Co byste měli vědět o tepelných čerpadlech v roce 2024

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, Právě pro vás jsme připravili níže uvedené řádky, na kterých se dozvíte aktuální informace o tomto zdroji tepla.

Stále jde o nejúspornější zdroj tepla

I přes růst cen elektřiny, tepelná čerpadla jsou díky vysokému topnému faktoru nejúspornějším zdrojem tepla, viz toto porovnání: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info.

Zahřejí spolehlivě i v krutých mrazech

Kvalitní tepelná čerpadla spolehlivě fungují i při venkovních teplotách kolem -25 °C. Neplatí to však pro všechny typy tepelných čerpadel, viz https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/typy-tepelnych-cerpadel.

Spolehlivě slouží desítky let

Pokud si pořídíte kvalitní tepelné čerpadlo, kterému dopřejete kvalitní instalaci a servis, budete se z nízkých nákladů na teplo těšit desítky let. Ano, pokud budete při výběru tepelného čerpadla šetřit, následná instalace nebude kvalitně odvedená, tepelné čerpadlo bude náchylnější na poruchy a pravděpodobně bude mít nižší než očekávaný topný faktor, tj. nepodaří se dosáhnout očekávaných úspor na energiích.

Stále dochází k podvodům

Ano, ani trhu s tepelnými čerpadly se nevyhýbají podvodníci, kteří potenciálním klientům:

  • komunikují zkreslené údaje o topném faktoru,
  • nabízí nesplnitelné záruky,
  • uvádí nepravdivé údaje o provozním hluku tepelného čerpadla.

I  v roce 2024 se pak můžete spolehnout na pomocníka v podobě Evropské značky kvality Q, kterou uděluje nezávislý zkušební úřad. Více o této značce najdete např. zde: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/evropska-znacka-kvality-q.

Poptávka po nich neklesá a klesat nebude

Trh s tepelnými čerpadly zažil v minulých 2 letech dramatický nárůst poptávky. S ohledem na plánované omezování topení neekologickými zdroji napříč Evropou, i v příštích letech lze očekávat růst trhu s tepelnými čerpadly. Pokud tedy plánujete situaci „vysedět“ s tím, že počkáte na kratší dodací lhůty prodejců či nižší ceny čerpadel, možná budete muset čekat mnohem déle, než jste původně plánovali.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.