Lesklá, nebo matná kuchyňská linka? Jak zjistit, která je lepší

Přemýšlíte, zda se do vašeho domova hodí více lesklá, nebo matná kuchyňská dvířka? Hledáte výhody a nevýhody jednotlivých variant? Před pořízením nové kuchyně je třeba si tyto otázky zodpovědět.

Máme pro vás stručný přehled všeho, co byste měli vědět, než se rozhodnete pro lesk či mat na vaší kuchyňské lince.

Kuchyňskou linku je třeba sladit s interiérem

Lesklý a matný povrch se prolíná celým naším interiérem. Obě tyto povrchové úpravy nábytku a doplňků do domácnosti se skvěle hodí na dveře, nábytek i povrchy. Lesk vynikne zejména v kombinaci s dřevem, kovem a sklem. Celý interiér tak bude působit velmi elegantně. Lesk se dnes používá i u nábytkového programu do obývacího pokoje nebo koupelny, ale k vidění je i na nábytku u vstupu do bytu. Jaké jsou výhody a nevýhody lesku a matu? Pojďme se podívat jednotlivým variantám na zoubek. Zjistíte, jaká kuchyňská linka se bude hodit k vašemu stylu bydlení.

Matný povrch evokuje pocit domova

Přemýšlíte, že by se k vám hodila kuchyňská linka na míru, ale stále nevíte, jaký povrch dvířek byste si měli vybrat? V tom případě je dobré vědět, že matný povrch evokuje útulné domácí prostředí a teplo. Matné povrchy jsou obecně jednodušší na údržbu, protože na nich nejde případné jemné ušpinění tolik vidět. Pro svůj nadčasový vzhled se vám rozhodně nemůže stát, že by vaše klasická nebo rohová kuchyňská linka vyšla za deset let z módy. Nezapomeňte ani na matné doplňky, jako například dřezovou baterii, vypínače a jiné. Tento povrch se prostě a jednoduše řadí mezi nadčasové kousky, co se jen tak neomrzí.

Na druhou stranu je matný povrch pro mnohé prostě a jednoduše nudný nebo fádní. I moderní bílá kuchyňská linka, co se řadí mezi supermoderní hity, bez kousku lesku vypadá docela jinak. Potom už záleží na celkovém ladění interiéru vašeho bytu. Chcete nadčasový styl provence, vintage nebo patinu starých časů? V tom případě se do lesku rozhodně nepouštějte. Ten se spíše hodí pro interiéry moderní nebo styl napodobující třicátá léta minulého století.

Lesk je moderní a zvětšuje prostor

Je jedno jakou velikost a tvar má vaše kuchyňská linka. Rohová i klasická linka, paneláková nebo ve velkém domě – pro všechny tyto dominanty celého bytu se hodí lesklý povrch. Proč si zvolit lesk? Jednoznačně proto, že je to momentálně velmi in a lesklý nábytek působí luxusně a oslní vás na první pohled. Ve stísněném prostoru, kde se cení každý centimetr místa navíc, se malá kuchyňská linka v lesku s vhodným osvětlením stane místem, které prostor prozáří. V kombinaci se sklem nebo kovem se pak jedná o velmi moderní variantu interiéru.

A zápory? Možná i vás napadne, že kuchyňská linka by měla v první řadě sloužit svému účelu, a to je každodenní přípravě jídla. To samozřejmě lesklý povrch nevylučuje, ale musíte počítat s tím, že budete trochu více uklízet. Lesklý povrch mnohem rychleji odhalí případné nedokonalosti jako je nerovnost povrchu nebo ušpinění od rukou. Péče o lesklé povrchy je o něco náročnější. Navíc interiéry s přemírou lesku působí nejen luxusně, ale také velmi odtažitě a neosobně.

Ideál? Zkombinujte lesk a mat!

Víte, že existuje zlatá střední cesta? Levně a moderně si můžete dopomoci k tomu, abyste se doma cítili příjemně a zároveň měli prostor moderně zařízený. Bytovým trendem posledních let jasně vládne kombinace matných a lesklých povrchů. Lesk si místo dvířek u vaší kuchyně můžete dopřát například v podobě samostatně stojících spotřebičů. Hitem se stalo také grafosklo – do něj lze zatavit třeba velkoformátovou fotografii.

Ještě jeden žhavý trend jsme nezmínili, a tím je bílá kuchyňská linka. Zde si dokonale vyhrajete s kombinací lesku a matu a výsledek bude pokaždé úchvatný. Navíc bílá evokuje prostor a čistotu a nikdy se neokouká. I velká kuchyňská linka do U v bílém provedení je naprostý hit.

Nemůžete se rozhodnout, zda lesk nebo mat? Kombinujte obojí!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.