Krmítko pro ptáky: Jak ho doma vyrobit a kam jej umístit?

Na každé zahradě nesmí chybět ani krásné krmítko pro ptáky, které přiláká ty nejoblíbenější druhy našich krajin. Abyste měli ve vašem krmítku stálé návštěvy, je nutné dodržet pár základních rad pro umístění i velikost krmítka. Poradíme vám, jak na to.

Hlavní zásady krmítka

Každé správné krmítko by mělo být dostatečně prostorné.

  • Pamatujte na to, že krmítko je útočištěm více druhů ptáků, kteří mohou přiletět ve stejný čas.
  • Proto by měla být plocha alespoň 20 x 20 centimetrů, menší a těsná krmítka žádné ptactvo v okolí nezaujme.
  • Aby se ptáci ve vašem krmítku cítili bezpečně, neměla by mít budka žádné pevné bočnice, výhled z krmítka musí být do všech stran.

Jaký materiál pro krmítko zvolit?

Nejčastěji se určitě setkáte v obchodech i na internetu s dřevěnými krmítky. Je to hlavně z důvodu, že dřevo ptákům neklouže a cítí se tak bezpečně a stabilně. Stříška krmítka se vyrábí nejčastěji taktéž ze dřeva, ptáci na ní mohou pohodlně sedět a kochat se po okolí. Navíc střecha zabrání promočení jejich potravy.

Abyste zabránili vypadávání potravy, semínka udržíte v krmítku pomocí nízkého okraje. Pokud by totiž semínka padala z krmítka, na zemi pod ním se ptactvo může mimo semínek potkat také s kočkou nebo jiným predátorem.

Kam krmítko umístit?

Ačkoliv vídáme často krmítka na větvích stromů, takové místo není úplně nejvhodnější. Opět se stává velmi přístupné také pro predátory – a ptáci tak necítí dostatek bezpečí. Nejvhodnější je zakotvit úzkou tyč z kovu nebo dřeva do země a na ni krmítko umístit. Výška by měla být alespoň 150 centimetrů, obecně však platí, že výše vždy znamená lépe. Při stanovení výšky myslete také na to, aby se vám krmítko dobře udržovalo, čistilo a doplňovalo.

Vyberte to nejkrásnější krmítko

Všechny důležité aspekty pro správný výběr krmítka už znáte, a tak je na místě jedno z nich vybrat. Na trhu najdete nejrůznější podoby krmítek, tvarům a originalitě se meze nekladou. Pokud jste zastánci moderního stylu, jistě vyberete spíš nějaké minimalistické, ale stylově zajímavé krmítko. Milovníci tradičního stylu do své zahrady vyberou spíš klasické krmítko se sedlovou střechou.

Jak vyrobit dřevěné krmítko pro ptáky?

Při vlastnoruční výrobě dřevěného krmítka určitě zabavíte nejen sebe, ale také vaše děti. Udělejte si společný čas o víkendu, připravte si obroušené dřevo a pusťte se do práce. Podlaha by měla mít alespoň 20 x 20 centimetrů, na okraje přitlučte menší hranolky. Do rohů připevněte dřevěné hranoly nastojato, určitě nedělejte krmítku zcela zakryté bočnice. Na stojaté hranoly pak už lehce připevníte dvě zkosené desky do tvaru sedlové střechy.

Jednoduché krmítko z PET lahve

Pokud nepatříte ke skupině zručnějších řemeslníků a nechcete se pouštět do výroby dřevěné boudičky pro ptáky, můžete zvolit mnohem jednodušší variantu. Do prázdné a dobře vymyté PET lahve vyřízněte okénko asi v ⅓ výšky. Pod okénko vystřihněte ještě díru dopředu i zezadu lahve, otvory protáhněte libovolný klacek, který poslouží ptákům jako bidlo. Pak už jen stačí vyvrtat díru do víčka láhve, protáhnout provázek s uzlem a krmítko zavěsit na libovolné místo.

Zdroj foto: ALEXANDER KOLIKOV / Shutterstock.com

Jakou potravu do krmítka vybrat?

Mezi nejvhodnější druhy potravy pro ptactvo v našem podnebí patří nejrůznější semena. Aby si ptáci ve vašem krmítku skutečně pochutnali, zvolte směs těchto druhů:

  • proso,
  • mák,
  • lněné semínko,
  • slunečnicové semínko,
  • drcené ořechy,
  • obiloviny.

Nezapomeňte také na pítko

Krmítko pro ptáky najdeme takřka na každé zahradě. Co ptákům v dnešní době ale schází, je bezpečný zdroj vody. Louže, z níž se ptáček může napít, najdeme jen po silném dešti, a rybníky nebo řeky jsou příliš rušné nebo nebezpečné. Proto doporučujeme do zahrady umístit také mělkou misku a nezapomínat na doplňování vody.

Ptáci se vám za krmítko i pítko odvděčí tím, že na vaší zahradě budou prozpěvovat a trávit svůj čas.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.