každého počasí. Nejlepší je volit nepromokavou bundu a kalhoty, ve kterých se budete cítit komfortně.

Myslet je třeba také na ochranu proti klíšťatům, komárům a jinému hmyzu, který nám může pobyt v přírodě či ve stanu znepříjemnit. Kvalitní repelent by proto měl být povinnou výbavou.

Kempování je životní styl, který si s velkou pravděpodobností zamilujete. Kempovat se můžete vydat do oficiálního kempu nebo na turistiku do přírody a prospat v objetí přírody a hor.

Zdroj: sunshinewhispers.com, activekids.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.