Madagaskar: Africký ostrov nabízí přírodní zajímavosti a místo k aktivnímu odpočinku

Plánujete zahraniční dovolenou? Jestliže vás láká exotika, pak rozhodně za navštívení stojí ostrov Madagaskar v Indickém oceánu, který je čtvrtým největším ostrovem na světě.

Nejbližší pevnina je vzdálená dlouhých 400 kilometrů, díky čemuž je zde unikátní endemická flora i fauna. Pojďme se podívat na to, co pěkného na vás na Madagaskaru čeká.

Na Madagaskar za krásnou přírodou, turistikou i koupáním

Kvůli jeho odlehlosti od evropské pevniny byste si na návštěvu Madagaskaru měli vyčlenit alespoň dva týdny své dovolené, abyste ze své cesty něco měli. A že toho ostrov má co nabídnout! Vždyť turisté sem jezdí hlavně kvůli jeho přírodním krásám.

I když Madagaskar patří k Africe, tak na žirafy ani slony zde nenarazíte. Ale lemurů tu mají dost. A někteří se s vámi i rádi vyfotí, takže budete mít pěknou památku, až přijedete zpátky domů. Na ostrov létají spoje z Prahy přes Paříž a let jim trvá okolo 14 hodin.

Nezapomeňte, že pro vstup na Madagaskar je nutné mít turistické vízum. Ostrov je domovem Malgašů, kteří hovoří malgašsky, domluvíte se ovšem i francouzsky nebo anglicky. Ani v zimě neklesají zdejší teploty pod 20 stupňů Celsia, v létě bývají průměrné teploty okolo 32 stupňů.

Podnebí se dost liší podle nadmořské výšky. Období dešťů je zde od ledna do března, kdy vydatně prší. Kromě jižní části ostrova, která naopak trpí nedostatkem vláhy. Takže není problém zde najít i polopoušť. Teplota moře má velmi příjemných 26 stupňů po celý rok.

Zdroj foto: LouieLea / Shutterstock.com

Do hotelu, nebo do kempu?

Během své dovolené na Madagaskaru se můžete ubytovat v jednom z luxusních hotelových resortů s plážemi jako z pohádky. Nebo vyrazíte na některou ze stovky různých turistických tras a spát budete po kempech. Berte ale v potaz, že trasy nejsou dostatečně značené. My z České republiky jsme v tomto ohledu rozmazlení Klubem českých turistů, který se o značení cest u nás stará. Ale Madagaskar je něco jiného. Zde se můžete lehce ztratit.

Vydat se na turistickou trasu na Madagaskaru můžete proto pouze s placeným průvodcem. Má to svůj význam. Pokud byste se ztratili, s místními domorodci se nedomluvíte. Nehledě na to, že další problémy by se mohly objevit v době, až by vám došly zásoby jídla. Na trase byste totiž nic k snědku nekoupili. Jestliže plánujete delší výpravu, pak se vyplatí si najmout i nosiče a mít s sebou filtr na vodu, aby vás nic nenadálého nezaskočilo.

V rezervacích se nacházejí kempy, kde je možné se ubytovat ve stanu, nebo v chatce. Možná vás více zláká postavit si stan na louce mimo kemp. Pak je třeba počítat s tím, že její majitel se možná u vás brzy zjeví a bude požadovat poplatek za stanování. Je to proto, že tyto pozemky mají své majitele a ti z vašeho kempování chtějí něco mít. Proč by vám svůj majetek měli poskytovat bez úplaty?

Kam na výlet?

Vyhledávanými pobytovými místy jsou ostrovy Nosy Be a Sainte-Marie, kam se lze z hlavního města dopravit vnitrostátní leteckou linkou. Najdete zde oblíbené pláže ke koupání a odpočinku, ale také k pozorování velryb, což patří mezi úchvatné zážitky. Zajímavá je také návštěva přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha, která leží na západě ostrova a nabízí krasovou krajinu z období jury. Oblast je však přístupná jen v období sucha. Díky své jedinečnosti se dostala i na seznam světového dědictví UNESCO.

Kdo má rád historii, neměl by si nechat ujít prohlídku hlavního město Madagaskaru – Antananarivo v centrální části ostrova. Založené bylo v první čtvrtině 17. století a jako atrakci turistům nabízí ruiny palácového komplexu Rova nebo třeba kohoutí zápasy. Je to hospodářské, správní i kulturní centrum země s mezinárodním letištěm.

A kam se jako první vydáte vy?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.