Machu Picchu je označováno jako ráj na zemi. Je to skutečně tak?

Baví vás cestování a nebojíte se okusit trochu adrenalinu? Pak je zájezd do Peru možná přesně tím pravým pro vás. Sbalte si batoh, připravte si pohodlnou obuv a nezapomeňte dobrou náladu.

To vše vám postačí k tomu, abyste prožili zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Incké město vysoko v horách

Přestože historie jednoho z nových sedmi divů světa sahá do raného patnáctého století, objeveno bylo teprve až v roce 1911. Den, kdy byla objevena plošina Machu Picchu se odkazuje na 24. července. O tento významný objev se zasloužil americký archeolog Hiram Bingham, který vyučoval na Yaleově univerzitě.

Nesmírnou výhodou byl v té době fakt, že město nebylo nikdy nalezeno španělskými dobyvateli, tudíž zůstalo neporušené. O několik desítek let později, a to konkrétně v roce 1983, bylo oficiálně uvedeno na seznam světového dědictví UNESCO, díky čemu si postupem času začalo získávat popularitu po celém světě. Ročně dnes Machu Picchu navštíví miliony cestovatelů.

Výstavba města

Kdy se město začalo oficiálně stavět se dodnes přesně neví, a to zejména proto, že po sobě Inkové nezanechali žádné písemné spisy či kroniky. Většina archeologů uvádí, že základní kámen byl položen někde mezi lety 1440 a 1470. Město si v té době nechal vystavět Pachacútec Yupanqui, princ jihoamerické incké říše. Toto prastaré horské osídlení se dnes dělí na dvě části, a to městskou a zemědělskou.

Zemědělská část byla dělena cestou na dvě poloviny, a to spodní a horní, zatímco městská část se rozdělovala na západní a východní, přičemž byly obě spojeny rozlehlým náměstím. Součástí byl mimo jiné i Chrám Slunce, který sloužil jako obřadní místo, Místnost tří oken a také Strážní Budova. Všechny tři části je dnes možno vidět na vlastní oči.

Zdroj foto: Don Mammoser / Shutterstock.com

Kde Machu Picchu najít?

Tento unikát by možná nebyl nikdy nalezen, nebýt jedenáctiletého chlapce, který dovedl expedici amerických vědců do cíle. Dnes v době internetových technologií stačí pouhých pár klinutí, abyste našli cestu k tomuto pokladu. Nachází se osmdesát kilometrů od města Cuzco, na levém břehu řeky Urubamby a nadmořská výška činí zhruba 2400 metrů. Díky své poloze je poměrně složité jej na první pohled zahlédnout.

V případě, že se tento skvost rozhodnete navštívit, většina cestovatelů doporučuje využít moderního vstupu do města, u kterého pravidelně staví linky výletních autobusů. Jestliže ale toužíte po větším dobrodružství, můžete to vzít vlakem nebo dokonce pěšky s průvodcem. Cesta vlakem společnosti Peru Rail vás může vyjít zhruba na 60 dolarů.

Kdy jet na Machu Picchu?

Pří výběru termínu se doporučuje orientovat podle počasí. Machu Picchu ročně zažívá pouze dvě období a tím je sucho a deště. Největší vlna srážek přichází mezi říjnem a dubnem, kdy se paradoxně doporučuje do města vycestovat. Je totiž zaručeno, že zde bude podstatně menší nával turistů než například v létě. Přívalových dešťů se navíc netřeba bát, obvykle za den spadne pár kapek a velké bouře jsou spíše ojedinělé.

Nakupujte s předstihem

Jak se říká, nenechávejte nic na poslední chvíli, a to platí i v tomto případě. Je totiž dáno, že čím blíže váš termín bude, tím dražší budou vstupenky. Standardní doba je tedy měsíc před výletem. Nezapomeňte si také předem ověřit spoje, v případě, že se rozhodnete využít vlakové nebo autobusové linky. Co se týče cesty jako takové, lze najít i přímé spoje z Vídně do Limy. O ubytování se tradičně starají místní hotely a turistické hostely. Zvolit se ale také dají i služby Airbnb.

Výhodný tip na závěr: zkušení cestovatelé doporučují sledovat akce a slevy nízkonákladových leteckých společností. Díky nim může ušetřit značkou částku letenky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.