Navštivte Peking, srdce jedné z nejvlivnějších světových velmocí

Pro nikoho zřejmě nebude novinkou fakt, že Čína patří k jedné z ekonomicky nejsilnějších zemí světa. Stačí se porozhlédnout kolem sebe a uvidíte, kolik produktů s visačkou „made in China“ doma máte.

Prosperující obchod však není to jediné, čím se Čína může hrdě chlubit. Tím nejkrásnějším, co může světu nabídnout, je totiž její hlavní město Peking. Dostane i vás?

Dlouhá historie Pekingu

Počátky samotného Pekingu a jeho předchůdců sahají až do poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem. Prvním opevněným městem v Pekingu se stal městský stát Ji, jenž existoval zhruba od jedenáctého až po sedmé století před naším letopočtem a nacházel se nedaleko současného Pekingského západního nádraží. Nejbídnější období zažilo město ve třináctém století, kdy bylo brutálně vydrancováno Čingischánem a jeho vojsky.

Trvalo téměř dvě stě let, než si město obnovilo dávnou podobu, ale díky tvrdé práci svých občanů se zanedlouho stalo nejdůležitějším městem celé Číny. Dnes se považuje za jedno z nejvyhledávanějších turistických míst, dokonce se zde v roce 2008 uskutečnila letní olympiáda. Peking tehdy navštívil dosud největší počet turistů z celého světa.

Jeden z nových sedmi divů světa

Největší opevnění na světě, při jehož výstavbě nezemřely stovky, ale dokonce tisíce čínských dělníků. Dnes její celková délka přesahuje dvacet jedna tisíc kilometrů. Řeč je o Velké Čínské zdi, která návštěvě prostě neexistuje vynechat. Kdo nenavštívil tuto památku, jako by v Číně ani nebyl. Tento světový unikát rozhodně stojí za pár hodin vašeho času. Pravděpodobnost, že ji stihnete projít celou je sice mizivá, i no i tak toho nebudete litovat.

Zdroj foto: SchnepfDesign / Shutterstock.com

Připravte si peníze stranou

A jak se k tomuto divu světa dostat? Pronájem auta by byl tím nejlepším možným řešením, bohužel pokud nemáte po ruce čínský řidičský průkaz, tak si moc neporadíte. Ve většině čínských hotelů jsou ale k dispozici řidiči, kteří vás zhruba za 500 yuanů vezmou až k památce. Výhodnější ovšem bude, když se připojíte k nějaké turistické skupině. Nejen, že vás to vyjde podstatně levněji, navíc se spolu s nimi dostanete k jedné nebo dokonce dvěma dalším památkám.

Co v Pekingu ochutnat

Při návštěvě nové země je naprostou samozřejmostí navštívit místní restaurace. Peking, jakožto hlavní město, se může pyšnit svou kulinářskou rozmanitostí, takže je zaručeno, že si přijdete na to své.

Mezi tradiční čínská jídla se bezpochyby řadí:

  • kuře kung-pao,
  • jarní závitky,
  • Ťiao-c ‚(Jiaozi) neboli čínské knedlíky,
  • Čou mein (Chow Mein),
  • Peking duck neboli Kachna po pekingsku.

Zkušení cestovatelé doporučují zkusit každý den novou restauraci spolu s novým pokrmem. Pozor ale! Vyhněte se obloukem všem pouličním, ne příliš vzhledným trhům. Nejen, že dodržování hygieny zde značně pokulhává, ale také rozmanitost produktů se opravdu liší a vaše žaludky by na tento pohled nemusely být zrovna dvakrát zvědavé.

Zakázané město

V době vládnoucích dynastií sem smrtelník nemohl vkročit. Dnes slouží jako Palácové muzeum. Tento komplex několika budov, spíše znám jako Zakázané město, Peking proslavil po celém světě. Ročně se sem sjíždí davy turistů ze všech koutů světa. Výlet zde vám pravděpodobně ukradne půlku dne (už jenom kvůli frontám na vstupenky), ale pohled to bude k nezaplacení. Není čemu divit, že si tohle místo císaři schovávali jen pro sebe.

Co je dobré vědět před návštěvou Pekingu

Jedna noc v průměrném, tříhvězdičkovém pekingském hotelu vás vyjde zhruba na 1300 korun, v pětihvězdičkovém asi dvakrát tolik. Hodí se připravit si pár drobných stranou na městskou hromadnou dopravu. Angličtina vám bohužel všude stačit nebude, ale s posunky to nějak zvládnete! Hlavní je se toho nebát.

Nezapomeňte na zdvořilý přístup. Mentalita každé země je naprosto odlišná, proto je potřeba projevovat respekt a úctu vůči místním občanům. Abyste na svůj výlet vzpomínali jen v dobrém.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.